banner842
banner639
banner815

Antrenörler yalnız adamlardır

Türkiye Futbol Antrenörleri (TÜFAD) Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Bingöl ile Eskişehir’deki antrenörlerin sorunlarını konuştuk.

Antrenörler yalnız adamlardır
Haber Kaynağı: Manşet Gazetesi
Söyleşi: Tuğba Koçal
Türkiye Futbol Antrenörleri (TÜFAD) Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Bingöl ile Eskişehir’deki antrenörlerin sorunlarını konuştuk.TÜFAD Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Bingöl, antrenörler için, “Antrenörler yalnız adamlardır” ifadesini kullandı. Bingöl, antrenör sayısının fazla olması ve her geçen gün artmasına karşılık kulüp sayısında artış yaşanmaması nedeniyle antrenörlerin iş bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.
Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
1966 Eskişehir doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. İlk, orta ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladım. Halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Uzun zaman Eskişehir amatör kümede futbol oynadım. Antrenörlük, koordinatörlük ve yöneticilik yaptım. Eskişehirspor kongre üyesiyim. Uzun yıllar TÜFAD yöneticiliği yaptıktan sonra 25 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimli kongrede TÜFAD başkanlığına seçildim. Halen bu görevi yürütüyorum. 26 yıldır belediyede çalışıyorum. Çeşitli görevlerden sonra şu anda Odunpazarı Belediyesi’nde Spor İşleri Müdürü olarak görev yapıyorum.
TÜFAD hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimiz 1988 yılında birkaç antrenör büyüğümüzün bir araya gelerek kurdukları bir kurum. Büyük özveri göstererek ayakta tutularak bugüne kadar ulaşmanın temelini atmışlardır. Emeği geçen başta kurucu başkan Erol Yurtbilir ve arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ederiz. Bunu bir bayrak yarışı olarak düşünürsek her başkan bayrağı en iyi yere çıkarmak için çalışmıştır. Emeği geçenlere şükran ve minnetle teşekkür ederiz. Başkan olarak emek veren İlhan Mayakhan, Hüdai Doğu ve Engin Bayrı olmak üzere bugüne kadar hizmet eden tüm yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Uzun zaman bu yapının içinde olduğumuz için sorunları ve sıkıntıları biliyoruz. Çözüm için yönetim kurulu arkadaşlarımızla var gücümüzle çalışıyoruz. TÜFAD olarak kaliteli bir üye grubuna sahibiz. Anlatılanı anlayan, anladığını aktaran, bilgili, görgülü, çağdaş bir sivil toplum örgütüyüz. Türkiye genelinde 56 şubesi ve 20 bin üyesi, Eskişehir şubesi olarak ise 360 üyesi olan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir derneğiz.
TÜFAD üyelerine ne gibi hizmetler veriyor?
Derneğimiz üyelerimizin özlük haklarını korumak, sosyal yönde katkı sağlamak, güncel bilgileri aktarmak, kurs ve seminerler düzenlemek, sosyal projeler geliştirerek antrenörlerimizi buluşturmak, tanıştırmak kaynaştırmak gibi hizmetler veriyor. Ayrıca üyelerimizin evraklarını takip etmek ve antrenörlerimizin gelişimine katkı sağlamak, sivil toplum örgütleri ve kurum kuruluşlarla iyi ilişkiler sağlamak gibi hizmetler vermekteyiz.
Antrenörün tanımını yaparsanız neler söylersiniz?
Çok şey söylerim. Antrenör her şeyden önce dürüst olmalı, özü sözü bir olmalı. Futbol bilgisine geniş ölçüde sahip olmalı. Gelişmeleri yakından takip etmelidir. Kendisini sürekli yenilemelidir. Antrenör eleştirilere her zaman açık olmalıdır. Yeri geldiğinde pedagog, yeri geldiğinde psikolog olmalıdır. Antrenör önder lider örnek olması gerekir. Bir antrenör bu vasıfları taşımalıdır. Yaşamı mütevazi, temiz olmalı, dakik olmalı, kötü alışkanlıklara sahip olmamalıdır. Kısacası örnek kişi olmalıdır. Bunların dışında baba imajında olmalı, futbolcuların sorunlarını dinlemeli, çözüm önerileri sunmalı, her şeyden önce güvenilir olmalıdır.
Eskişehir’de antrenörlerin ne gibi sorunları var?
Antrenörlerimizin sıkıntıları oldukça fazla. En başta kulüplerimizin imkanları sınırlı olduğu için bir antrenörden ‘İsviçre çakısı’ olması bekleniyor. Antrenör saha arar, futbolcu arar, malzeme arar. Her şey antrenörden beklendiği için asli görevini yapmakta zorlanır. Aldığı ücreti hiç konuşmayalım… Antrenörün en büyük sorunu çalışma ortamının ve imkanların kısıtlı olması. Takım sayısının az olması. İstediklerini sahaya yansıtacak zamanı ve ortamı bulamaması. Pasta küçük talep fazla olunca sıkıntı da büyük oluyor. En ufak başarısızlıkta ilk önce fatura antrenöre kesiliyor. Bu yüzden antrenör  kulübede yalnız adamdır. Maalesef yöneticiler de hataları da antrenör üzerinden temizlemeye veya kapatmaya çalışıyor. Antrenörlerimizi kulüp sayısının azlığından dolayı, özel hayatta dost oldukları arkadaşlarıyla potansiyel rakip olarak görülüyorlar. Zaman zaman karşımıza bu sıkıntı olarak çıkıyor.
Eskişehir’de antrenörler ne kadar aktif?
Üye yapımız belli. 360 üyemiz var. 2 yılda bir TFF ile ortaklaşa düzenlediğimiz zorunlu gelişim semineri, bize kaç antrenörümüzün çalıştığı bilgisini veriyor. Seminere başvuran antrenör sayısı 210 civarında. Aktif olan antrenör sayısı 100 ile 130 arasında değişiyor. Diğer antrenörlerimiz boşta. Bu hem bizleri hem de antrenör arkadaşlarımızı üzmektedir. Bu sorunun çözümü kulüp sayısının çoğalması ve her kategoride antrenörlerin çalışmaları sağlanmalıdır. Bu da kulüplerimizin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, ekonomik olarak güçlü olmasından geçiyor. Kulüplerimizin durumu ortada iken bu şimdilik olasılık dışında.
TÜRKİYE’NİN İLK FUTBOLCU HAVUZU
Göreve geldiğinizden itibaren ne gibi çalışmalar, projeler yaptınız?
Göreve geldiğimizde TÜFAD’ın sorunlarını biliyorduk. Kısa, orta ve uzun vadede yapabileceğimiz işleri planlamıştık. Planlarımızın hayata geçirmek için şartlar dahilinde var gücümüzle çalışıyoruz. Kısa vadede tabela derneği görünümüne bürünen TÜFAD’ın üzerinden ölü toprağını attık. İlk önce TÜFAD’ın büyük bir aile olduğunun göstergesi olarak yönetim kurulu asil ve yedek ile denetim kurulu asil ve yedek üst kurul üyelerimizle Atatürk Stadı'nda birlik beraberlik fotoğrafı çektirdik. Bu resim bilboardları süsledi. 50 yıl anısına Espark’ta resim sergisi açtık. Belediyelerimizle ortaklaşa miniminikler turnuvası düzenledik. Odunpazarı Belediyesi ile Nihat Atacan ve Şehit Pilot Binbaşı Salih Sezer adına turnuva yaptık. Büyükşehir Belediyesi ile bütün çocuklar şampiyonluk turnuvası düzenledik. Tepebaşı Belediyesi ile Cumhuriyet ve Demokrasiye Saygı Turnuvası düzenledik. Süper amatör küme, 1. Amatör küme, BAL Ligi takımlarımızın antrenörleri ve alt yapı antrenörlerimizle istişare toplantıları yaptık. 1. Futbol Çalıştay’ını gerçekleştirdik. Akademik ve teknik direktör hocalarımız bilgilerini aktardılar. “Karneni getir futbol topunu götür” projesini gerçekleştirdik. Kenar mahalle ve köy okullarında bin çocuğumuza futbol ve voleybol topu hediye ettik. Antalya’daki Olgunlar Turnuvası’na katıldık. Sosyal projeler kapsamında Gökkuşağı Kafe’de down sendromlu kardeşlerimizle kahvaltı yaptık. Onlara Es Es forması hediye ettik. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünü ziyaret ettik. Hasta kardeşlerimize, çocuklarımıza çeşitli hediyeler vererek moral vermeye çalıştık.
Eskişehir’de ilk olarak 7 grupta karmalar oluşturduk. 30 antrenörümüzü görevlendirdik. U-12, U-13, U-14, U-15, U-17 ve U-19 ve amatör karmalarımızı oluşturarak her grupta yetenekli futbolcuları bir araya getirdik. Antrenörlerimiz nezaretinde çalışmalar devam ediyor. TÜFAD Genel Merkez tarafından örnek proje olarak gösterildi. Her yıl Ramazan ayında antrenörlerimize yakışacak yerde iftar yemeği verdik. Turunç Otel’de zorunlu gelişim semineri Özkan Sümer, Ömer Kaner, Günhan Şişman hocalarımız bilgilerini aktararak gerçekleştirdik. Seminere efsane oyuncumuz Burhan Tözer ismini verdik.
Türkiye Futbol Federasyonunun düzenlediği TÜFAD’ın ev sahipliği yaptığı Grassoots- C futbol antrenör kursunu gerçekleştirdik. Kursa Eskişehir futboluna uzun yıllar hizmet etmiş Şahin Yukarıtepe ismi verilmiştir.
Peki, orta ve uzun vadede projeleriniz neler?
Orta vadede TÜFAD’ ve antrenörlerimize yakışır bir yerin alınması için gerekli çalışmaları başlattık. Bunun ilk adımını gerçekleştirdik. En kısa zamanda ikinci adımı atıp bu yeri TÜFAD’a kazandırmaya çalışacağız. Uzun vadedeki hayalimiz bizde kalsın. Gerçekleşmeye yüz tuttuğu anda açıklayacağız.
Şunun altını çizmek istiyorum. TÜFAD bir ticarethane gibi gelir getiren bir yer değil. Burası gönüllülük esası ile çalışan bir yer. Biz şu an yönetim olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu konuda antrenör arkadaşlarımızın da duyarlı olmasını bekliyoruz.
TÜFAD’ın gelirleri nelerdir?
Gelirlerimiz, sözleşmeler, zorunlu gelişim seminerleri ve aidatlar. Antrenör arkadaşlar beklenti içinde olabilirler, bu doğal. Bizler gereğini yapıyoruz. Arkadaşlarımız da derneklerine karşı sorumluluklarını yerine getirsinler.
Antrenörlerden beklentileriniz nelerdir?
Antrenörlerimiz öncelikle yaptıkları kutsal işin farkında olsunlar. Antrenörlüğe yakışacak davranışlarda bulunsunlar. Rakiplerine, futbolcularına, topluma örnek olsunlar. Antrenör tanımındaki gibi davranmaya çalışsınlar. TÜFAD’ı, antrenörleri zorda bırakacak hareketlerden kaçınsınlar. Aksine gerekli kuralları çalıştırmak zorunda kalırız. Derneklerine sahip çıksınlar. Aidatlarını ödemede hassas olsunlar. Dernekler masası ile karşı karşıya kalmayalım. Etkinliklere destek olsunlar, katılsınlar. Biz onları en iyi şekilde temsil etmeye, haklarını savunmaya devam edeceğiz.
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bir derneğin güçlü olması, birlik ve beraberlikten geçer. Bu yüzden, bir olalım, iri olalım, diri olalım. TÜFAD’ı izlemeye devam edelim.
 

 
banner755
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner803

banner823

banner669