Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar, yıllarını orduya, ulusun güvenlik ve esenliğine adamış şerefli komutanların yaklaşık 1 yıldır zindanda ölümle pençeleştiğini ifade ederek, mahkum edilmelerinin hukuki bir karar olarak olmadığını söyledi.

Minibüs Plakası Nasıl Alınır? Minibüs Plakası Nasıl Alınır?

Taşar konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Komutanlarımız; Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir (hastalığı nedeniyle tahliye edildi), Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, MGK'nın 28 Şubat 1997 bildirisi ile Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesindeki ‘Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek' -yani ‘darbe yapmak- ile suçlanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardır. Oysa MGK kararları tavsiye niteliğindedir ve hükümet tarafından uygulanır. Bazen de uygulanmaz. Hal bu iken; kararları uygulayan hükümetin değil de, tavsiye eden kurulun sadece asker üyelerinin çeyrek asır sonra ‘darbe yaptılar’ denilip mahkum edilmelerinin hukuki bir karar olarak görülemeyeceği ortadadır. Bu karar, kamu vicdanını ağır biçimde yaralamıştır.”

25 yıl sonra gelen ömür boyu mahkumiyet kabul edilemez

Ortada iddia edildiği gibi darbe denilebilecek bir olgu olmadığını ifade eden Taşar, sözlerine şöyle devam etti: “MGK toplantısından aylar sonra, tamamen sivil siyasi tercih ve kararlarla gerçekleşmiş bu iktidar değişikliğinin, 25 yıl sonra mahkeme ve yargıtay tarafından darbe olarak nitelenip 14 komutanımızın ömür boyu mahkumiyetine gerekçe sayılması kabul edilemez. Atatürkçü Düşünce Derneği; bu haksız kararın kaldırılarak komutanlarımızın derhal serbest bırakılması talebini kamuoyu ile paylaşmayı görevi saymaktadır.”