Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar, Lozan Barış Antlaşması’nın, 99’uncu yıldönümü dolayısıyla dernek tarafından çeşitli etkinlikler düzenleneceğini söyledi. 

Büyükşehir'den kadrolu işçi maaşlarına yüzde 50 zam Büyükşehir'den kadrolu işçi maaşlarına yüzde 50 zam

 Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olduğunu ifade eden Taşar, “Emperyalist güçlere karşı verilen bağımsızlık savaşımız sonrası, düşman kuvvetleri 9 Eylül 1922’de, İzmir’de denize dökülerek büyük bir savaş kazanıldı. Elde edilen büyük zaferin, uluslararası hukuk tarafından da tescillenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda savaşa taraf olan ülkelerle, aylarca süren bu görüşmeler sonucunda, İsmet İnönü’nün büyük diplomatik zaferi ile 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması taraflarca imzalandı.” ifadelerini kullandı. Lozan Barış Antlaşması’nın Cumhuriyet karşıtı belirli güçlerin hep hedefi olduğunu dile getiren Taşar, “Lozan’a saldıranlar, Sevr’den yana olanlardır. Lozan’la saltanata karşı, Cumhuriyet kazanmıştır. Ulusal egemenlik ilke edinilmiş. Çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyet ilan edilmiştir. Tüm çabalarına rağmen, Lozan düşmanları kazanamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.” dedi. 

24 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümü nedeniyle ADD tarafından çeşitli etkinlikler düzenleneceğini dile getiren Taşar, şöyle konuştu: “Bunlardan, birincisi 24 Temmuz 2022 Pazar günü saat 12.30’da Vilayet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim-İş Sendikası ile birlikte çelenk sunumu ve basın açıklaması yapılacaktır. İkincisi ise,  derneğimiz tarafından Tepebeşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde, 24 Temmuz 2022 Pazar günü saat 14.30’da, gazeteci yazar ADD Yayın Kurulu Üyesi Tevfik Kızgınkaya tarafından ‘99’uncu Yılında Lozan Nedir?’ konulu söyleşi ve imza günü etkinliği yapılacak. Söyleşinin sunumunu ise Eğitimci Yazar ADD Eskişehir Şube Danışma Kurulu Başkanı Tarık Sayer tarafından yapılacak. Etkinliklerimize, tüm yurttaşlarımızı davet ediyor ve saygılar sunuyorum.”