Türkiye Makine Mühendisleri Odası Eskişehir İKK Sekreteri Neşet Aykanat, 2 Haziran tarihinde Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’nin sahiplerini bulacağını açıkladı.

Sürdürülebilir otelcilik eğitimleri sürüyor Sürdürülebilir otelcilik eğitimleri sürüyorAykanat, açıklamasına “Gezi Direnişi’nin ve bu direnişte şehrimizde katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın yaşamını yitirişinin 9’uncu yılında tüm Eskişehirlileri direnişin coşkusuyla selamlıyoruz.” diyerek başladı. Aykanat, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, DİSK Bölge Temsilciliği, KESK Eskişehir Şubeler Platformu, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve ALİKEV tarafından gerçekleştirilecek olan, “Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü” etkinliği hakkında, “Bu topraklarda gerçekleştirilen bu büyük direnişin amaçladığı demokrasi, özgürlük, barış, şehirlerimize ve doğaya sahip çıkma, zorbalığın karşısında teslim olmama direncini unutmamak ve canlı kalmasına katkı sunmak, aynı zamanda Gezi Direnişi’nde katledilen gençlerimizi unutmama ve bir daha böyle katliamlara izin vermemek için hafızamızı canlı tutma çabasıdır.” dedi.
YUNUS EMRE KÜLTÜR SANAT MERKEZİ’NDE OLACAK
Son iki yıldır pandemi sebebiyle ödül törenlerinin gerçekleştiremediklerini söyleyen Aykanat, 2 Haziran 2022 günü saat 16:00’da Yunus Emre Caddesi Sanayi Sokak’ta basın açıklamasıyla başlayacak olan etkinliğin,  saat 18.00’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül töreniyle devam edeceğini duyurdu.
HUKUKİ DAYANAK BULUNMAMAKTADIR
Gezi Davası yargılamalarının 25 Nisan 2022 tarihinde bitirildiğini ve tarihte örneğine ender rastlanacak bir yargılama sürecinin yaşandığına dikkat çeken Aykanat, “İktidarın kararlarını adeta yaşama geçiren mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi Direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir.” diye konuştu.
İKTİDAR ZORBALIĞINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ
“Siyasi iktidarın, arkadaşlarımız ve Taksim Dayanışması nezdinde cezalandırmak istediği Gezi Direnişi olduğu kadar, parkına, şehrine, doğasına, tarihine sahip çıkan duyarlı halk kitleleridir.” diyen Aykanat, “İktidar zorbalığına dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Gezi Direnişi’ni, Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
UMUDU BÜYÜTME ZAMANI
Aykanat, “Yargılamalar boyunca, Gezi Direnişi’nin gereğinden geri adım atmayan, demokrasiyi, barışı mahkeme salonlarında savunmaya devam eden Gezi Direnişçilerinin yaptığı gibi savunan Gezi Davası tutukları ayrı ayrı olarak bu yılki “Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’nin” sahibi olmuşlardır.” dedi. Aykanat ödüllerin verileceği isimleri şöyle sıraladı: Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi. Ali İsmail Korkmaz’ın annesi, babası, abisi ve Gezi Davası tutuklularının yakınlarının da ödül töreninde bulunacağını belirten Aykanat, “Eskişehir’de demokrasi mücadelesi veren tüm örgütleri ve halkımızı etkinliklerde birlikte olmaya davet ediyoruz. Şimdi her türlü kötülüğe, zorbalığa karşı ‘Umudu Büyütme Zamanı’dır.” dedi.