banner1166
banner639

Geçtiğimiz günlerde ilimizde yol harcamalarına katılma payına ilişkin vergi ihbarnameleri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından  tebliğ edilmeye başlandı.

Bu tebligatlar yol harcamalarına katılma payı, bilinen adı ile asfalt parasına dair tartışmaları yeniden canlandırdı. Belediyelerin yol harcamalarına katılma paylarını tahsil edip etmemesi 2012 yılında yapılan değişiklikle belediye meclislerine bırakılmış durumda. Belediye meclisi bu meblağın alınmaması yönünde de karar verebilir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde bu payın alınmaması yönünde verilen karara karşı Büyükşehir Belediye Başkanınca dava açıldı ve sonuç olarak alınması yönünde karar çıktı.

İstenen meblağlarda öyle yüksek ki tartışma yaratmaması mümkün gözükmüyor.

Buna rağmen caddeniz ile ilgili yol harcamalarına katılma payı talep ediliyor ise artık boş tartışmalar ile vakit kaybetmemek gerekiyor.

Zamanaşımı, hesaplama yöntemi, tahsil edilen bedelin doğru bedel olup olmadığı, tebliğ yöntemi gibi ayrıntılara yoğunlaşmak, hatalı tebligat yapıldığı kanaatinde isek tebliğden itibaren 30 günlük süreyi geçirmeden vergi mahkemesine dava açmak en doğrusu olacaktır.

Açılacak davalarda ise öncelikle aşağıda belirttiğimiz hukuki ayrıntılar göz önünde bulundurulmalıdır.

Zamanaşımı yönünden,

Zamanaşımı; süre geçmesi suretiyle vergi alacağının kalkmasıdır.

İlimizde yapılan tebligatlara ilişkin öncelikle zamanaşımı süresi yönünden değerlendirme yapılmalıdır.

Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlıyarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar. (VUK.Md.114).

Dolayısı ile katılma payları, doğduğu yılı takip eden 5 yıl içinde tarh ve tebliğ edilmez ise zamanaşımına uğrar.

Hesaplanan verginin bir ay süre ile ilan edileceği ayrıca ilgilisine tebliğ edilmesi ile tarhiyatının tamamlanacağı, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca istenilen yol harcamalarına katılma payının tarh ve tahakkuk ettirilmeden doğrudan ödeme emri ile takip edilemeyeceği belirtilmektedir.

Katılma Payının tahakkuk ve tahsilinde tebliğ tarihi esas alınır.

Vergi ihbarnamesi üzerinde geçici kabul tarihi 05.09.2011 olarak belirtilmektedir.

Harcamalara katılma paylarının tahakkuku, işler hangi ihale usulü ile yapılmış olursa olsun, hizmetin tamamlanarak halkın istifadesine sunulmuş olmasından sonra yapılır. İşin bitirilerek hizmete açılmış olduğu geçici kabulünün yapılması ile belirlenir.

05.09.2011 yılında tamamlanan yol ve tretuvara ilişkin 02.10.2017 Tarihinde tebliğ aldığımız vergi ihbarnamesindeki alacağın zamanaşımına uğradığı kanaatindeyiz.

Hesaplama yöntemi yönünden,

Tebliğ edilen miktarın çokluğu da kuşku uyandırmaktadır. Zira verdiğimiz örnekteki 05.09.2011 yılında tamamlanan yol ve tretuvara ilişkin 02.10.2017 Tarihinde tebliğ edilen vergi ihbarnamesindeki meblağ, 7.440,00 TL (yedibindörtyüzkırk Türk Lirası)’dır.

İhbarnamede belirtilen 372.000 TL’lik emlak rayiç bedelinin yüzde ikisine tekabül etmektedir. Bu sonuç hesaplama yapılmaksızın, hesaplamaya gerek duyulmaksızın doğrudan gayrimenkul rayiç değerinin yüzde ikisinin talep edildiği izlemini doğurmaktadır.

Oysa ki

-  İhale bedeli ne olursa olsun ihale tarihindeki Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatlar baz alınmalıdır.

- Tüm mahallenin değil yalnızca parselin cepe aldığı ve yararlandığı yollardan dolayı tahakkuk yapılabilir

- Yolların kaldırımlar da dahil olmak üzere (15) metreden fazla genişliklerine düşen giderler, belediyelere ait olup harç payına konu teşkil etmez.

- İki ve daha fazla yol kenarında bulunan gayrimenkuller için asıl cepheyi teşkil eden yoldan düşen pay tam, diğer yollara ait pay ise yarım olarak hesaplanır.

Sonuçta çıkan bedel gayrimenkul rayiç bedelinin yüzde ikisini aşmamalıdır.

Tebliğ şekli ve muhatap yönünden,

Gayrimenkulün 2011 yılındaki maliki değilseniz zaten vergi ihbarnamesinin muhatabı olmamalısınız. Zira Danıştay Kararlarında  “Yolun halkın istifadesine sunulduğu tarihte mülk sahibi olan kişinin ödeme ile yükümlü olduğu” belirtilmiştir.

Tebliğ olunan vesikalar, esasa müessir olmayan şekil hatalarından dolayı hukuki kıymetlerini kaybetmezler; yalnız vergi ihbarı ile ilgili vesikalarda mükellefin adının, verginin nevi veya miktarının, vergi mahkemesinde dava açma süresinin hiç yazılmamış olması veyahut bu vesikaların görevli bir makam tarafından tanzim edilmemiş bulunması vesikayı hükümsüz kılar. (VUK. Md. 108)Yapılan tebligatlarda itiraz mercii belirtilmemiştir. Bu yönden de vergi ihbarnamelerinin hatalı olduğu kanaati taşımaktayız.

Anılan nedenlerle boş tartışmalar ile vakit kaybetmek yerine Vergi Mahkemesi’ne başvurarak, iddialarımızı mahkeme önünde dile getirip, hukuki nitelemeyi yaparak sonucu mahkemenin takdirine bırakmak yerinde olacaktır.

Av. Pınar TURHANOĞLU GÜCÜYENER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan yaman 13 ay önce

Çok değerli bilgiler. Özellikle Atatürk bulvarı civarı bu konudan çok muzdaribiz

Avatar
METE TAYFUN 13 ay önce

Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Sayenizde yeni şeyler öğrendik.

Avatar
Emine uysal 13 ay önce

Harika çok açık anlatılmış

Avatar
umit 13 ay önce

Duyarlı bir vatandaş olarak tebligat gelir gelmez birde peşin öderseniz indirim yapacağız denilince ödedik acaba hata mı ettik acaba bizden de fazla tahsilat yapmış olabilirler mi bunu nasıl anlayabiliriz. :(

Avatar
seda 12 ay önce

Desteğinize teşekkür ederiz

Avatar
Mehmet YILMAZ 10 ay önce

Merhaba Bursa- Nilüfer Belediyesi tarafından "yol harcamalarına katılım payı ihbarnemesi "bugün(03.01.2018) elime ulaştı. Tebliğatta işin 2012 yılına ait olduğu belirtiliyor. Bu durumda zamanaşımına uğramış oluyor. Ancak bunun için yapmamız gereken işlem nedir. İşlemin zamanaşımına uğradığı dolayısıyla borcumun bulunmadığına dair dilekçe yazmam yeterli mi yoksa noterden mi yazı göndermem gerekiyor. Mehmet YILMAZ

banner944

banner1002

banner877

banner995