BTP Eskişehir İl Başkanı Fahri Gürgenburan ”Asgari ücret 10 bin olmak zorunda”

Bağımsız Türkiye Partisi   Eskişehir İl Başkanı Av. Fahri Gürgenburan, Asgari ücret tespit komisyonunun çalışmaları sürerken Türkiye’de   asgari ücret  10 bin liranın altında olmamalıdır dedi.

BTP Eskişehir İl Başkanı Av. Fahri Gürgenburan yaptığı açıklamada,“Türkiye’de yoksulluk sınırı  10 bin TL seviyesinin üzerine çıktı. Türk-İş araştırmasının sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 3.093,20 TL oldu.Gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 10.396 TL dir. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğu asgari ücretle çalışanlardan oluşmaktadır. Zor şartlarda geçim mücadelesi veren çalışanlara komisyon tarafından verilmesi öngörülen yeni asgari ücret 3 bin 5 yüz ile 3 bin 7 yüz 50 TL seviyelerindedir.

Gerek iktidarın gerekse muhalefetin yaptığı açıklamalarda vatandaşı “ Yoksulluk sınırı” üzerinde yaşatma gibi bir amaçlarının olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

Asgari ücret tespitinin yanlış yapıldığını ifade eden BTP Eskişehir İl Başkanı Gürgenburan, Ülkemiz de TÜİK adında bir Devlet  Kuruluşumuz var bu kuruluş  ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda, veri ve bilgilerin, derlenmesini, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını ve dağıtımını yapmaktadır. Yani ekonomik durumu en iyi özetleyebilecek kuruluş varken neden asgari ücreti belirlemek için bir komisyon kuruluyor.İnsan onuruna yakışır bir şekilde yaşamak için Asgari ücretle çalışan işçinin yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret alması gerekirken ve bu sınırı devletin kurumu belirlemesine rağmen neden bir  komisyon  var ve neden bu komisyon yoksulluk sınırın yarısından daha az bir ücret teklif ediyor.Asgari ücret belirlemede yol TÜİK’in araştırmaları sonucu tespit edilen yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır.Şu an ki ekonomik şartlarda asgari ücret en az 10 bin TL olmak zorundadır. Bu, günün şartlarına göre daha da artış gösterebilir. Alım gücü, insanca yaşam koşulları neyse ona göre tespit edilir.” dedi.

Çözümün Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) de olduğunu söyleyen Gürgenburan sözlerine şöyle devam etti:

Bizim her türlü ekonomik, sosyal ve siyasal problemlere karşı çözümümüz ve kadromuz var .

 Bu çözüm bir çok ülkede uygulanan , uygulandığı ülkelerde büyük bir başarıya ulaşmış olan Prof. Dr .Haydar Baş Bey’e ait olan “ Milli Ekonomi Modeli” ile Ülkemizin en genç Genel Başkanı Hüseyin BAŞ’ın  önderliğinde Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) dedir. Gelin el ele verelim, insanımızı açlık ve yoksulluktan, ülkemizi içine sürüklendiği bu badireden kurtaralım.Unutmayalım ki bu günlerimiz gibi, gelecek yarınlarımız da sizlerin tercihleri ile şekillenecektir.