Eskişehir'de yurt çıkmayan, kiraların yüksek olması nedeniyle ev kiralayamayan, bu nedenle parkta barınan bir grup öğrenci 22 Eylül 2021 günü akşam saatlerinde polis operasyonu ile gözaltına alınmıştı.

Hamamyolu caddesinde fare krizi Hamamyolu caddesinde fare krizi


Gözaltına alınan öğrenciler Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde  ikinci kez hâkim karşısına çıktı. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 32. Maddesine muhalefet isnadı ile yargılanan öğrenciler Savcının “ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi” şeklindeki mütalaası; hâkimin de bu mütalaaya uyması ile berat ettiler.
Savcı mütalaasında, Anayasanın 34. Maddesinde düzenlenen “herkesin önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yapma” hakkına atıf yaparak eylemin bu sınırları içinde kaldığını belirtti ve “unsurları oluşmayan suçtan sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi. 
Hâkim ise “Sanıkların üzerlerine atılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32. Maddesine muhalefet suçunu işledikleri iddiası ile kamu davası açılmış ise de, sanıkların üzerlerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından” ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Gerekçeli kararın önümüzdeki günlerde yazılması bekleniyor.