Türk Diyanet Vakıf-Sen Eskişehir Bilecik şube başkanı Hüseyin Poyraz, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

 “Ülkemizin en güzide kurumlarının başında gelen Diyanet İşleri Başkanlığımız; “İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli” olduğunu hatırlatan Başkan Poyraz, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Poyraz, “Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 1986 yılından itibaren Camiler Haftası olarak kutlanan hafta, 2002 yılında Sendikamızın teklifi ile 2003 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Zaman gözetmeden, yurt içinde ve yurt dışında din görevlilerimiz, Diyanet çalışanlarımız milletimize hizmet etmek için çalışmaktadırlar. Görev yerleri olan Kur’an kursları ve camilerin yanı sıra, insanlarımızın sevinçli ve kederli anlarında yanlarında bulunmaktadırlar.  Milletçe birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın yaşatılmasında öncü, önder ve örnek olmaktadırlar. Herkesi ve her kesimi kucaklayıcı anlayışıyla din görevlilerimiz, bulunduğu yerde aranan ve danışılan önder kişilikleriyle vatandaşlarımızın gönlünde taht kurmuşlardır.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası; çalışanlarımızın problemlerinin görüşüldüğü ve çözümlerinin bulunduğu zaman dilimi olmalıdır. Teşkilat mensuplarımızın tamamının, Kurum kimlik-aidiyetleri hususundaki hassasiyetlerinin artırılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Çalışanlarımızın İslam'a, Kurumumuza ve Milletimize hizmet etme azim ve gayretindeki motivasyonlarını yükseltmek, Kurum idarecilerinin en önemli görevleri arasında olmalıdır. Bunun için liyakatin esas alındığı, bilginin, ehliyetin, tecrübenin ve adaletin öne çıkarıldığı bir sistemin uygulanması sağlanmalıdır.

Kürsülerden anlatılan güzel hasletlerin, önce birbirimize gösterilmesi ve örnek oluşturması elzemdir. İdarecilerle çalışanlar arasındaki kardeşlik hukuku en üst düzeye çıkarılmalıdır. Birbirinin eksiğini arayan, araştıran veya yayan değil, rehberlik yapan, güzel iş ve işlemlerde yarışan bir anlayışı geliştirerek örnek, öncü ve önder kimliğimizi her alanda yaşatabilmeliyiz.

Göreve alımlardan başlayarak, atama, nakil, görevlendirme ve unvan değişiklikleri gibi işlemlerde, iç ve dış her türlü müdahalenin önüne geçilerek, çalışanlarımızın insan onuruna aykırı tutum ve davranışlara asla müsaade edilmemelidir.

Pençe Kilit'te 1 askerimiz şehit! Pençe Kilit'te 1 askerimiz şehit!

Milletimizin göz bebeği olan Diyanet İşleri Başkanlığımızı, günlük kısır tartışmaların içerisine çekecek söz, davranış, yazı ve paylaşımlardan, öncelikle Teşkilat mensuplarımız uzak durmalı ve dikkat etmelidir. Az da olsa bazı çevrelerce bilerek veya bilmeyerek yapılan, Diyanet ve din görevlilerimizi incitici ve haksız ithamları kınıyor ve asla kabul etmiyoruz.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, önce ülkem ve kurumlarımız anlayışıyla, gerekenleri yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; saygıdeğer din görevlilerimiz ve bütün Diyanet çalışanlarımızın Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyoruz. Kuruluşundan bugüne kadar vefat etmiş bütün çalışanlarımızı dualarla anıyoruz. Yıllarca özveriyle hizmet etmiş ve emekli olmuş ve şu anda yurt içinde ve dışında milletimize hizmet eden bütün din görevlilerimize ve Diyanet çalışanlarımıza sağlık, huzur ve mutluluklar diliyoruz.

"𝟭-𝟳 𝗘𝗸𝗶𝗺 𝗖𝗮𝗺𝗶𝗹𝗲𝗿 𝘃𝗲 𝗗𝗶𝗻 𝗚𝗼̈𝗿𝗲𝘃𝗹𝗶𝗹𝗲𝗿𝗶 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮𝗺ı𝘇 𝗸𝘂𝘁𝗹𝘂 𝗼𝗹𝘀𝘂𝗻.”