banner1502
banner639
banner1493

Beklentiler yerine getirilemedi

Eskişehir Eğitim-Bir-Sen 1. No.lu Şube Başkanı İbrahim Akar, 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemini değerlendirdi.

Beklentiler yerine getirilemedi

 Eskişehir Eğitim-Bir-Sen 1. No.lu Şube Başkanı İbrahim Akar, 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemini değerlendirdi. Akar'ın açıklaması şöyle; "Eskişehir Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube olarak 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemini değerlendirmek üzere düzenlediğimiz basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgınının gölgesinde eğitim-öğretimin birinci dönemini tamamlamış bulunmaktayız. 2020 yılı Mart ayından bu yana tüm eğitim öğretim faaliyetlerinin neredeyse tamamı uzaktan öğretim uygulamalarıyla gerçekleştirildi. Eğitim-Bir-Sen olarak bu süreçte insan sağlığının her şeyin üstünde olduğuna inanarak, salgınla mücadelede kendimizi sorumlu hissederek ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde salgın mücadelesine katkımızı sunduk.

Salgın tedbirleri doğrultusunda eğitim kurumlarımızın eğitim öğretime hazırlanmasında sıkıntılar yaşansa da yüz yüze eğitime başlanmasından önce okullarımızın tamamı salgın koşullarına uygun olarak hazır hale getirilmiştir.Zorluklara rağmen okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesinde çaba sarf eden okul yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde, ölçme değerlendirme çalışmalarının yapılmasında ve karar alma noktasında bazen geç kalmış ve beklentileri yerine getirememiştir. Bazende hızlı ve ani kararlar verip hazırlık süreci adına okul yöneticilerimizi zor durumda bırakmıştır. Bazı durumlarda alınan kararlar uygulayıcılar tarafından farklı şekillerde yorumlanmış ve uygulamada birlik sağlanamamıştır. Hatta bazı kararlar hiç uygulama fırsatı dahi bulmadan ikinci bir resmi yazıyla geri çekilmiştir ki bu durum eğitim çalışanları,veliler ve öğrencilerde kafa karışıklıklarına neden olmuştur.

Uzaktan öğretimin en belirgin sorunu öğrencilerin tablet ve bilgisayar gibi teknolojik eksiklikleri yanında internet erişimine ilişkin olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının eksiklikleri gidermek için yaptığı ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıtım çalışmaları anlamlıdır, gereklidir ancak sahanın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir. Önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülen uzaktan eğitim uygulamalarında bu sorunların ivedilikle giderilmesi gerekmektedir.

Covid 19 salgını toplumu psikolojik, sosyolojik ve sağlık açısından olumsuz etkilediği gibi ekonomik olarakta eğitim çalışanlarının alım gücünü olumsuz etkilemiştir. Toplu sözleşme masasında yetkili sendika olarak kabul etmeyip imzalamadığımız ve hakem heyeti tarafından kabul görüp onaylanan zam miktarının yetersiz kaldığı gün gibi ortadadır. Enflasyon kaynaklı kayıpların telafi edilmesi ve eğitim çalışanlarının alım gücünü artırmak için yetkili sendika Memur-Sen olarak talep ettiğimiz Ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam isteğimizi bir kez daha buradan sizlerin aracılığıyla yenilemek istiyoruz.

Yaklaşık bir yıldır devam eden bu zorlu süreçte fedakârlık gösteren öğretmenlerimize, okullarımızı eğitim öğretime hazır hale getirmek için canla başla çalışan okul yöneticileri ve eğitim çalışanlarımıza şükranlarımızı sunarız.Hastalık ve salgın tehditlerinin ortadan kalktığı yüz yüze olacak şekilde, sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir ikinci eğitim öğretim dönemi dileriz. Katılımlarınız için de hepinize teşekkür ederiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877