banner639
banner1493

Çözümsüzlük politikalarında ısrar ediliyor

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "

Çözümsüzlük politikalarında ısrar ediliyor

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "

2010-2020 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı 17 Ocak 2020 tarihinde  sona erecek.  Eskişehir’ de 138 bine  yakın öğrenci yarıyıl tatiline girecektir.

Eskişehir başta olmak üzere ülkemizde eğitimde yaşanan bir çok sorunu şu başlıklar altında toplamak mümkündür:

  • İkili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti,
  • eğitimin özelleştirilmesi,
  • kalabalık sınıflar,
  • karma eğitim karşıtı uygulamalar,
  • taşımalı eğitim,
  • fiziki altyapısı yetersiz okullar,
  • okullarda öğrenciler arasında ve öğretmenlere yönelik şiddetin sürmesi,
  • öğrencilerin MEB eliyle dini cemaat ve vakıfların siyasal istismarına açık hale getirilmesi,   
  •  mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlikte ısrar,
  • ataması yapılmayan öğretmenler sorunu vb gibi çok sayıda sorun,

2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk yarısında öne çıkan başlıklar olmuştur.

      Ülkemizde ve Eskişehir’ de eğitimin bu kadar sorunsal barındırmasının aslında altında yatan temel neden kamusal,laik,demokratik eğitimin siyasal iktidar tarafından bitirilmesidir.

Yukarıdaki sorunlar üzerinden Eğitim Sen olarak Sayın Bakan Ziya SELÇUK nezdinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünden başlayarak eğitim bürokrasisine karne veriyoruz. Eğitim sistemimizin bu halde olmasının temel nedenleri karnemizde karşılığını bulmuştur.

Siyasi iktidarın temsilcileri ve MEB bürokrasisi, yaptıkları açıklamalarda kullandıkları istatistiki veriler ve takip etmesi güç rakamlarla, eğitim alanında “işlerin iyi gittiği” algısını oluşturmaya çalışsa da alandaki gerçeklik farklıdır.4+4+4 sonrasında zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıktığı iddia edilmesine rağmen, ortalama eğitim süresinin 7,5 yılda kalmış olması dikkat çekicidir. Türkiye’de her dört okuldan birinde ikili eğitim yapılmaktadır. MEB verilerine göre ikili eğitim yapılan okul oranı yüzde 25,71’dir. Yine MEB’in tespitlerine göre, spor salonu bulunan okul oranı sadece yüzde 13’tür ve okulların yüzde 87’sinde spor salonu yoktur. Kütüphanesi olmayan okul oranı yüzde 61; çok amaçlı salonu olmayan okulların oranı yüzde 62’dir.

Türkiye’de eğitim sistemi uzun süredir ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılırken, eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikalarında ısrar, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk yarısında yapılan düzenlemeler ve fiili uygulamalarla sürdürülmüştür. Siyasi iktidarın eğitim alanında, uzun süredir kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda attığı adımlar ve eğitim alanında hayata geçirilen ‘piyasacı’ ve ‘dini eğitim’ merkezli uygulamalar, başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenler, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini etkilemiştir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877