banner1552
banner639
banner1544

“Erasmus“ Tanıtımı

Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, “Erasmus+ ve Getirdiği Yenilikler” konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

 “Erasmus“ Tanıtımı

AÜHM- Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, “Erasmus+ ve Getirdiği Yenilikler” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. 23 Aralık Salı günü, Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da düzenlenen toplantıya; Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eğitim-Öğretim ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özcan, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri, bölüm/birim ECTS/Erasmus+ öğrenim/staj koordinatörleri ve birim çalışanları katıldı.

 

“Temel hedefimiz sadece Erasmus programını değil, tüm uluslararası değişim programlarını başarıyla yürütmek”

 

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi’nde uluslararasılaşma konusunda yürütülen çalışmalara değindi. Rektör Prof. Dr. Gündoğan, Erasmus programının başlangıcından bugüne öncü üniversitelerden biri olan Anadolu Üniversitesi’nin, program aracılığıyla yurtdışına en çok öğrenci gönderen ve yurtdışından en çok öğrenci ağırlayan üniversitelerden biri olduğunu belirtti. Önümüzdeki dönemde hedeflerinin, sadece Erasmus programını değil, dâhil olunan tüm uluslararası programları başarıyla yürütmek ve geliştirmek olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gündoğan, bu çerçevede Uluslararası İlişkiler Birimi’ni yeniden yapılandırdıklarını, birimin kurumsal bir yapıya bürünmesi için hazırlanan birim yönergesinin üniversite senatosunda kabul edildiğini sözlerine kaydetti.

 

Rektör Prof. Dr. Gündoğan, Erasmus programının yürütülmesinde bölüm koordinatörlerinin vazgeçilmez rolüne vurgu yaparak geçmişte kendisinin de Erasmus bölüm koordinatörlüğü yaptığını, bu tür işlerde sorumluluk almanın büyük özveri gerektirdiğini söyledi. Prof. Dr. Gündoğan son olarak, “Bu sorumlulukları alan yöneticilerimize, öğretim elamanlarımıza kısacası herkese teşekkür ediyorum ve bu konuda yapılacak her türlü projeye destek vermeye hazır olduğumuzu belirtiyorum.” dedi.

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim-Öğretim ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özcan ise toplantıda, dil yeterliliğinin Erasmus+ programı içindeki artan önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Özcan, 2013-16 dönemi için DS etiketinin yenilendiğini, başvuruları henüz açılmamış olmasına karşın AKTS etiketi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Anadolu Üniversitesi’ne gelecek uluslararası öğrencilerin sayısının arttırılması amacıyla birimin, Anadolu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ANASAM) ile birlikte “Study in Eskişehir” başlıklı çalışmayı yürüttüğünü dile getiren Prof. Dr. Özcan, aynı proje kapsamında bir klip çalışmasının da yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Adnan Özcan, “Uluslararasılaşma çalışmalarını çeşitlendirmek için Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurusu kapsamında, Avrupa’daki sivil toplum kuruluşlarıyla olan iş birliğini geliştirmek amacıyla 8 kurumun katılacağı bir irtibat kurma semineri için proje başvurusunda bulunuldu.” dedi. Prof. Dr. Özcan ayrıca, çift diploma programları konusunda çalışmaların yoğun olarak devam ettiğini, özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerine Erasmus kapsamında iş birliği talepleri yönlendirildiğini vurguladı.

 

Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Bilge Kağan Özdemir’in Erasmus+ programındaki değişikliklere değindiği son bölümde detaylı bir sunum yer aldı. Yeni dönemle birlikte daha önce ayrı programlar olarak yürütülen faaliyetlerin Erasmus+ başlığı altında toplandığını, programın bütçesi başta olmak üzere birçok değişime uğradığını belirten Doç. Dr. Özdemir, “Avrupa Birliği krizin de etkisiyle istihdam edilebilirlik, üniversite-sanayi iş birliği ve rekabet alanları gibi konuların ön plana konulduğu bir program oluşturmaya çalışıyor.” dedi.

 

Doç. Dr. Özdemir, Erasmus+’la beraber, “Bireylerin Öğrenme Hareketliliği”, “İyi Uygulamaların Paylaşımı” ve “Yenilik için İş birliği, Politika Reformlarına Destek” olmak üzere üç ana eylem planı bulunduğunu, 14,7 Milyar avro olan toplam bütçeden en büyük payı “Bireylerin Öğrenme Hareketliliği” faaliyetinin aldığını belirtti. Doç. Dr. Özdemir, bu çerçevede yeni dönemde birim çalışma alanlarının çeşitlendirilmekte olduğunu ve koordinatör kuruluş olarak akreditasyon başvurusu yapıldığını sözlerine ekledi.

 

“Ortak Ülkelerle Hareketlilik” başvurusu, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerle, çevre kentlerdeki üniversitelerle ve sektör temsilcileriyle Anadolu Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde ortak bir Erasmus staj konsorsiyumu oluşturulması konuları ise bu bölümde vurgulanan diğer başlıklar oldu.

 

"Avrupa Birliği'nin Erasmus bütçesi yüzde 40 arttı"

 

Ekonomik krize rağmen Avrupa Birliği’nin Erasmus Yükseköğrenim Hareketliliği’ne ayırdığı bütçede yüzde 40 artış olduğunu kaydeden Doç. Dr. Özdemir, buna rağmen sadece Polonya ve Türkiye’nin bütçesinde azalma yaşandığını belirtti. Doç. Dr. Özdemir, Türkiye’ye ayrılan bütçenin yüzde 20 azaldığını, Ulusal Ajans tarafından personel hareketliliği payının yüzde 90 oranında azaltılarak öğrenci değişimlerinin bu düşüşten daha az etkilenmesinin sağlandığının da altını çizdi. Doç. Dr. Özdemir, Türkiye’deki bütün üniversiteleri olumsuz etkileyen bu düşüşe karşın, üniversitemizin hareketlilik sayısını mümkün olan en üst seviyede tutmaya çabaladığını belirtti.

 

Yeni dönemde birimin anlaşma talep prosedürünün değiştiğini vurgulayan Doç. Dr. Özdemir, hocalarımızın hazırlanan matbu formda, anlaşma yapılmasını istedikleri kurumları belirtip bölüm başkanlarının onayı ile Uluslararası İlişkiler Birimi’ne iletebileceklerini, birimin tüm başvurulara en geç 3 hafta içerisinde geri dönüş yapacağını belirtti.

 

"Anadolu Üniversitesi ilk 5'te"

 

Doç. Dr. Özdemir, Anadolu Üniversitesi’nin Erasmus hareketlilik sayıları göz önüne alındığında yıllardır ilk 5 üniversite arasında olduğunu, bu sene bütçe kesintisinden kaynaklanan azalma hariç, hareketlilikten faydalanan öğrenci ve personel sayısının istikrarlı olarak arttığını kaydetti. Üniversitenin öğrenim ve staj hareketliliği konusunda çok önemli yerlerde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özdemir, “İlerleyen dönemlerde Erasmus programı anlaşma ve kontenjanlarını arttırmak istiyoruz. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim programlarının dışında gönüllülük esasına dayalı projelerde yer alabilmesi içinde çalışmalarımız sürüyor.” şeklinde konuştu.

 

Onur Demir 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877