banner1531
banner1532
banner639
banner1493

Eskişehir Sanayi Odası işbaşında

TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu toplantısına katılan Eskişehir Sanayi Odası (ESO), koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik görüşlerini bildirdi.

Eskişehir Sanayi Odası işbaşında


 
TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu toplantısına katılan Eskişehir Sanayi Odası (ESO), koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik görüşlerini bildirdi.
"Her yeni gün yeni taleplerimiz sonuçlanıyor. TOBB’a ve Başkanımıza teşekkür ederiz" diyen ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Koronavirüs ile mücadelede Eskişehir iş dünyasının taleplerini belirlediklerini, bunlarla ilgili girişimde bulunduklarını ve bunların bir çoğunun da  sonuçlandığını ifade etti.  
Koronavirüs ile birlikte bütün ezberlerin bozulduğunu belirten ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, sanayi çarklarının dönmesi için çabaladıklarını söyledi. Kesikbaş, "Virüsle mücadelede proaktif ve sonuç odaklı yoğun bir çaba içindeyiz. Odamızın  ve Üyelerimizin beklentilerini, önerilerini TOBB başta olmak üzere ilgili kurumlara bildiriyoruz" dedi.
İlk olarak emek yoğun sektörlerde bulunan üyelerinin çeşitli kalemlerdeki vergilerin ertelenmesi isteğinin sonuçlandığını aktaran Kesikbaş, önümüzdeki 3 aydaki Muhtasar, KDV, SGK ödemelerinin 6’şar ay ertelendiğini belirtti.
ESO Üyelerini en çok üzerinde durduğu ve salgınla birlikte artan işletme sermayesi ihtiyaçlarının hafifletilmesi noktasında 'İşe Devam Kredi Desteği'nin sağlandığını vurgulayan Kesikbaş, şöyle devam etti;
"Kamu bankaları tarafından açıklanan 'İşe Devam Kredi Desteği' yanında özel bankaların da katılabileceği 'Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği' paketi uygulanacak.
Azalan iş yükünden dolayı çalışanların zor durumda kalması için sanayicilerimizin istediği Kısa Çalışma Ödeneği devreye girdi ve başvuru için gereken evrak sayıları azaltıldı. Yine çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı.  
Üyelerimizin isteklerinden olan  Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin arttırılması gerçekleştirildi.
Tedbirlerden etkilen üyelerimizin nakit akışlarının bozulması nedeniyle istedikleri  kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ertelendi ve ilave finansman desteği sağlandı. Üyelerimizin vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemelerinde zorlanmaması için istedikleri ilave kredi limiti tahsisi gerçekleştirilecek.
İhracatçı ESO üyelerimizin isteği olan stok finansmanı desteği sağlanacak.  
Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen sanayicilerimizin kredi sicillerinin sıkıntılı hale gelmemesi için ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.
24 Mart 2020 öncesine ait üyelerimizin ödenmeyen kredi, çek, senet, kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, siciline işlenmeyeceği TBMM'de kabul edildi.  
Üyelerimizin çeklerini ödeyebilmeleri için talep ettiği konulardan biri devreye alındı. Bu göre  Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz 'Çek Ödeme Destek Kredisi' 30 Mart 2020’de uygulamaya alınacak.
Özellikle teknoloji üreten ve Ar-Ge yapan üyelerimizin, Teknoparklardaki kuluçka firmalarından 2 ay süreyle kira alınmayacak.
Ambalajlı satış yapan firmalarımızdan Geri Kazanım Payı beyannameleri altı ayda bir verilecek.
Salgının yoğunlaştığı Mart ayında üyelerimizin de KDV ödemelerinde zorlanacağını ifade etmeleri sonrası  KDV, mal-hizmet alımları ile satış beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.
  Bazı orta ölçekli üyelerimizin talep ettiği 'Ticari Alacak Sigortası' kapsamına dahil edilmeleri gerçekleştirildi.  
Üyelerimiz üzerinde olumsuz etkileri bir nebzede olsa azaltmak için Haziran ayında Odamıza  ödenmesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, 'gecikme zammı' ve 'faiz' tahakkuk ettirilmeksizin Ekim 2020 tarihine ertelendi.
Yoğun olarak KOSGEB desteklerinden faydalanan Üyelerimizin KOSGEB'e 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelendi.
Senet kullanan üyelerimizi de yakından ilgilendirilen Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanarak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi sağlandı. Kredi kullanım süreleri  ise 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarıldı. "

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1525

banner1526

banner1529

banner1528

banner1527

banner877

banner1522

banner1530

banner1521

banner1523

banner1524