banner1243
banner1249
banner1251

ESO’da yeni dönem resmen başladı

Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) devir teslim töreni gerçekleştirildi. 

ESO’da yeni dönem resmen başladı

Haber: Gökhan Koçal 
4 Nisan’da gerçekleşen seçimle başkanlığa seçilen Celallettin Kesikbaş, 30 senedir oda başkanlığı yürüten  Savaş Özaydemir’den görevi devraldı. ESO Meclis Salonu’nda gerçekleşen törende konuşan Kesikbaş, “Eskişehir olarak bir potansiyelimiz var bunu değerlendirmemiz gerekiyor Sanayiciler daha çok bir araya gelmeliyiz” dedi. 


30 yıldır ESO Başkanlığını yürüten Savaş Özaydemir, 4 Nisan’da gerçekleşen seçimle başkanlığa seçilen Celalettin Kesikbaş’a düzenlenen törenle görevi devretti.  Törende bir konuşma yapan Özaydemir,  “45 yaşındayken başkan olmuştum şimdi 75 yaşındayım. Odayla ilk ilkim 1975 yılında başladı. Organize Sanayi Bölgesinin birinci etabının yaptım. Çok çabuk yükseldim. Çıraklığım 6-7 sene sürdü. Rakip çıktı ama kazanan olmadı bugüne kadar geldik. Geçen mayıs ayında bırakacağımı söz verdim ve sözümde de durdum. Büyük yarış başladı. Bu yarışta birileri kazanacaktı. Bu sanayi odası Türkiye’nin en büyük sanayi odası başardı ve bu seviyelere geldi. Çok büyük icraatlar ve katılımlar yaptık. Resen hiç kimseyi üye yapmadık. İngiltere bana güdümlü kanunla yapılan kuruluşunuz dediler. Hiç kimseyi kulağından tutup üye  yapmadık. İhtiyac duyan  üye olmuştur. Bundan sonra bilmiyorum nasıl yaparınız. Çok temiz, saygın olan bir odayı devrediyoruz” dedi. 

SİYASETÇİ ETKİSİNİ HİÇBİR ZAMAN SOKMADIK 
Siyasetçi etkisini hiçbir zaman odaya sokmadıklarını aktaran Özaydemir,  “ESO olarak fikirler öğrettik, katılımda bulunduk. Sanayicinin geleceğini bizler şekillendiriyoruz. Eğer fikir götürmezseniz masa başında istedikleri gibi yapıyorlar. Kasasında 10 milyon TL lira devrediyoruz. Hükümetle iyiydik ama siyasetçi etkisini odaya sokmadık. Bundan sonra ne yaparsınız bilemem. Kaç tane başbakan kaç tane cumhurbaşkanı geçti” diye konuştu. 

YENİ YÖNETİME TAVSİYELER 
Yeni yönetime tavsiyelerde bulunan Özaydemir, “Birkaç  tavsiyem olacak. Geçlere sahip çıkın. Gençler başka sahalara yöneliyorlar. Hizmet sektörüne yöneliyorlar. Sanayiye yetişkin eleman bulamıyoruz. Çok istedik okul yapalım diye engel olundu. Projeleri hazır. Eğitimler veriyorduk, vermeye devam etmeyi öneririm. Sanayiciyi 4.0’a doğru ittirin, mecbur bırakın, zorlayın. Orta seviyede, ortanın altındaki sanayiciler dikkat etsiler. Kendimizi geliştirmemiz lazım. Kucaklayıcı ve işbirlikçi olmasını öneriyorum. İşbirliği şart olmazsa sıkıntı olur. Damızın daha üst seviyeye taşınması ne büyük dileğimiz. Ben de bunu görme fırsatı yakalarım.  Yeni yönetime başarılar diliyorum. Mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 
Özaydemir konuşmasının ardından odanın mührünü Kesikbaş’a takdim etti. Mühür takdim esnasında Özyademir’in ‘mühür kimdeyse Süleyman odur’ sözü gülüşmelere neden oldu. 

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ 
Daha sonra söz alan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Bu bir bayrak yarışı. Bir emanet aldık bu emaneti daha yukarı  taşımak en büyük hedefimiz.  Savaş Bey sağ olsunlar,  30 yıldır yaptıkları hizmetler için kendilerine minnettarız. Çok değerli sanayici ağabeylerimiz burada. Dijital bir çağdan geçiyoruz hepimiz bir dijital göç yaşıyoruz. Kurumlarımızı nitelik anlamında sahip çıkmak ve geleceğe taşımak gerekiyor. Bu anlamda bilişim teknolojileri hem sosyolojik hem kültürel, zamanı yakalamamız gerekiyor. 21. yüzyıldayız, çağımızı talepleri çok farklı. Teknolojinin geçmişte bıraktığı izleri alıp geleceği taşımak gerekiyor. Yenilenmek gerekiyor. Eğitimlerle, çalışanlarımızla, kurumlarla geleceğe farklı bir bakmalıyız ve arkasından üretim, üretim, üretim yapmak gerekiyor. Zor çok kazançlı değil ama üretmediğiniz zaman her türlü esaret bizi bekliyor. Eskişehir olarak bir potansiyelimiz var bunu değerlendirmemiz gerekiyor. İşte burası tam yeri. Sanayiciler daha çok bir araya gelmeliyiz. Bu bizi çok güçlü kılacak. Sanayi odasından başka bir örgütümüz yok.  Altın bir anahtara sahip, mührü de aldık. Çok güçlü bir anahtar sahibiz bu anahtarı hem şirketlerimiz için kullanacağız hem  iş ve aş getirebilmek adına kullanacağız. Çok itibarlı bir odayız ama iş getiren, aş getiren, eğitim veren, gençleri yönlendiren sanayi politikaların oluşturulduğu bir yer haline getirmemiz gerekiyor. İhracat ile ilgili ESO’nun çok ciddi çalışmaları olacak. Eğitimle ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Sanayicilerimiz bu konuda çok eğimli. Okul yaptırmak isteyen sanayici dostlarımız var. Bunları bir araya getirmemiz gerekiyor. Gençleri yetiştirmemiz gerekiyor. Ar-Ge, inovasyonu geliştirecek projeler üretmeliyiz ESO’nun çatısı altında her türlü desteği alarak bir olarak bunları yapmak zorundayız. Hep birlikte buları yapmak istiyoruz, güçlerimizin birleşmesi istiyoruz. Tartışacağız, istişare edeceğiz ve doğru yolu bulacağız. Bu idealleri birlikte kazandıran sanayi olması en büyük hedefimiz. 3 tane temel projemiz var büyüyen sanayi ihracatta büyüyecek, geçleri meslek edindireceği. Sanayi 4.0 ile tanışacaklar. Ürün üretecekler ve bununla birlikte insan üretmek çok önemli.  Ürettiğimiz malları yüksek fiyatla satabilmek bu da Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından 30 yıldır başkanlık görevini yürüten Savaş Özaydemir’e katkılarından dolayı yeni başkan Celalettin Kesikbaş tarafından plaket ve çiçek verildi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1255

banner1234

banner877

banner995

banner1247