banner1552
banner639
banner1544

KOSGEB desteğinde hayal kırıklığı

 Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Dnt.kurulu üyesi ve Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen; KOSGEB desteklerinin küçük esnafı kapsamadığını belirtti.

KOSGEB desteğinde hayal kırıklığı

 Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Dnt.kurulu üyesi ve Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen; KOSGEB desteklerinin küçük esnafı kapsamadığını belirtti. Bilen, "Cumhurbaşkanımız tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre KOSGEB aracılığı ile Mikro ölçekli işletmelere 30 Bin TL, Küçük ölçekli işletmelere  75 Bin TL  faizsiz kredi kullandırılacak olup, ödemesi 2024 yılında başlayarak 4 er aylık taksitlerle yapılacak, açıklamasından sonra esnafımız bayram öncesi büyük bir umut içine girmişti,

fakat ilgili genelge yayınlandıktan sonra kredi destek paketinden yararlanmadığını görünce küçük esnaf olarak çok büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Zor bir dönemden geçiyoruz, tabi'ki sıkıntı yaşayan tüm sektörler desteklenmeli ancak üretimine hiç ara vermeyen Sanayici ve tüccarımıza  gereken her türlü destek yapılırken,
zaten kısıtlı çalışan veya  yaklaşık 14 aydır dükkanı tamamen kapalı olan yiyecek ve içecek sektöründeki  Lokantacı esnafımıza “Bayram şekeri“ niteliğinde 
bir kereye mahsus sadece 1000 TL. verilmektedir.

Esnaf teşkilatımız olarak destek kredilerinin dışında tutulmamız kabul edilebilir bir durum değildir.Bu durum gerçekten küçük esnaf olarak bizleri üzmüştür.


Esnaf toplumun mihenk taşıdır. Bin yıllık Ahi evran geleneğinden gelen Esnaf teşkilatımız,
Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana yaklaşık 100 yıldır ,tüm toplumsal ve afet olaylarında her zaman Devletine destek olmuş,hiç yük olmadan sadece Vergisini vermiştir.

Anayasanın 173. Maddesinde Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır deniliyor,şehrin sönmeyen ışıkları gibi sabahın en erken saatinde her cadde'de,her mahallede,her sokakta dükkanın tezgahının başına gelen,kısıtlı sermayesi ile günlük gelirini istihdam etmeye çalışan vefakar ve cefakar esnafımıza acilen ses verilip kucak açılması gereklidir.

Bugün gelinen nokta şu ki sadece küçük esnaf üzerinden yürütülen Pandemi süreci teşkilatımızı çok mağdur duruma  sokmuştur,cezalandırılır hale gelmiş,adeta bu pandemi sürecinde boyun eğdirilmiştir.

İşletmelerimiz kapalı ama Bağkur,stopaj,kdv gibi tüm vergilerimiz tahakkuk etmektedir.
Biriken borçlarımız artık bizi kara kara düşündurmekte,
endişelendirmektedir.

İflasın eşiğine gelenler, kapatanlar, kirasını ödeyemeyip mülk sahibinle ihtilafa düşenler,yok pahasına devretmeye çalışanlar ve 14 aydır tüm kira ve masrafları sabit işleyip sonuna kadar borç batağında olan ama ayakta kalmak için son çaba ve  çırpınışlarını yapan esnaf arkadaşlarımız ciddi manada psikolojileri bozuldu,derin travmalar geçirmekteler,
acilen destek kapsama dahil edilmeliler,iki bayram arası  can suyu olacak kredilerden yararlandırılmalıdır

KOSGEB kredileri Kobi Finansman Desteğinden faydalandırmak İçin yetkililer esnafımızın sesine acilen kulak verilmelidir.

Esnaf teşkilatımızın acil beklentileri içinde .
Pandemi süresince tahakkuk eden tüm vergilerden kapalı olan Esnafımız muaf tutulmalı.

• Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinden Devletimiz kendi payından feragat etmeli veya Fatura bazında destek olmalı.

Önceden biriken, Ödenemeyen geçikmiş kredi ve kredi kargı borçlarının faizsiz olarak pandemi sonundan en az bir yıl sonraya ertelenmeli.

• Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımızın faizleri silinerek anapara üzerinden tahakkuk edecek yeni  vergilerimizle birlikte  ödeyebileceğimiz makul taksitlerle yeni bir Vergi barışı sağlanmalı.

• Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar kısa çalışma ödeneği desteklerin sürdürülmesi,esnafımıza temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en az asgarî düzeyde bir ödenek Bağlanmalı

BİLEN;Covid- 19 aşısında öncelikli risk grubuna tanınması gibi taleplerinin göz önünde bulundurulmasını ve süreci takip edeceğiz"

Anahtar Kelimeler:
Bahar Bilen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877