banner989
banner1000
banner1003
banner639
banner931

Tüketici finansal olarak soyulmuştur

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, ‘Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar yüzde 40 kar edebiliyorsa’, bu durumda, 80 milyon tüketici finansal olarak soyulmuş demektir” dedi.

Tüketici finansal olarak soyulmuştur

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, Cumhurbaşkanı’nın  bankalar hakkında son eleştirilerine değinerek; “Bizzat sayın Cumhurbaşkanınca da ifade edildiği üzere, ‘Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar yüzde 40 kar edebiliyorsa’, bu durumda, 80 milyon tüketici finansal olarak soyulmuş  demektir” diye yorumladı.

 Atak, bu noktada, bir yandan tüketici mağduriyeti her geçen gün arttığını, diğer yandan Türkiye ekonomisi zarar görerek sorunun artık kangrene dönüşmekte olduğunu söyledi. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısının ise bu yıl ilk beş ayı sonunda toplam 435 bine ulaştığına işaret eden Atak, “Özellikle son beş yılda bankacılık sektörü tarafından adeta yolunacak bir kaz gibi görülen tüketici fahiş faizlerle ve halk arasında ‘Deli Dumrul Ücretleri’  olarak anılan insafsız faiz dışı gelirlerle mağdur edilmiştir. Buna karşın, yakın geçmişte TÜDEF ve bağlı tüketici dernekleri verdiği yargısal mücadeleyle milyonlarca tüketiciden alınan haksız faiz dışı ücretlerin iadesi sağlanabilmiştir.

Faiz dışının dayanağı Tüketici Yasası

Ancak yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunla bankaların alacakları bu ücretler hakkında BDDK’ya düzenleme yapma yetkisi verilerek bankaların faiz dışı ücretleri yasallaştırılmıştır. Böylece daha önce kesinleşmiş yargı kararlarıyla kazanılan haklar bizzat 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4/3. maddesiyle artık ‘bankacıların hakkı’ olarak  tescil edilmiş bulunmaktadır! Bu düzenleme ile 20 kalem bankacılık ücreti maalesef tüketiciyi korumakla yükümlü olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘uygun görüşüyle’ yasallaşmıştır” şeklinde konuştu.

 BDDK verilerine göre, bankaların karına bu yılın Ocak-Haziran döneminde tüketicinin cebinden 27 milyar 202 milyon lira daha aktarıldığını da anlatan Hasan Atak sözlerine şöyle devam etti:

”Bizce artık  Hükümet ekonominin dokunulmaz baronlarına dokunmalı; bankaların bizzat Tüketicinin Korunması Kanunuyla korunmasına son vermelidir. Bankaların faiz dışı gelirlerinin kaynağı olan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4/3. maddesi derhal kaldırılmalıdır.

Ne hikmetse hiç bir banka bu tavanın altında faiz uygulamamaktadır. Aslında bu yetki Bakanlar Kurulu’na aittir. Hükümet faiz rantının yüksekliği konusunda kararlıysa,  işe bu yetkisini vatandaş ve ulusal ekonominin yararı için kullanmakla başlamalıdır. Ayrıca, bankalar tüketicinin ‘evrensel ekonomik çıkarlarının korunması hakkı’ doğrultusunda tüm tüketici iş ve işlemleri açısından sistematik ve etkin bir şekilde denetlenebilmeli; tek taraflı bankacılık sözleşmelerindeki haksız şartlar kaldırılmalıdır. Bu noktada BDDK, tüketicilerin korunması konusunda üç maymunu oynamayı bırakmalı; hem tüketicinin korunması, hem de ekonomik demokrasinin sağlanması için BDDK’ da tüketici tarafı da temsil edilmelidir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner944

banner1002

banner877

banner993

banner995