22 Ekim 2022’de Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 110’uncu yılda Balkan Savaşları Paneli büyük ilgi ve katılımla gerçekleştirildi.

Çalışkan: Hal camii için dava açtık Çalışkan: Hal camii için dava açtık

 Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Yakut’un yaptığı panelde, Prof. Dr. Ayşe Kayapınar,  “Balkan Savaşları’nın Sebepleri ve Hatıratlarda Balkan Savaşları”, Doç. Dr. Kader Özlem ”Balkan Savaşları’nın Sonuçları” ve Rüstem Aziz Mümin ”Balkan Savaşları’nın Bulgaristan'da Yansıması”  konuları üzerinde analiz ve değerlendirmeleri ile tarihe ışık tuttu. Açılış konuşmasını yapan ERBALDER Yönetim Kurulu Başkanı Neziha Bilen, şunları söyledi: “Savaş; ölüm, acı, vahşet ve gözyaşı demektir. İnsanları, doğdukları yerlerden söküp atmak, yaşamın kıyısına itelemek, yoksulluk, yoksunluk ve arafta bırakmaktır. Bu duyguları yaşayan biz, Balkan göçmenleri savaşa karşı barışı, baskı, şiddet ve zora karşı mücadeleyi ilke edinmiş bireyler olarak bu toplumda yer almaktayız.  Bugün tarihimizin büyük acı ve hezimeti olan Balkan Savaşlarını konuşacağız. Vahşetin ve zalimliğin sınır tanımadığı, büyük bir kıyıma yol açan, etnik temizliğinin yapıldığı ve göçlerin başladığı, Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki varlığının sona erdiği, haritaların yeniden çizildiği bir dönemi ele alacağız. Amacımız, yaşanan gerçekleri hatırlatmak ve unutturulmamaktır. Biliyoruz ki tarih, acılar bir daha tekerrür etmesin diye okunur ve anlatılır. Bu duygu ve düşüncelerle, günümüzde savaş ve gerginliklere rağmen, milletlerin huzur, sevgi ve dostluk içinde yaşaması için Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünün önemini daha iyi anlamış oluyoruz.  Balkan Savaşları’nın 110’uncu yılında tüm aziz şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” 

ERBALDER Yönetim Kurulu Başkanı Neziha Bilen konuşmasının sonunda panele destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.