Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER )  olarak    30    Ağustos Zafer Bayramını savaşların yaşandığı  Kütahya / Dumlupınar da kutlayacaktır.

Yapılan açıklama şöyle; “Başkomutanlık Meydan Muharebesi ya da Dumlupınar Meydan Muharebesi, Kütahya'ya bağlı Dumlupınar yakınında 30 Ağustos 1922'de Türk ve Yunan orduları arasında meydana gelen savaştır. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından şahsen yönetildiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak anılır.26 Ağustos 1922 de başlayan  İstiklal Savaşı'nın kesin bir Türk zaferiyle sonuçlanmasını sağlayan bu çarpışmanın yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı Türkiye'de ulusal bayram olarak kutlanmaktadır.,

Selam olsun direnen İran halkına! Selam olsun direnen İran halkına!

Zafer bayramı olarak adlandırılan 30 Ağustos tarihi 1922 yılında Dumlupınar Savaşı’nın kazanılması sonrasında adını almıştır. Bu savaş ile birlikte işgal orduları geri adım atmış ve masa üzerinde Türkiye söz sahibi olmuştur. 

Savaş’ın içinde tarafların güçsüzleşmesi ve Fransa, İtalya ile yapılan ateşkes anlaşmaları ile birlikte Ankara güçlü bir konuma gelmişti. Sakarya mücadelesi ve Dumlupınar Savaşı sonrasında anlaşma masasında istenilenler duyulmamıştır. 

Yapılan görüşmeler sonrasında milli mücadelenin kazanılması için ancak ve ancak bunun askeri güçler ile alınacağı kararına varılmıştır. Ve bunun ardından taarruz emri verilmiştir. Dumlupınar Savaşı’nda yapılan bu taarruzla birlikte Türk orduları İzmir’e girmişler ve Yunanlıları denize dökmüşlerdi.

Yaşanılan bu savaşların izlerini yerinde görmek ve geçmişin havasını koklayabilmek için Eskişehir Çevre Derneği olarak Kütahya/ Dumlupınar a gitmeye yönetim olarak karar vererek üyelerimizi ve çevre dostlarımızı Dumlupınar Şehitliği, Atatürk Karargah Evi, Kurtuluş Savaş Müzesi ziyaret edilecektir.

Dumlupınar şehitliği ve müze gezilerinin ardından Kütahya ya uğranılarak Kütahya Kent tarihi müzesi, Arkeoloji müzesi ve Ulu Cami ziyaret edilecektir.

Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çevrenin korunması, sularımızın kirlenmemesi, ağaçlarımızın kesilmemesi, zeytinliklerinin yok olmaması için mücadeleye devam ederek üyelerimizi ve kamu oyunu bilgilendirmeye devam edeceğini halkımıza bir kez daha duyururuz”