Eskişehir’de ‘Azerbaycan'da Bağımsızlık Süreci’ konferans yoğun ilgi gördü.

Emek ve demokrasi mücadelesiyle KESK 27 yaşında Emek ve demokrasi mücadelesiyle KESK 27 yaşında

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından geleneksel olarak her hafta yapılan sohbetler kapsamında; Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu, ‘’18 Ekim ‘Azerbaycan Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması’ günü ile ilgili olarak ‘Azerbaycan'da Bağımsızlık Süreci’ başlığı altında dernek binasında konferans’’ verdi.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu Konferansta yaptığı konuşmasında, ‘’Cumhuriyetin kurulmasının hangi zorlu şartlarla kazanılması ve bu yolda elinden geleni yapan kişiler anlatıldı. Milli Meclis'te; ilk oylamalar sonrasında bağımsızlığı elde edilemeyince, halkın iradesini belirten 18 Ekim tarihindeki oylama sonucunda, 258 Milletvekili oybirliği ile bağımsızlığa ‘Evet’ demesi anlatıldı. Azerbaycan; kendi bağımsızlığına karar verdikten birkaç ay sonrasında ise, Sovyetler tamamen dağılmasına dikkat çekildi. Bu bağımsızlığın en büyük etkenlerinden birinin de ‘20 Ocak’ olaylarının olması gösterildi. Azerbaycan halkı; Sovyetlerin uydurduğu yalana inanmayarak kendi kaderini nasıl çizdiği anlatıldı. Eski Azerbaycan topraklarındaki Ermenilerin; nasıl kadim şehirlerimize sahip olmalarından, hangi kararlarla Zengezur'un koparılması ve Karabağ sorununun ortaya çıkışından bahsedildi. Sovyet döneminde; aydınlara yapılan sürgün ve ölüm cezalarının bağımsızlığımızı unutturmak için kullanılan bir yöntem olduğu anlatıldı.

Ardından; Karabağ Zaferi'nin önemi anlatıldıktan sonra, şiir eşliğinde konuşma sona erdi ve gelen misafirlere teşekkür edildi.