Eskişehir Uzlaştırmacılar Derneği tarafından organize edilen Uzlaştırmacı Yenileme Eğitimleri Marmara Enstitiüsü ve İstanbul Gedik Üniversitesi işbirliğinde 14-15-16 Mayıs 2022 tarihlerinde tamamlandı.

Çalışkan saha çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor Çalışkan saha çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor

 Uzlaştırmacılar Derneği tarafından düzenlenen yenileme eğitimine sicile kayıtlı 90 Uzlaştırmacı katıldı. Yönetmelik gereği uzlaştırmacıların almak zorunda oldukları Yenileme Eğitimlerini Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Doc.Dr. Dilaver Nişancı ile Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erhan Eroğlu  verdi. 
Eğitimde  Uzlaştırma hükümlerinde ve Ceza Kanunlarında yapılan değişikliklikler,yargıtay kararları ve uzlaştırma teklif formundan uzlaştıma raporuna kadar geçen süreçte yapılan çalışmalar ayrıntılı olarak ele alındı.    Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erhan Eroğlu'da uzlaştıma ve iletişim üzerine açıklamalarda bulundu. 
İletişimin uzlaştırmada ve diğer yaşamın her alanında önemli olduğunun altını çizen Prof.Dr. Eroğlu,iletişim kazalarına ait değerlendirmeler yaptı. İletişimin önemli kurallarını paylaştı.
Üç grup halinde verilen yenileme eğitimlerinin son dersinde ise uzlaştırmacılar tarafından örnekleme yapıldı. Daha önceden belirlenen senaryo üzerine bazı uzlaştırmacılar Şüpheli-Sanık, Müşteki-Mağdur rolünü oynadılar.
Üç gün süren eğitimlerin çok verimli geçtiğinin altını çizen Eskişehir Uzlaştırmacılar Derneği Başkanı Muharrem Akaydın, yaptıkları görevle toplumsal barışa hizmet ettiklerini bu nedenle başta yenileme eğitimini veren hocalarımız olmak üzere katılımcılara teşekkür etti. 
Adalet Bakanlığı tarafından yenileme eğitimine katılan uzlaştımacılara katılım belgesi verilecek. Eğitime katılmayan uzlaştırmacılar ise uzlaştımacı hakkını kaybedeceği belirtildi.