Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici Eskişehir Valiliği tarafından açıklanan 14 günlük yasak kararının ardından Anadolu Fest’in iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmesini değerlendirdi. 

Türkiye’nin gündemi yağmur gibi yağan zamlardır Türkiye’nin gündemi yağmur gibi yağan zamlardır


Destici BBP MKYK üyesi Ahmet Ulupınar’ın çibörek işletmesinde çibörek pişirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Destici festivalin iptalinin yerinde bir karar olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Organizasyonu düzenleyen firma 3 gün kala müracaat ediyor, Valiliğin 3 gün içinde bunu detaylı incelemesi mümkün değildir, bu anlamda Valiliğin kararını doğru buluyorum. Eskişehirli bir hemşeriniz olarak, kültür sanat faaliyetlerinin, festivallerin yanındayız, ancak bu tür organizasyonlar yapılırken gözetilmesi gereken şudur: Toplumun inançlarına örf ve adetlerine saygı duyulmalıdır. Festival adı altında bizim ahlakımıza, inancımıza uygun olmayan gayri ahlaki davranışları içinde yoğunluklu olarak barındıran bu tür faaliyetler için bizim şerhimiz var. Müzik festival adı altında şarap, bira festivali, haram olan davranışların sergilenmesi normalmiş gibi orada bir serbest bölge oluşturuluyor olmasını ben uygun görmem, bu tür davranışları gençlerimizi özendirici pozisyona getirmemeliyiz. 
Bu milletin inancı İslam’dır, elbette ki başka dinden insanlara da saygı duyuyoruz ancak bu milletin inancına, kültürüne saygı gösterilmesi lazım, hassasiyetlerimizin gözetilmesi lazım eğer bunlar gözetilmeden bu tür bir organizasyon düzenleniyorsa elbette ki Valiliğin buna izin vermemesi doğru ve yerinde bir karardır. Herhangi bir  faaliyet gösteriliyorsa yasal süreç içinde başvuru yapılması ve içerik hakkında doğru bilgi verilmesi lazımdır. Valiliğin yasal olarak bu başvuruyu inceleyerek,  toplumun ahlak yapısına göre karar vermesi kadar doğru bir şey yoktur, bu konuda Valiliğin aldığı kararı doğru ve yerinde buluyorum.” 
“Burası Brüksel değil burası Eskişehir”
Eskişehir’in bir kültür ve sanat şehri bir üniversite ve öğrenci şehri, bir sanayi ve işçi kenti olduğunu ifade eden Destici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin her alanda insanlarının yaşadığı bu kadar güzel insanların yaşadığı bu şehri bizim bir iki müzik adı altında kentimizi lekelemeye bu tür hadiselerle kamuoyunda gündeme getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Elbette ki öğrenciler, gençler toplum eğlenebilir festival düzenleyebilir. Ancak hiçbir özgürlük sınırsız değildir, öncelikle başkalarını rahatsız etmeyecek ikincisi de bunun yasal bir sınırı var, buna herkes uyacak 3’üncüsü de toplumun genel ahlak kurallarına herkes saygı göstermek zorundadır. Burası Brüksel değil, burası Berlin de değil burası Türkiye, burası Eskişehir’dir.”
Kararın yasak olarak algılanmasını valiye haksızlık olarak görürüm
Alınan 14 günlük yasak kararı ile siyasi partiler dışında açık alandaki tüm faaliyetlerin kısıtlanmasının özgürlüklere müdahale anlamı taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine konuşan Mustafa Destici şunları söyledi: “Ülkemiz kritik bir süreçten geçiyor, bu yasak kararı alınmadan önce mutlaka gerekli istihbarat bilgilerine ulaşılmıştır, bu istihbarat bilgilerine dayanarak güvenlik açısında böyle bir yasak kararının alındığı konusunda bilgilendirildik. Eskişehir’in çok tecrübeli bir valisi var, Vali Erol Ayyıldız, çok liyakatli, insanı ön planda tutan, değerlerimizi, kültürümüzü ön planda tutan çok kıymetli bir validir. Bu kararın bir yasak kararı olarak algılanmasını valiye bir haksızlık olarak görürüm, güvenlik özgürlük ve refah birbiri ile bağlantılıdır, burada terör hadiseleri olsa özgürlükten söz edebilir miyiz güvenlik olacak ki insanlar özgürce dolaşabilsinler, özgürlük olmadan da refah olmaz. Valinin bu kararının bir güvenlik nedeni ile alındığı bilgisine ulaştım, insanların güvenliği her şeyin üstündedir, programlar 15 gün sonra da yapılabilir ancak Allah korusun güvenlik ile ilgili bir sorun yaşansa bir vatandaşımızın dahi canı yansa bu hepimizi üzer.”
(MY