Eskişehir’deki Gümüşhaneliler Derneği tarafından üniversitede okuyan öğrencilere yönelik aylık yürütülen ‘Gümüş Akademi’ programının Ocak ayı  konuğu iş insanı Emre Darcan oldu.

Eskişehir Osmangazi , Anadolu ve Eskişehir Teknik Üniversitelerinde okuyan öğrencilerin katıldığı Gümüş Akademi programında iş hayatındaki tecrübelerini  gençlerle paylaşan Emre Darcan şunları söyledi: “Bizleri bir araya getiren Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneğimize çok teşekkür ediyorum. Ben de sizler gibi yıllar önce bu güzel kentte Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini okudum. Sonrasında iş hayatına atıldım. Babamla birlikte  Mahmudiye İlçesinde Kerestecilik üzerine işletmemiz var.Siz geleceğimiz olan gençleri tanıdığım için çok mutlu oldum. Son derece güzel yaşanabilir bir şehirde eğitim görüyorsunuz. İçinizde Diş hekimi, Mühendislik,Pilotaş,  Uluslararası ilişkiler,İktisat gibi güzel bölümlerde okuyorsunuz.  Başarılar diliyorum. Bir sorununuz olduğunda bizler hep yanınızdayız.”dedi.

Üniversiteniz bitip iş hayatına atıldığınızda cesaretli olun. Çok çalışın diyen İş insanı Emre Darcan gençlere tavsiyelerini şu cümlelerle sürdürdü. ”Belki bazılarınız okuduğu mesleği yapamayabilirsiniz. Ama hiçbir zaman enerjinizi ve mücadele gücünüzü kaybetmeyin. Elon Musk’un geçen bir açıklamasını okudum özetle:  ”Başarılı olmak için çok çalışmak gerekiyor ama girişimcilik ruhunu yaşatabilmek çok daha önemli” diyor. Bizce de girişimci olan insanlar başarılı oluyor hayatta. Yaptığınız iş ne olursa olsun belli riskleri almaya bakın. Korkmayın cesur olun. Biz de piyasa koşullarında ticaretin sıkıntılı olduğu dönemlerde zorluklar herkes gibi yaşadık. Ama o dönemlerde yılmadık çok çalıştık. Bazen hayatta her şeyin bittiğini düşündüğünüz anda yeni imkanlar fırsatlar karşınıza çıkabiliyor.  Küçük bir kıvılcımla büyük bir alev yakalayabiliyorsunuz.” dedi.

Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan’da yaptığı açıklamada “Gümüş Akademi’yi çok önemsediklerini, gençlere rol model olacak, kariyer planlaması ekseninde iş ve çalışma hayatında başarı hikayesi olan Eskişehirli dostlarımızla birlikte olmaya onları dinlemeye devam edeceğiz “ dedi.

Programın sonunda  gençlerin sorularını yaşamından örnekler vererek cevaplayan Emre Darcan öğrencilikten sonraki hayatlarını bir plan program üzerine kurmalarını ve yaşamalarını, plansız adım atmamalarını istedi.