banner1337
banner1328
banner639

Akıllı Şehrin Öncüsü Tepebaşı 

Tepebaşı Belediyesi, sadece ulusal değil uluslararası anlamda da adını sıkça duyurduğu çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı şehir konularında öncü olmaya devam ediyor.

Akıllı Şehrin Öncüsü Tepebaşı 

Tepebaşı Belediyesi, sadece ulusal değil uluslararası anlamda da adını sıkça duyurduğu çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı şehir konularında öncü olmaya devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi, öncü vizyonuyla pek çok çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı kent projeleri geliştirmeyi sürdürüyor. Uluslararası alanda da adını duyuran ve akıllı kent uygulamalarında yol gösterici rol üstlenen Tepebaşı Belediyesi; enerji, ulaşım, bilişim ve yaygınlaştırma alanlarında dönüşümü destekleyen çalışmalarla takdir topluyor. Son olarak Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde ‘Akıllı Şehir’ kavramı çerçevesinde temiz ulaşımı, temiz enerjiyi konuşmak ve bu anlamda yapılacak adımları tartışmak amacıyla kentin karar vericileriyle birlikte bir çalıştay düzenlendi.

Özdilek Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen çalıştaya, Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, Demir Enerji kurucu ortaklarından Baha Kuban ve Esra Demir, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Velesbid Derneği, Makine Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Çevre Derneği, Teknokent ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan (BEBKA) ilgililer katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, sağlıklı bir kent oluşturma konusunda Tepebaşı Belediyesi’nin 1999 yılında başlayan bir macerası olduğunu söyledi.

“Kendi kendimize ilk sorduğumuz sorumuz, ‘Ekosisteme zarar vermeden insanları ve doğasıyla sağlıklı bir kenti nasıl oluşturabiliriz?’ oldu” diyen Savaş, “O dönemde bu sorunun karşılığında, Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağlıklı Kentler Programı çerçevesinde bir cevap bulduk. O program kapsamında şehir raporları, envanterleri, nesi var nesi yok karşılaştırarak hepsini tespit ettik ve Dünya Sağlık Örgütü ile böyle bir programa başladık. 1999-2000 yıllarında ilk yasal kent konseyini Bursa’yla birlikte Tepebaşı’nda kurmuştuk” ifadelerini kullandı.

Tepebaşı’nda yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş

Savaş, Tepebaşı Belediyesi’nin yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş sürecinden de bahsederek, “Ahmet Ataç, 2009 yılında tekrar geldiğinde yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş, bina simülasyonlarında enerjiyi etkin hale getiriş, binayı bu çalışmaları yapan ve buradaki performans arttırıcı yatırımları fazlalaştırma gibi bir vizyonumuz oluştu. 2009’dan 2014’e kadar böyle geçti” diye konuştu.

Türkiye’deki ilk akıllı kent programı

Türkiye’deki ilk akıllı kent programını hayata geçirdiklerini de anlatan Savaş, “2014’te artık küresel iklim değişikliği gibi bir olay ve bir gerçeklik ortaya çıktı. ‘Bunun karşısında biz ne yapabiliriz?’ dedik. Türkiye’deki ilk akıllı kent programını hayata geçirmeye başladık. Türkiye’de çok yeni olan yaptığımız bu akıllı kent projemizin sonuçlarını şuan yaşamaya başladık. Programımız şuanda hem bütçe hem de uygulama anlamında yüzde 95 oranında bitti. Yalnızca otomasyon sistemlerinin kurulması ve denetlenmesi kaldı” şeklinde konuştu.

2019’da artık yeni arayışlar var

Savaş, “Şimdi 2019’a geldik. 2019’da artık yeni arayışlar var” diyerek, şöyle konuştu:

“Bu durum şöyle adlandırılıyor. Dijitalleşme çağında insan yerleşimleri şeklinde bir adlandırma. Yani yerleşimdeki hem tüm diğer soruların cevaplarını koruyacaksınız hem de dijitalleşmenin avantajlarını kullanarak bunları nasıl daha efektif hale getireceksiniz. Şuanda biz bunları sorgulayacağız.”

Konuşmanın ardından Demir Enerji kurucu ortaklarından Baha Kuban ve Esra Demir tarafından Kentsel Yenilenme (Dönüşüm) Modeli, Tepebaşı Sürdürülebilirlik ve Akıllılık İndeksi ve Eskişehir Enerji Tüketim Analizi konularında sunum yaptı. Sunumun ardından çalıştaya katılan ilgililerden bilişim, enerji ve ulaşım başlıkları altında gruplar oluşturularak çalışmalar gerçekleştirildi.

Çalıştaydan çıkan veri ve fikirler vizyonumuzu genişletiyor

Çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı şehir noktasında Eskişehir’in ihtiyaçları doğrultusunda bilişim, enerji ve ulaşım konularında birçok fikir alışverişinin yapıldığı çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, çok değerli bir çalışma olduğuna dikkat çekti.

Tepebaşı Belediyesi olarak stratejik bir plan hazırlıklarının bulunduğunu anlatan Savaş, şöyle devam etti:

“Sağlıklı Kent Konseyi, Bilişim Kurulu, Kırsal Kalkınma Kurulu ve bir de sürdürülebilir enerji eylem planı yaptığımız grup çalışmamız olmak üzere 4 tane kurulumuz var. Yani bizim stratejik planımız bu 4 temel üzerinden oluşuyor. Bunların hepsi de şehir veri tabanları kullanarak hazırlanmış planlar. Bunların hepsi hem katılımcı anlayış hem de odak grup toplantısı açısından gerçekten belediyemizin elini çok güçlendiren, bize vizyon katan ve temel çalışmaları da yürütebileceğimiz veriler ve fikirler oluşturuyor. Ben bugünkü çalıştayımıza katılım sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259