banner639
banner1493

Ali Özçelik güven tazeledi

DİSK Nakliyat İş Sendikası’nın Eskişehir Anadolu Şubesi’nin 2.olağan kongresi Türk Harb-iş Sendikası Eskişehir şubesi toplantı salonunda yapıldı.

Ali Özçelik güven tazeledi

DİSK Nakliyat İş Sendikası’nın Eskişehir Anadolu Şubesi’nin 2.olağan kongresi Türk Harb-iş Sendikası Eskişehir şubesi toplantı salonunda yapıldı. Tek liste ile seçime giren Ali Özçelik güven tazeleyerek yeniden başkan oldu.

Tüm dünyada ve ülkemizde halkların işsizlik, pahalılık, yoksulluk, cehenneminde kavrulduğunu belirten Nakliyat İş Sendikası Eskişehir Anadolu Şubesi başkanı Ali Özçelik,  “Dünyada Emperyalizmin saldırganlığı ne yazık ki, son 20 yılda alabildiğine artmıştır.

Başta ABD; AB Emperyalizmi ve İsrail Siyonizm’i dünyayı babalarının çiftliği gibi görmektedir.

 Afganistan, Irak, Libya ve Suriye’yi türlü yalanlarla, kitle imha silahları propagandasıyla, demokrasi vaadiyle işgal etmiş, 10 milyonun üzerinde insanı, çocuk, kadın, genç yaşlı demeden insanlık dışı bir şekilde katletmişlerdir. ABD ve AB Emperyalistleri dünyayı bin devlete bölme projelerinin bir ayağı olarak Irak ve Suriye’yi fiilen Sünni, Şii, Kürt bölgesi diye üçe bölmüştür.

Emperyalizm bir ülkede ele geçirmek istediği bir değer varsa bu petrol olur su olur toprak olur yer altı yer üstü ne zenginlik varsa siyasi ve ekonomik olarak ele geçiremediği bir ülke varsa bunu demokrasi götürüyorum bahanesiyle savaşla askeri yolla yapıyor halkların özgür iradesiyle seçtiği liderleri deviriyor katlediyor sürüyor. Ve o ülkeyi adeta talan ediyor.

Ancak ne yazık ki, ülkemiz emperyalistlere göbekten bağımlı iktidarlar tarafından 1950’lerden itibaren yeniden ekonomik ve siyasi olarak emperyalistlerin güdümüne sokuldu” dedi.

AKP İktidarının işsizlik, pahalılık, zam ve zulüm politikalarıyla İşçi Sınıfı ve Emekçi halkımızı inim inim inlettiğini öne süren Özçelik konuşmasında şunları söyledi:

“Avrupa ülkeleri içerisinde en pahalı akaryakıtı, ne yazık ki yanı başımızda komşu ülkelerde petrol çıkmasına rağmen, binlerce kilometre uzakta dünyanın öbür ucundaki ülkelerden daha pahalıya kullanıyoruz.

Dünyanın en pahalı elektrik ve doğalgazını kullanıyoruz. Elektriğe yüzde 72 ve doğalgaza yüzde 60’tan fazla zam yapılmıştır.

Eğitim ve sağlık hakkı artık tamamen paralı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Yeni yıl a girişle birlikte yapılan zamların haddi hesabı belli değil.

Son 17 yılda işçi sınıfımıza bizlere bizlerin haklarına yapılan saldırılar had safhaya ulaşmış durumda.

Esnek çalışma ve denkleştirmeyle; aylık olan maaşı fazla mesai gibi saatlere bölüyorlar. Kaç gün çalıştın, kaç saat çalıştın o kadar para. Aylık çalışmayı ortadan kaldırıyorlar yine fazla mesai ödememek için denkleştirmenin türlü türlü modellerini icat ediyorlar.

Özel istihdam büroları ile modern simsarlık işçi üzerinden köle pazarlarında olduğu gibi komisyon alarak çalıştırma yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Öyle ki işçi hangi şirkette işe başladı, iş yerinin adı ne, iş kolu ne, aldığı maaş ne bilmeden hesap soramadan çalışmak zorunda bırakılıyor.

Giderek çalışma hayatımız daha da zor bir hal alacak, mezarda emeklilikle emeklilik yaşı 65’e yükselterek milyonlarca insanı yaşa takılır hale getirdiler.

EYT’nin sorunları aslında hepimizin sorunu, hükümet maç devam ederken maçın kurallarını değiştirerek ciddi bir hak kaybına sebebiyet vermiştir.

Kıdem tazminatı fona devredilirse, işçi sınıfımız adına çok çok büyük bir kayıp meydana gelecek. Şu anda elimizde kalan tek şey zaten kıdem tazminatıdır. Eğer bu da elimizden giderse sendikal örgütlenme başta olmak üzere iş güvencesi, tamamen ortadan kalkacak. İşçinin bir yıl için alacağı tazminat yarı yarıya düşecek.

BES sistemi, başlı başına sosyal devlet anlayışına zıt bir sistemdir. Sosyal güvenceyi, güvenli bir şekilde emekliliği, özel sigorta şirketlerine para kazandırmayı amaçlayan işçi düşmanı bir uygulamadır. Maalesef hayata belli oranda geçmiştir.

Tüm bu saldırılara karşılık asgari ücrete yapılan %15’lik zam gerçek enflasyonla hiç alakası olmayan bir orandır. Resmen asgari ücret tespit komisyonu bir tiyatro sergilemiştir. Buna karşılık konfederasyonumuz DİSK’te dâhil üç konfederasyon buna karşı mücadele etme anlayışından oldukça uzaktadır. Asgari ücret halkımız için açlık, yoksulluk ve sefalet ücreti olmuştur.

Açlık, sefalet ve yoksulluk öyle bir noktaya gelmiştir ki halkımız zehir içerek, kendini asarak intihar etmeye başlamıştır. Bir tarafta ülkenin bütün değerlerini babalarının çiftliğiymiş gibi kullananlar, alanlar, satanlar öteki tarafta asgari düzeyde bile yaşamını sağlayamayanlar.

Ülkemizdeki servetin ve gelirin dağılımı nasıl?

Yapılan en son araştırmalara göre Türkiye nüfusunun en zengin %1’nin servetinin toplamı Türkiye’deki servetin %54,3’üne sahip.

 Nüfusun geri kalan %99’nun yani 78 milyonun toplam servet içindeki payı ise % 45,7

Kısacası en zengin %1 ‘in serveti ,%99’un servetinden daha fazla.

Bu servet ve gelir dağılımının sosyal devletle, hak-hukukla her hangi bir ilgisi yoktur.

. Sosyal devlet, sosyal adalet ilkesi toplumda servetin ve gelirin adaletli paylaşımını esas alan bir toplumsal düzendir. Ülkemiz dünyadaki servet ve gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biridir.

Ülkemizde vergi düzeni de adaletsizdir. İçinde yaşadığımız ekonomik krizin bedeli zaten İşçi Sınıfına ve Emekçi Halkımıza ödettirilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye bugün OECD ve AB ülkeleri içerisinde ücretlerin vergi yükü oranında ilk sıralardadır. Bir başka adaletsizlik de ücretlerdeki vergi dilimleri uygulamasıdır.

Çalışanlara uygulanan mevcut vergi düzeninde, Asgari Ücretli dahi 9-10’uncu aydan sonra yüzde 20’lik dilime girmektedir.

Bu nedenle hükümet yüzde 15’te sabit tutabilmek için yasal düzenleme yapmak durumunda kalmıştır. AKP iktidarı Para babalarına, İşsizlik Fonunda biriken parayı, sigorta, vergi ve istihdam yaratma adına işçi ücretinin bir kısmını teşvik olarak vererek peşkeş çekmektedir.

Bildiğimiz gibi işçiler ve diğer çalışanlar harcama yapmadan vergilerini peşin olarak ödemektedirler. İşçilerin ve emekçilerin servetten aldıkları pay ortadayken, vergi almaya gelince devlete en çok vergiyi ödeyen onlar olmaktadır.

Son 17 yılda İş Cinayetlerinde yaklaşık 22 bin 500 işçi yaşamını yitirdi. İSİG’in raporuna göre 2018 yılında en az 1923 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Servetin ve gelir dağılımının bu kadar adaletsiz olduğu hayat pahalılığının, enflasyonun her geçen gün arttığı, halkımızın intiharların eşiğine getirildiği, ekonomik krizin ortasında yaşadığımız bu dönemde Asgari Ücret İnsanca Yaşama Ücreti Olmalıdır.

• Toplu taşıma Asgari Ücretliye ücretsiz olmalıdır.

• Asgari Ücret Tespit Komisyonuna tüm işçi konfederasyonları katılmalı.

• Asgari Ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı, işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.

• Asgari Ücret tespitine ilişkin 131 sayılı ILO sözleşmesi onaylanmalı. Avrupa Sosyal Şartına konan çekince kaldırılmalıdır.

• Asgari Ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır.  İşçilerin ücretlerinden alınan

• Gelir Vergisi %10’da sabitlensin

• Asgari ücretten vergi alınmasın

• Az kazanan az, çok kazanan çok vergi ödesin

• Temel ihtiyaç ürünlerinden dolayı vergi alınmasın. İşçilerin üzerindeki dolaylı vergi yükü kaldırılsın

• Sermayenin-Para babalarının gelirleri ve servetleri vergilendirilsin.

İşçi Sınıfımız işi, ekmeği, onuru ve örgütlenme hakkı mücadele etmektedir İşçi Sınıfımız tüm saldırılara karşı, konkordato, hileli iflaslar ve sendika hakkı için işten çıkarılmalara karşı, gasp edilen tazminat haklarını almak için mücadele etmektedir.

İşi, ekmeği, tazminat hakkı, sendikalaşma hakkı için mücadele eden Real İşçileri, Uyum/Makro Market İşçileri, Uzel Makine İşçileri; Tüvtürk işçileri mücadelelerini sürdürüyorlar.”

Tek liste ile seçime giren Nakliyat İş Sendikası  Anadolu Şubesi başkanı Ali Özçelik yeniden başkan oldu.

Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

“Şube sekreteri Rıdvan Musaoğlu, Mehmet Ünver, Abidin Karaman ve İbrahim Yılmaz.”

Denetleme Kurulu üyeliklerine; Ahmet Ak, Ömer Öner, Secaattin Şehirli, Disiplin Kurulu üyeliklerine de Bekir Akalın, Mesut Büyüktüfekçi ve Deniz Kınalı seçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877