banner1337
banner1344
banner639

Büyükşehir Belediyesi: Sağlık bakanını da yanılttılar

         Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Eskişehir’de yapımı süren iki yeni hastane inşaatındaki yol surunu ile ilgili açıklamalarına Bürükşehir Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

         Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Eskişehir’de yapımı süren iki yeni hastane inşaatındaki yol surunu ile ilgili açıklamalarına Bürükşehir Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle; "      Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Eskişehir’de yapımı süren iki yeni hastane inşaatında Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğu halde yolları yapmadığı ve bunun üzerine yolların Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığı yönündeki açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır.

          Şöyle ki Eskişehir’de yapımı devam eden her iki hastane inşaatı da Ulaştırma Bakanlığı’nın mülkü olan ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan devlet yolu üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle bu yol üzerinden, yani bir diğer deyişle Çevre yolu üzerinden ya da altından hastaneye yapılacak her türlü köprülü kavşak ya da bağlantı yolunun yapımı da Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğundadır.

Hastane yollarına ilişkin, “Şehir içi yollarının yapımı belediyelere aittir ancak Büyükşehir Belediyesi bu yolları yapmadığı için yollar Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmıştır” şeklindeki bir açıklamayla Sayın Sağlık Bakanı’nın yanlış bilgilendirildiği anlaşılmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 71 Evler Mahallesin’den hastaneye ulaşımı sağlayacak olan yolun yapımına başlamış ve sathi kaplama işlerini kısa süre önce tamamlamıştır. Yine aynı hastaneye tramvay şebeke hattı inşaatı için de proje çizim çalışmalarına başlanılmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından, yeni tramvay hattının inşasında gerekli olan finansmanın sağlanması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanma yetkisi talep edilmiştir. Plan ve bütçe komisyonda çoğunluğu oluşturan AK Partili üyelerden bu talebi karşılar nitelikte bir karar Meclis gündemine hala getirilmemiştir.  Daha önce Büyükşehir Belediyemize ait pek çok konuyu engelleyen AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri bu projeyi de engellemezlerse tramvay şebeke hattının, hastane inşaatının tamamlanmasından önce bitirilmesi planlanmaktadır.

Sayın Bakanın dediğinin aksine Eskişehir’de belediye hizmetleri belediyemiz tarafından değil mensubu olduğu partinin meclis üyelerince engellenmektedir. Tüm bu engellemelere rağmen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi halkımıza hizmeti ulaştırmanın bir yolunu mutlaka bulacaktır."

BAKAN AKDAĞ NE DEMİŞTİ

"Eskişehir Belediyesi tarafından yerine getirilemeyeceği anlaşıldı"

Yeni Şehir Hastanesi’nin yol çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılamadığı için devreye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın girdiğini kaydeden Bakan Akdağ,"Mutlaka hastanelerizin yollarının yapılması lazım. Bu kadar devasa hastaneler, yeni yollar oluşturulmadan, yeni kavşaklar ya da her neyse teknik ihtiyaçlar yollar geliştirilmeden olmaz. Tabikii şehir içindeki yolların yapılma vazifesi bildiğiniz gibi belediyelere aittir. Bu Eskişehir Belediyesi tarafından yerine getirilemeyeceği anlaşıldığı bir hizmet olduğu için Ulaştırma Bakanlığımızla bu meseleyi görüştük. Sağolsun Ulaştırma Bakanlığımız, Kara Yolları Genel Müdürlüğümüz görevi kendi üzerine aldı. Dolayısıyla bu yolları yapamayacaktık. Yaptığımız bu hastanelere erişim noktasında sıkıntı çekecektik. Onun için de sayın Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine hususen teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

"Biz Büyükşehir Belediyemizden de bir an önce bu işlerin hazırlığını yapmasını bekliyoruz"

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Hastanesi için toplu taşıma çalışmalarını başlatmasının gerekli olduğundan söz eden Bakan Akdağ, "Bir ikinci husus yine hastanelerimiz ile ilgili olarak, Eskişehir Belediyemizin yerine getirmesi gereken toplu taşıma işleridir. Şimdi çok büyük hastaneler yapıyoruz. Şehir Hastanemiz 300 dönümün üzerine kuruluyor. Büyük bir külliye, herkesin işini kolaylaştırıyor. Hizmetler bir arada olunca, zorlaşma olmuyor. Siz Kadın Doğum Hastanesini götürüp başka bir yere kurduğunuz zaman, oraya gelen ve yoğun bakım gerektiren hamile bir annemizin bir kardiyologa, nefrologa, nörologa ihtiyacı varsa, sıkıntı çekiliyor. Ya da yeni doğan bir bebeği götürüp kampüsten ayırırsanız, çok yoğun hizmet alması gereken bir bebek bu hizmetleri alamayabiliyor. Dolayısıyla büyük alanlar içerisinde Eskişehir ölçeğindeki hastanelerimiz içerisinde biliyorsunuz Şehir Hastaneleri inşa ediyoruz. Çünkü Eskişehir bizim için bir merkez. Eskişehir bizim için etrafındaki bir kaç ilin merkezi, sağlık hizmetleri açısından. Dolayısıyla bu alanlara ihtiyaç var. Şehir Hastanesi, şehirden çok uzak olmasa da, şehrin tam göbeğine yapılamıyor. Çünkü böyle bir arsa yok. Yani şehrin ortasında 300 dönümlük arsa bulmanız mümkün mü? Asla mümkün değil. Hiçbir şehirde bulamıyorsunuz hemen hemen. Gayet güzel bir arsa üzerinde bu hastanemizi yapıyoruz. Ama bu hastaneye toplu taşıma lazım. Yani Tepebaşı’ndan, Odunpazarı’ndan yeni Şehir Hastanemize bir vatandaşımız geleceği zaman hatta şimdiki üniversite hastanemize tek vasıtayla, günün 24 saati, en azından gece 00.00’a kadar gelemiyorsa, bu olmaz. Bunu mutlaka gerçekleştirmek zorundayız. Biz Büyükşehir Belediyemizden de bir an önce bu işlerin hazırlığını yapmasını bekliyoruz. Gerçekleştireceğine de inanıyoruz çünkü bunu diğer şehirlerde gerçekleştirdik. Büyük hastaneler yaptığımız şehirlerde biz bir taraftan hastanenin inşasını bitirirken, belediyelerimiz de hazırlıklarını yapıyorlar ve toplu taşımayı buna göre ayarlıyorlar. Bu kolay bir iş. Yani ’Non stop’ gelmesi lazım durmadan. İndin bir araçtan, öteki araca bindim, ondan indim diğerine bindim olmaz ki, hasta perişan olur. Eskişehir’in bir çevreyolu var. Dolayısıyla Eskişehir’de ulaşım Doğu-Batı hattında zor değil. Yeter ki toplu taşıma uygun biçimde inşa edilmiş olsun. İnanıyorum ki, biz hastanelerimizi hizmete sokana kadar Eskişehir Belediyesi de bu hizmeti yerine getirecektir .Biz sağlık hizmetlerinde bir çok Avrupalı ülkenin, bizden çok daha zengin ülkelerin Türkiye ile yarışamayacağı bir sağlık sistemi oluşturmaya ve bunu geliştirmeye kararlıyız" şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haydar Koç 2 yıl önce

Vadişehir Mahallesinde belediye otobüslerinin çalıştığı yollarda mi Ulaştırma Bakanlığına ait 7 yıldır yapılmıyor.

banner877

banner1341

banner1259