banner1552
banner1560
banner639
banner1544

Büyükşehir’den Valiliğe Klasörlerce Cevap

Büyükşehir Belediyesinin halk otobüsçülerine yönelik idari yaptırımları 3 klasör halinde Valilik makamına sunuldu.

Büyükşehir’den Valiliğe Klasörlerce Cevap

Eskişehir Valiliği tarafından 65 yaş ve üstü vatandaşların özel halk otobüslerine ücretsiz binmesi konusunda yaşanan sıkıntılar hakkında Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik suçlayıcı açıklamalara Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Halk otobüsleri işletmecilerinin 65 yaş ve üstü hemşerilerimizin kent içi toplu taşımacılıkta ücretsiz taşınmasını şart koşan kanun hükmünü uygulamama girişimleri karşısında, Eskişehir Valiliği’nin 22.12.2014 tarihli basın açıklamasında, siyasi bir tarafgirlik üslubu ile Büyükşehir Belediyemizi adeta suçlu ilan etmesini esefle karşılamış bulunuyoruz. Bir kere daha ifade edelim ki, halk otobüsçülerinin 65 yaş ve üstü hemşerilerimizi taşımama kararları kanuna aykırıdır ve açıkça suçtur. İşletmeciler, oda başkanları ile birlikte 02.12.2014 günü topluca Valiliğe giderek, Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı’yı ziyaret etmiş, 65 yaş ve üstü yolculara verilen ücretsiz ulaşım hakkını tanımadıklarını belirtmiş ve ilk ihtar olarak o gün 45 halk otobüsünü seferden alıkoyduklarını, bu sayının daha da artacağını beyan etmişlerdir.

 

CAYDIRICI TAVIRDA BULUNMADI

 

Valilik bu beyan karşısında, sorunun Büyükşehir Belediyesi ile çözülmesi gerektiği yolunda tavır takınarak, otobüsçülerin, emekli ve yaşlı vatandaşlara karşı yasaya aykırı davranışlarından vazgeçmeleri, aksi takdirde suç işleyip cezalandırılabilecekleri konusunda caydırıcı hiçbir tavır ve girişimde bulunmamıştır. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, kendi yönetmeliğimizdeki idari yaptırımlar için mağdur olan vatandaşlarımızın, bir yandan belediyeye şikayet dilekçeleri verirken, diğer yandan da yine belediyeden temin edecekleri valiliğe yönelik şikayet dilekçeleri ile kanunun Valiliği yetkili kıldığı cezaların uygulanmasını sağlayıcı ilanlar vermiş, duyurular yapmıştır.

 

KANUN KOYUCUNUN İRADESİNİ HİÇE SAYMAKTIR

 

Hal böyleyken, Eskişehir Valiliği Belediyemize 08.12.2014 tarihinde gönderdiği yazıda, kendi yasal yaptırım yetkisini göz ardı ederek, ortaya çıkan durumun Belediyemizce çözülmesi tavsiye edilmekte ve “…Ayrıca mülki idare amirlerince ceza uygulanması ücretsiz ulaşımdan faydalanacak vatandaşlarımızın kaybının önlenmesine fayda sağlamayacaktır” şeklinde düşüncesini belirtmektedir ki, bu bize göre kanun koyucunun iradesini hiçe saymaktır. Çünkü 65 yaş ve üstü hemşerilerimizin ücretsiz taşınmasını öngören kanun ile onun uygulanışına ait yönetmelik hükümleri, bu konuda parasal ceza verecek tek yetkilinin “mülki idare amiri” olduğunu açıkça ifade etmektedir. Buna rağmen, bu düzenlemelerin uygulanmasının hemşerilerimize fayda sağlamayacağını düşünmüş olmayı bir valiye yakıştıramıyoruz. 

DOSYALAR DOLUSU KARAR

Diğer taraftan, Büyükşehir Belediyemiz kendi payına düşen bütün idari yaptırım yetkilerini, bu olay da dahil, yıllardan beri yerine getirmektedir. Yaptığımız ve yaptıra geldiğimiz işlemler, dosyalar dolusu encümen kararları olarak, valiliğin “kişiye özel” talebi üzerine Valilik makamına sunulmuştur. 

ESKİŞEHİRLİLER DURUMU GÖRÜYOR

Yine bu konuda, Esnaf Odaları Birliği Başkanı’nın halk otobüsçülerine maddi ve manevi destek vermesi ile Milletvekili Salih Koca’nın dünkü sözlerine rağmen AKP il cephesinin boykotçu işletmecilere hiçbir eleştiri getirmemiş olması, valiliğin takındığı tavırla birlikte, seçimler öncesi Büyükşehir Belediyesi’ne karşı bir siyasi cephe ittifakının kurulmakta olduğunu düşündürmektedir. Hiç şüphe yok ki, Sayın Eskişehirliler bu durumu görmekte ve değerlendirmektedirler. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1554

banner1557

banner1555

banner877

banner1553

banner1556

banner1558

banner1559