banner639
banner1451

Büyükşehir’in 2021 bütçesi belli oldu

Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi 1 milyar 365 milyon lira olarak belirlendi.

Büyükşehir’in 2021 bütçesi belli oldu

Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi 1 milyar 365 milyon lira olarak belirlendi. 1 milyar 102 milyon 500 lira tahmini geliri olması beklenen Büyükşehir Belediyesi'nin 262 milyon lira da borçlanması ön görüldü.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen'in yokluğunda, İbrahim Arslan başkanlığında toplandı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi 2021 Performans Programı Taslağı ile 2021 ve izleyen iki yıl bütçeleri görüşüldü.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR

2021 Performans Programı'na red oyu vereceklerini ve bunun gerekçelerini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, "2021 yılı performans programında yer alan performans göstergeleri için 2019 Eylül ayındaki meclis toplantısında görüştüğümüz 2020-2024 stratejik planın devamı olması ve yıllık dilimleri olması nedeniyle aynı değerlendirmeleri yapmak belirlenen hedeflere ilişkin performans rakamlarındaki farklılıklar dışında aynı düşüncelerimizi paylaşmak ve aynı eleştirilerimizi de yinelemek durumundayız. Performans programları dört yıllık yapılan programlardır. Ve ikinci yıldan sonra revize edilebiliyor. Dolayısıyla bu yıl ve geçen yıl yaptığımız eleştirilerin dikkate alınarak ikinci yılın sonunda revize edilmesini talep ediyoruz. 2021 Yılı Performans Programı'na yer alan hedefler ve bunlara ilişkin performans rakamlarının Eskişehir genelinde yaşayan vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayamayacağını ifade etmek istiyoruz. Dolayısıyla 2021 Yılı Performans Programı'na red oyu veriyoruz" dedi.

EKSİKLİKLER DİLE GETİRİLDİ

Konuyu örneklerle açıklayan Durmuş, şunları aktardı: “Afet Koordinasyon faaliyetleri  ve sivil savunma faaliyetleri için belirlenen performans göstergeleri yeterli değildir, Büyükşehir Belediyesi, olası depremlere ve yaşanması muhtemel afetlere karşı ne kadar hazırdır? Bu konudaki performans göstergeleri, hazırlanan programda mevcut değildir. Trafiğin rahatlatılması sağlanmalıdır, alternatif kent içi ulaşım imkanlarının geliştirilmesi, toplu taşıma sistemlerinin hizmet kalitesi, elektrikli toplu taşıma aracı sayısının arttırılması, kentsel ulaşım altyapısının geliştirilmesi konularındaki performans göstergelerinin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. belediyenin bir hayvan barınağının olmaması son derece büyük bir eksikliktir,  Ayrıca rakamların yetersiz olduğunu söyleyen AK Partili Durmuş, 2021 ve İzleyen İki Yıl Bütçesi'ne de red oyu vereceklerini ifade etti.

YÜZDE 38'İ YATIRIMA AYRILDI

Durmuş'a cevap veren CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Arslan," Yetersizlik göreceli bir durumdur. 511 milyonluk yatırım bütçesini sadece tramvay ve otobüs alımı olarak düşünüp ve gerisini görmezden gelmek haksızlıktır. Ben 1 milyar 365 milyon liralık harcama ön görüyorum diyor Büyükşehir. Yüzde 38'ini ben yatırıma ayıracağım diyor Büyükşehir. Bu çok iddialı bir oran. Yatırım programında 50 tane proje var. Bütçenin en az yüzde 10'ı kırsal alanda harcanması zorunluluktur. Bu da 136 milyon lira demek. Tarımsal hizmetlere, yol hizmetlerine harcama yapılacak. Yapılmaması mümkün değil. Merkezi idare gelirleri kanunla düzenlenmiştir. ‘Merkezi idare gelirleri olmasa belediye tıkanır’ ifadesi doğru değildir. Paranın satın alma gücü var. Dolar bazında 2018'de kişi başına düşen gelir Eskişehir'de 138 dolar iken 2021'de 78 dolara düşmüştür. Dolarla ne işiniz var demeyin. Paranın satın alma gücü var. Kimse önünü göremiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde borçsuz kişi veya kurum kalmadı artık. Borç borçla çevriliyor ama önemli olan borcun niteliğin. Neden borca ihtiyaç duyuluyor? Büyükşehir hizmet için borçlanacak" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi 2021 ve İzleyen İki Yıl Bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

1 MİLYAR 365 MİLYON LİRA GELİR

Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi 1 milyar 365 milyon lira olarak belirlendi. Aynı zamanda 1 milyar 102 milyon 500 lira tahmini geliri olması beklenen Büyükşehir Belediyesi'nin 262 milyon lira da borçlanması ön görüldü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1466