banner639
banner1394

Davetin sahibi Yargıtay’dır

Hukuki Araştırmalar Derneği Başkanı Pınar Gücüyener, 2019-2020 Yılı Adli yıl açılışının T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezinde yapılacak olması nedeni ile Yargıtay’ın davetini geri çeviren baroların ve katılma kararını açıklayan Barolar Birliğinin bu kararlara ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Davetin sahibi Yargıtay’dır

Hukuki Araştırmalar Derneği Başkanı Pınar Gücüyener, 2019-2020 Yılı Adli yıl açılışının T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezinde yapılacak olması nedeni ile Yargıtay’ın davetini geri çeviren baroların ve katılma kararını açıklayan Barolar Birliğinin bu kararlara ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Yargının ve savunmanın çözülmesi gereken sorunları olduğunu ve  tüm hukukçular tarafından fikir birliği ile paylaşıldığını ifade eden HUDER Başkanı Pınar Gücüyener, “Bağımsız yargının ve savunmanın sorunlarının, kanun koyucu yasamanın ve uygulayıcı yürütmenin katkıları ile ancak çözülebilmesi de demokratik sistemin ve Anayasamızın gereğidir. Adli Yıl açılış töreni uygulayıcıların sorunları paylaşması ve sorunların değerlendirilebilmesi için uygun bir ortam sunmaktadır.

Sorunları tartışmak ve birlikte çözmek yerine ötelemek, ortamı germek, farklı anlamlar yüklemek, hem savunmanın, hem yargının hem de ülkemizin ‘boşa vakit kaybedeceği’ bilinmez bir sürece girmesini kabul etmektir” dedi.

Adli yıl açılış töreninde davet sahibi Yargıtay Başkanlığı’dır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi’nin kamuya ait bir mekan olduğunu kaydeden Gücüyener, “Adli yıl açılış töreninin bu mekânda gerçekleşmesi sebebi ile Yargı Bağımsızlığının zedeleneceği iddiası kabul edilebilir değildir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre ‘Cumhurbaşkanı, Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin eder.’

Adli Yıl açılışında Yargıtay’ın ev sahipliğinde yapılacak törende Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Yargıtay Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı da birer konuşma yapacaklardır.

Yargı Reformu Strateji Belgesi de geçtiğimiz aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızca açıklanmış, Ekim ayında içeriği yasalaşacak ve mevcuttaki pek çok sorun için çözüm olacak bir süreci başlatacaktır.

Yargı Reformu Strateji Belgesi oluşumu da Adalet Bakanlığı çatısında, tüm uygulayıcıların, hukuk fakültelerinin, Yüksek Mahkemelerin, Başsavcılıkların, Barolar Birliğinin ve Baroların etkili katılımları ile yürütülmüş bir süreçtir.

Yoğun ve değerli bir çalışma yapılmış ve sürecin sonunda yasalaşma aşamasına geçilmiş durumdadır..

Böyle bir uzlaşı ve değerlendirme ortamında adli yıl açılışının da önemli bir diyalog zemini olduğu bilinci ile ‘hukuk ve adalet adına tespit ve çözüm önerilerinin yer alacağı, sonrasında uygulamaya geçeceği ve insan hakları, hukuk devleti hususlarında mesafe alma inancıyla, adli yıl açılış törenine katılım gösterecek baroların bu tavrı takdiri hak etmektedir.’ “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1384

banner1259