banner639
banner1451

Döner sermaye dibe vurdu

Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman, ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret olmadığını belirterek döner sermayenin dibe vurduğunu tabanı gördüğünü söyledi.

Döner sermaye dibe vurdu

Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman, ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret olmadığını belirterek döner sermayenin dibe vurduğunu tabanı gördüğünü söyledi.

Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarında iş döner sermayeye gelince öne kocaman bir sıfır rakamı konduğunu vurgulayan Kararman, “Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir.

Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık” dedi.

Yaklaşık 1 yıl önce Sendika Genel Başkanı Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Bakan’nın yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıkladığını ifade eden Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman şunları:

“ Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.

Eskiler  ‘et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen’ demişler yani Yüzseksen kerede olsa tekrar etmek güzeldir. Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için toplanmış bulunuyoruz.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki;                                                            

Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır.

Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır.

Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır.

Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir.

Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakar çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.

Yöneticilere sesleniyoruz;

Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzluk ta vebal sizindir.  Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız.

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir.

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yalçın sedef 10 ay önce

E baba toplumun tüm kesimleri döner mi alıyor . Sizde zamanında aldıklarınıza sayın . Tamam sağlıkçılar zor şartlarda çalışıyor . Ama bu devirde kolay işmi var ?

banner877

banner1466