banner1531
banner1539
banner639
banner1493

Emekliler sadaka değil, hakkını istiyor!

Disk Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, “Emekliye ‘bayram ikramiyesi’ değil ‘emekli ikramiyesi’ verilsin, bu ücret asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellensin” diye konuştu.

Emekliler sadaka değil, hakkını istiyor!

Disk Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, “Emekliye ‘bayram ikramiyesi’ değil ‘emekli ikramiyesi’ verilsin, bu ücret asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellensin” diye konuştu.

İktidarın 13.5 milyon emekliyi açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ettiğini belirten Suat Başaraner, “İktidar yine bizlerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için İntibak Yasası’nın hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelemizin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerimize kulaklarını tıkamayı sürdürüyor” dedi. Emeklilerin taleplerini görmeyen iktidarın bugün de emeklilere "bayram ikramiyesi" adı altında yapılan ödemelere göz diktiğini ifade eden Başaraner, “Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor” şeklinde konuştu.

BU SADAKAYI KABUL ETMİYORUZ

Emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınadıklarını belirten Başaraner, şunları söyledi: “Değerli dostlar; iktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramlar bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama halihazırdaki salgın koşullan nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz. Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak(!) Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramları, bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz.”

BAYRAM İKRAMİYESİ DEĞİL EMEKLİ İKRAMİYESİ

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner açıklamasını şöyle sürdürdü “2018 yılında plan bütçe komisyonunda Eskişehir CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve İzmir CHP milletvekili Musa Çam tarafından verilen önergede o günün şartlarında 1604 TL (O günün asgari ücreti) verilmesi bakan ve iktidar milletvekilleri tarafından reddedilmiştir. O gün iktidar tarafından reddedilen teklif kabul edilseydi, bugün rakam 2825 TL olurdu.(2021 yılı asgari ücreti) Bu anlamda acilen bu ikramiyenin ‘bayram ikramiyesi’ değil ‘emekli ikramiyesi’ adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz Ve bir kez daha bildiriyoruz. Onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek! Bayramların bayram tadında kutlanacağı günler gelecek!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1540