banner639
banner1544

Görevden alınan Akyazı'ya Ataç'dan destek

Görevden alınan Kristal İş Sendikası Başkanı Erdal Akyazı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katılarak destek verdi.

Görevden alınan Kristal İş Sendikası Başkanı Erdal Akyazı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katılarak destek verdi.

Erdal Akyazı ve ekibini desteklediklerini kaydeden Ataç, "Şehrimizde Kristal İş'in güçlenmesi yukarıda ki yönetimleri rahatsız ediyor. Erdal Akyazı ve ekibi başarılı işlere imza atıyor. Tarafsız bir seçimde Erdal başkanın neler yapabileceğinin farkındalar. Onun için önünü kesmeye çalışıyorlar. Sendikalar demokrasilerin, bağımsızlığın  önemli kuruluşlarıdır. Zaten Türkiye'de hukuksuzluk kol geziyor.  Buna birde sendikalar eklenirse çıkılmaz bir yola girilir. Başkanımızın ve ekibinin başarılı olacağına eminim"dedi.

Desteklerinden dolayı Ataç'a teşekkür eden Akyazı, "Eskişehir kamuoyununda malumları olduğu üzere; Aralık 2019 tarihinde Eskişehir Şube Yönetim Kurulumuz, Eskişehir şubemize bağlı işyerlerinde çalışan işçi arkadaşlarımızın yazılı talebi üzerine olağan genel kurul kararı almış idi. Eskişehir işçisine genel merkez genel kurulundan önce seçim sandığı koyma talep ve irademiz ve bu konuda mutabakat arama çabalarımız malesefki Genel Başkan  ve güdümünde bulunan yetkililer tarafından fiilen ve alenen engellenmiş, hatta şube başkan ve yöneticilerimiz sözde disiplin kurulu ve genel merkez yönetimi tarafından işten el çektirilmişti. Akabinde, başvurumuz zerine bu yersiz ve hukuksuz karar Mahkemeler tarafından yürütmesi durdurularak görevimize iade edilmiştik.

Bunun üzerine Eskişehir işçisinin seçim talebini bastırmak, gür sesini susturmak için atılan bütün adımlar Eskişehir işçisinin direnciyle savuşturulmuş, Esasen kendisi de demokratik bir kuruluş olan sendikamızın genel yönetiminden demokrasinin olmazsa olmazı seçimli olağan genel kurul konusunda talepkar olmuştur.

Seçim talep ve mutabakat arama çabalarımıza Genel Merkez Yönetim kurulunca şubemize gönderilen ihbarnamede Eskişehir Şubenin ancak 26/06/2020 ile 26/12/2020 tarihlerinde seçim yapabileceğini bildirmesine karşın; defaatle yazmış olduğumuz olağan genel kurul tarihi belirleme taleplerimize     "biz izin veresiye kadar seçim yapamazsınız" noktasına savrulmuştur. Eskişehir bölgesinden ayartarak ve bizzat dava masraflarını merkezden ödeyerek kandırdıkları 3 arkadaşımızın açtıkları ve süregelen davaları gerekçe göstererek Eskişehir şubenin olağan genel kurulunu tabiri caiz ise "ipe un sererek"engellemeye çalışmaktadırlar.

Ayrıca bu üç arkadaşımızın esasen Eskişehir işçisinin talep ettiği olağan genel kurulun engelleyicisi olarak göstermekle bu arkadaşlarımızı da kendi çıkarları için zor duruma düşürmekten çekinmemektedirler.

En son Şube Yönetim Kurulumuz 06/07/2020 tarihinde olağan genel kurulu oluşturacak delegeleri belirlemek için delege seçimlerini yapma kararı aldı. Aynı Gün saat 16:30 da işyerlerinin ilan panosuna seçim tarihlerini asmaya gittiğimizde; Genel merkez yönetim kurulu adına saat 16:45 te şube binamıza ve işyerlerinin ilan panolarına, Şube başkanı olarak benim, Yönetim kurulu üyemiz Kürşat Bıyık'ın ve 4 işçi arkadaşımızın daha disiplin kurulu marifetiyle üyeliklerimizin askıya alınarak, ihraç istemiyle Genel kurula sevkedildiğimizi, ayrıca Şube başkanı olarak benim ve Kürşat Bıyık'ın da işten el çektirildiğimiz belirten bir yazıyla karşılaştık. Yazı bizim sendikamızda en az iki yönetim kurulu üyemizin imzası ile yazılır. Ne gariptir ki bu yazıda hiç bir imza yok sadece "Kristal-iş sendikası genel yönetim kurulu ibaresi var.  Sendikanın "Tek adam" tarafından nasıl yönetildiğini görmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsattır bu.

Buradan ilan ediyoruz ki; Bindirilmiş kuvvetlerle, imzasız-kaçak ilanlarla Demokrasinin yılmaz savunucusu Kristal-iş sendikasını kendi emelleri çerçevesinde dizayn etmeye çalışanlar, Eskişehir işçisini  v elbette cam işçisini yıldıramayacaktır. Bizi görevden almakla üyelerimizi sendikadan uzaklaştırmakla Eskişehir işçisini sindiremeyecekler.

Bu demokrasiyi sindirememiş hukuk tanımaz kararlar ve eylemler ne mahkemelerin, ne cam işçisinin her ferdinin ne de kamuoyunun kalbinde yer bulamayacaktır. Yapanlara da bir fayda sağlamayacaktır. Sabah yakındır ve gün aydınlanacaktır. Üzerine titrediğimiz ve zarar görmesinden çekindiğimiz sendikamız, Kristal-iş ve onun bedeninde ruh bulan cam emekçilerinin birliği ve örgütlülüğüdür."dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1546