banner1502
banner639
banner1493

İnsanca Yaşamaya Yetecek Ücret Talebimizde Israrcıyız

2020 yılına da köprü geçiş ücretlerine, vergi, harç ve cezalara, ekmeğe yapılan fahiş zamlarla girdiğini belirten SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, insanca yaşamaya yetecek ücret talebinde ısrarcı olduklarını söyledi.

İnsanca Yaşamaya Yetecek Ücret Talebimizde Israrcıyız

2020 yılına da köprü geçiş ücretlerine,  vergi, harç ve cezalara, ekmeğe yapılan fahiş zamlarla girdiğini belirten SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, insanca yaşamaya yetecek ücret talebinde ısrarcı olduklarını söyledi.

İktidarın halkın yaşadığı gerçek enflasyonu görmezden geldiğini öne süren Özkavak,” TÜİK vasıtası ile takla attırılan rakamların ardına saklanarak ‘işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik’ nutukları atmaya devam etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre;  enflasyon yıllık yüzde 11,84, aylık yüzde 0,74 artmıştır. Öncelikle TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon verilerinin işçiler, kamu emekçileri, emeklikler başta olmak üzere halkın nezdinde hiçbir karşılığı yoktur” dedi.

Halkın sokakta, çarşıda, pazarda yaşadığı gerçek enflasyonla TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon arasındaki uçurumun büyümeye devam ettiğini kaydeden SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak şunları söyledi.

“ Dolayısıyla TÜİK verilerinin yer aldığı yukarıdaki tablo yaşadığımız gerçek enflasyonu perdelemek için takla attırılan,  Ali Cengiz oyunları ile düşük gösterilen rakamlardan ibarettir.

Bu rakamlara halk gibi hükümet de inanmamaktadır. Nitekim 2020 yılından itibaren vergi, harç ve cezaların yüzde 22,58 oranında (Yeniden Değerleme Oranı)  artırılması hükümetin kendi açıkladığı resmi enflasyon rakamlarına inanmadığını ispatlamaktadır.

Kısacası vergi, harç ve cezaların yüzde 22,58 artırıldığı koşullarda 3 milyon kamu emekçisinin ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin maaşları Ocak ayından itibaren, enflasyon farkı dahil sadece yüzde 5,5 artacaktır.

Son bir yıl içinde elektriğe yüzde 44,2, doğalgaza yüzde 44, peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünlerine yüzde 35, çaya yüzde 32,  köprü geçiş ücretlerine yüzde 47, toplu taşıma ve ulaşıma,  tütün ürünlerine ve bebek mamasına yüzde 40, bebek bezine yüzde 35, akaryakıta yüzde 22 zam yapılmıştır.

Bunlar sadece son bir yıl içinde yaşanan zam yağmurunun sadece bir kısmıdır.  İki yıllık dönemde yapılan zamlar ise çok daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Örneğin son iki yıl içinde elektriğe yapılan zam oranı yüzde 75’i, doğalgaza yapılan zam oranı ise yüzde 65’i aşmıştır.

Öte yandan 2020 yılı da zamlarla başlamıştır. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren vergi, harç ve trafik cezaları başta olmak üzere cezalara yüzde 22,58, Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretlerine ise yüzde 14 zam yapılmıştır.

Artmaya devam eden hayata pahalılığı tüm emekçi kesimler gibi kamu emekçilerinin de daha fazla yoksullaşmasına yol açmaktadır.Ayrıca ortalama kamu emekçisi maaşı son 12 yılda 350 dolar erimiştir. Yani ortalama maaşımız dolar karşısında %32 değer kaybetmiştir.

Yılın daha ilk günlerinde ardı ardına yapılan zamlar %4’lük maaş artışını çoktan buharlaştırmıştır. Bu koşullarda 3 milyon kamu emekçisinin 2 milyon kamu emeklisinin %1,5 enflasyon farkı %4 maaş artışı ile toplamda %5,5’lik sefalet artışı ile yetinmesi beklenemez.

YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ KAYIPLARIMIZIN GİDERİLMESİ İÇİN:

•Çoktan hükmünü yitiren 2019 yılı “toplu sözleşmesi” derhal yenilenmelidir.

•Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.

•Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalıdır. Söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır.

•Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir. Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.

•SES olarak, tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve güvenceli çalışma taleplerine sahip çıkmaya, hayat pahalılığına,  adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk ve yolsuzluk düzenine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877