banner1434
banner1435
banner1437
banner639
banner1436

İşçilerin yararına olan, memleketin yararınadır

DİSK’in kuruluşunun 52 yıl dönümü nedeniyle DİSK’e bağlı sendika başkan yönetici ve üyeleri DİSK Birleşik Metal İş Sendikası’nda basın açıklaması yaparak DİSK’in 1960’larda yükselen sosyal mücadelelerin ve sınıf kavgasının içinde doğduğu ifade edildi.

İşçilerin yararına olan, memleketin yararınadır

DİSK’in kuruluşunun 52 yıl dönümü nedeniyle DİSK’e bağlı sendika başkan yönetici ve üyeleri DİSK Birleşik Metal İş Sendikası’nda basın açıklaması yaparak DİSK’in 1960’larda yükselen sosyal mücadelelerin ve sınıf kavgasının içinde doğduğu ifade edildi.

DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Yarım asır önce bu topraklarda Saraçhane Mitinginden, Kavel Direnişinden, Paşabahçe Grevinden akıp gelen bir süre. Sınıf hareketini bir yol ayrımına getirdiğini ifade ederek, “İşte DİSK, bu yol ayrımında, teslimiyetin değil sınıf kitle ve kitle sendikacılığının adı oldu. DİKS, 52 yıl önce, tarihin o anında işçi sınıfının sermayeye verdiği cevaptır… DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) işçilerin doğrudan iradesi ile Türkiye Maden-İş, Lastik-İş, Gıda-İş, Basın-İş ve Türk Maden-İş sendikaları tarafından 13 Şubat 1967 tarifinde kuruldu” dedi.

DİSK’in Sınıf ve kitle sendikacılığının Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olduğunu kaydeden Bölge Temsilcisi Günay Ayaz şunları söyledi:

“Devletten ve sermayeden bağımsızlığı ve sendika içi demokrasiyi temel ilkeleri olarak belirledi. DİSK’e bağlı sendikaların kazanımları işçi sınıfının DİSK’e ilgisini artırdı. Diğer konfederasyonlara göre daha iyi, koşullarda toplu sözleşmeler, daha yüksek sosyal haklar, işyerinde üst arama uygulamalarının kaldırılması ve fazla mesailerde işçi onayı zorunluluğu gibi işçilerin ‘saygı’ taleplerine dair kazanımlar DİSK’i giderek büyüttü.

DİSK kuruluşunun ardından sadece kendi üyelerinin değil tüm ezilen ve sömürülen kesimlerin hakları için mücadele etmeyi kendine görev bildi. 1970’lerde örgütlenen 15-16 Haziran direnişi, 1 Mayıslar, DGM direnişi, 16 Mart Faşizme ihtar eylemi ve Demokrasi mitingleri nedeniyle her zaman hedefte oldu. 1 Mayıs 1977 Taksim Mitingi kontrgerillanın saldırısına uğradı, 37 kişi yaşamını yitirdi. Kurucu Genel Başkan Kemal Türkler bir suikast ile öldürüldü. 12 Eylül askeri darbesi sonrası yöneticileri hapishanelere atıldı, öldürüldü, faaliyetleri yasaklandı ve mal varlığına el konuldu.

DİSK’in 261 yöneticisi ve 3 uzmanı cunta mahkemelerinde toplam 2053 yıl hapis cezası aldı.

1991’de mahkemenin kararının bozulmasının ve beraata kadar verilmesinin ardından 1992’de DİSK’in faaliyetleri yeniden başladı. O tarihten bugüne emek ve demokrasi mücadelesini büyüten DİSK, bugün 22 sendikasıyla mücadelesini sürdürüyor.

DİSK, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına karşı ‘Köleliğe Karşı #Direnİşçi’ kampanyasını  örgütlemiş, asgari ücret tespiti konusunda yürüttüğü çalışmalarla ülke gündemini belirlemiş, her ay yayınladığı işsizlik raporlarıyla bilimsel çalışmalar için ölçüt olmuş, referans gösterilmiştir.

DİSK’in tarihsel birikimi olan emek ve demokrasi mücadelesi bugünlerde yürünecek olan yolu aydınlatmaktadır. OHAL ve başkanlık rejiminin işçilere yönelen saldırıları karşısında direnen ve işçi sınıfının demokratik haklarını korumak için mücadele eden DİSK, yarım asrı aşan biriminin ışığında 52. yaşını kutluyor.

DİSK Eskişehir’de de yıllardan beri organize sanayi bölgesinde çalışan işçilerin ekmek ve emek mücadelesi yapan örgütüdür. Her türlü ayrımcılığa uğrayan belediye şirket ve kamu işçisinin sesidir. Aylardır Sendika hakkı için direnen Tüvtürk muayene istasyonunda çalışan Reysaş işçisidir. Emek için demokrasi için insan hakları için var gücüyle çaba harcayan DİSK ve üyesi sendikalardır.

Eskişehir işçisini sermayeye karşı emeğimiz hakları insanca yaşayacak ücret ve haklar için birliğe çağırıyoruz.”

                                                                                                                                               

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1432

banner1429

banner1431

banner877

banner1430

banner1438

banner1433