banner639

IV. ULUSAL GÜNEŞ VE HİDROJEN ENERJİSİ KONGRESİ ESOGÜ'DE BAŞLADI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nün düzenlediği ve 22-23 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan “IV. Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi” ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’ndaki açılış oturumuyla başladı.

 IV. ULUSAL GÜNEŞ VE HİDROJEN ENERJİSİ KONGRESİ ESOGÜ'DE BAŞLADI

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nün düzenlediği ve 22-23 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan “IV. Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi” ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’ndaki açılış oturumuyla başladı.

            Kongre açılışında konuşan Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferhunde Atay, dünya enerji talebinin gittikçe arttığını ancak halen başlıca enerji kaynağı olan kömür, petrol gibi fosil yakıtların ise tükenmekte olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ferhunde Atay fosil yakıtların hava kirliliği, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi olumsuz etkileri bulunduğunu da belirtti. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının; yerli kaynaklar olmaları, istihdam yaratmaları ve dışa bağımlılığı azaltmaları bakımından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ferhunde Atay, yenilenebilir kaynakların kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Atay, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratılması ve araştırma-geliştirme çalışmaları yürütülmesi gereğine de işaret etti.  

            ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Gedikbey, artan nüfus ve gelişen teknolojinin enerji talebini artırdığını belirtti. Prof. Dr. Gedikbey, enerji konusunda dış kaynaklara bütçesinden önemli miktarlar ayıran ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının zorunlu olduğunu söyledi. Temiz bir çevre ve geleceğimiz açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının son derece önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tevfik Gedikbey, kongrenin bilim dünyasına önemli katkılar sağlaması dileğinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

            Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, sınırlı rezervlere sahip fosil yakıtların çevreye ve ekolojik sisteme kalıcı zararlar verdiğini belirtirken, söz konusu zararların önüne geçebilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Hasan Gönen üretim, ısınma ve aydınlanmada yenilenebilir kaynakların kullanımının önemine dikkat çekerken, kongrenin yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunacağına inandığını söyledi. Konuşmasının ardından Prof. Dr. Hasan Gönen, “Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi”nin gelişimine sağladığı ciddi katkılardan dolayı ESOGÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Köse’ye ESOGÜ Anı Tabağı takdiminde bulundu.

            Kongre açılış oturumu ESOGÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras’ın “Üniversite-Sanayi İşbirliği Kavramının Evrimsel Süreci ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Güneş ve Rüzgar Enerjisi ile İlgili Çalışmalar” konulu sunumu ile sona erdi.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259