banner639
banner1493

Kömürlü termik santrale karşıyız

Eskişehir Çevre Ve Yaşam Platformu Sözcüsü Selim Kurnaz, Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili ihale sürecinin yeniden gündeme geldiğini kaydetti.

Kömürlü termik santrale karşıyız

Eskişehir Çevre Ve Yaşam Platformu Sözcüsü Selim Kurnaz, Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili ihale sürecinin yeniden gündeme geldiğini kaydetti.

“Ülkemizin en verimli odalarından Alpu Ovamıza ve Türkiye’nin göz bebeği şehrimize kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili; kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması için işletme hakkı verilecek olan sahanın ihale başvuru süresi beşinci kez iptal edilmişti ve 07 Şubat 2019 tarihine ertelenen ihale süreci tekrar şehrimizin gündemine gelmiştir” diye konuşan Kurnaz, santralin yapımın engellenmesi konusunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirtti. Kurnaz, “Eskişehir Çevre Yaşam Platformu olarak yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyor, kıymetli ovamızda ve kıymetli şehrimizde ‘kömürlü termik santral istemediğimizi’ bir kez daha haykırıyoruz” diye konuştu.

DAVALAR KAZANILDI

Selim Kurnaz şunları söyledi: “Bilindiği üzere şehrimize kurulması planlanan Kömürlü Termik Santral Projesi ve proje kapsamında gerçekleştirilen idari işlemlere ilişkin Eskişehir’de belediyelerimiz, bir çok kurum, kişi ve sivil toplum kuruluşu tarafından işlemlerin iptal edilmesi talebi ile davalar açılmış ve kömürlü termik santral yapımının engellenmesiyle ilgili sürdürülen hukuki mücadelede önemli aşamalar kaydedilmiştir. Bu davaların ilki Büyükşehir Belediyemiz tarafından, İl Toprak Koruma Kurulu’nun üye yapısını ve karar yeter sayısını değiştiren yönetmelik değişikliği için açtığı davadır. Danıştay 10’uncu Dairesi, Toprak Koruma Kurulu’nun üre ve karar yeter sayısını değiştiren yönetmelik değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. İkinci önemli dava ise Odunpazarı İlçesi Sevinç Mahallesi’nden çıkartılacak ve termik santralde kullanılacak kömür ile ilgili “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararına karşı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu davadır. Bu davanın sonucunda, Eskişehir İdare Mahkemesi, verdiği kararda valiliğin “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararını iptal etmiştir. Yani Eskişehir İdare Mahkemesi’nin verdiği bu karar ile kömürlü termik santral projesi alanı için verilen ÇED Olumlu Raporu’nun da eksikliği tescillenmiş olmuştur.”

TEPEBAŞI DA KAZANDI

Yine kentimizde yapımı planlanan kömürlü termik santral için “Acele Kamulaştırma” kararının, Tepebaşı Belediyesi tarafından Danıştay nezdinde açılan dava sonucunda, Danıştay 6’ıncı Dairesi kararıyla, itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütülmesinin durdurulması hükmüne bağlanmasının da ESÇEP olarak kendilerini çok memnun ettiğini kaydeden Kurnaz, “Çünkü gelecek; temiz ve yenilebilir enerjide. Bizler, bu güzel şehirde yaşayacak çocuklarımızın geleceği için havamızın ve toprağımızın temizliğini korumakta kararlıyız” dedi.

BAŞKAN ADAYLARINA SESLENDİ

Kömürlü Termik Santral projelerini finanse eden kuruluşlara da seslenen Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu Sözcüsü Selim Kurnaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Temiz şehrimizde temiz yatırımları finanse edin. Yapılacak yerel seçimlerde tüm siyasi parti adaylarının, şehrimizi çözümsüz sorunların bataklığına itecek ve güzel şehrimize hiç yakışmayacak ve büyük zarar verecek kömürlü termik santral ile ilgili görüşlerini net olarak duymak istediğimizi de ifade etmek isteriz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877