banner639

Laik olmayan ülkede mühendislikten söz edilemez

 Makina Mühendisleri Odası ‘Mühendislik Günleri’ kapsamında, TMMOB Yönetim Kurulu Eski Başkanı Kaya Güvenç’i ağırladı.

Laik olmayan ülkede mühendislikten söz edilemez

 Makina Mühendisleri Odası ‘Mühendislik Günleri’ kapsamında, TMMOB Yönetim Kurulu Eski Başkanı Kaya Güvenç’i ağırladı.

TMMOB Yönetim Kurulu Eski Başkanı Kaya Güvenç, Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Mühendislik Günleri 2016’ya katıldı. Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Mühendislik ve Toplum konusunun irdelendiği etkinlikte Mühendislik etkinlikleri Topluma yarar sağlar mı? Sorusuna yanıt arandığı konuşmada Güvenç, mühendislik okuyan öğrencilere de önemli tavsiyelerde bulundu.
UMUT İNSANDADIR
2000’li yılların başlarında sosyal bilimlerin mühendislik eğitiminde yer alması gerektiğini savunduklarını, günümüzde de alışılagelen algının ‘ Mühendisler topluma hizmet eder’ olduğunu ifade eden Kaya Güvenç, mühendisliğin gelişim tarihinden söz etti.  Aydınlanma Çağı ile birlikte bilim ve teknik arasında bir bağ oluşmaya başladığını, tekniğin gelişmesiyle bilimin gelişme gösterdiğini ifade eden Güvenç, bir süre sonra bilimin ön plana çıkmasıyla teknolojinin bilime bağımlı hale geldiğini belirtti. Bilimlerin gelişmesi için bilimle uğraşan özel insanlara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Güvenç, Aydınlama Çağı’nın, mühendislerin tarih sahnesine çıktığı dönem olduğunu ifade etti. Bilim-teknoloji-mühendislik topluma yarar sağlar mı? Sorusunu yönelten Güvenç soruya şu şekilde yanıt verdi: “ Hem evet hem hayır. Bilim teknoloji  ve mühendisliğin topluma yarar ve fayda odağında yapılması gerektirdiği olgusu 1970’li yıllarda gündeme geldi ve bugün hala bu anlayış devam ediyor. Biz teknoloji üretmeyen bir ülkeyiz. Şuan Türkiye’de 1 milyona yakın mühendis var. Mühendislik yapmak bilim ve teknolojiye bağımlı bir hale geldi. Bilimsel ve teknolojik ARGE’ye ayırdığımız pay yüzde 1. Türkiye’de her 1000 çalışan başına düşen araştırmacı sayısı 3. İnsani gelişmişlik düzeyimize baktığımızda 188 ülke arasında Türkiye’nin yeri 72. Sıra. Her 100 mühendisin 16’sı meslek dışı iş yapıyor. Türkiye’nin sanayi yapısı orta teknolojik düzeyde. Bugün Türkiye’de anayasadan laikliğin çıkarılması din temelli bir anayasanın yapılması düşünülüyor. Laik olmayan bir ülkede aklın egemenliğinden mühendislikten bilimden bahsedemezsiniz. Mühendislik etkinliklerinin topluma yarar sağlaması koşullarla ilişkilidir. Bu sizin olaya bakışınızla niyetinizle alakalıdır. Nazım’ın Umut umut umu insanda diye bir şiiri var. Evet umut insanda!”
MÜHENDİS TOPLUMA EN İYİSİNİ VERMELİ
Güvenç’in konuşmasının ardından söz alan Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hakan Ünal, Güvenç’e katılımından dolayı teşekkürlerini sundu. Mühendislik topluma yarar sağlar mı sorusuna kendisinin de bir cevabı olduğunu kaydeden Ünal, “ Gezi olayları bize hala bir umudun olduğunu kanıtladı. Dayanışma gösteren çok fazla kişi olmasa da önemli olan nitelikli, kalıcı, sağlam insanlara sahip olmaktır. Bu sorunun yanıtı aslında mühendisin topluma yarara mı yoksa zarar mı vereceği, o topluma hangi gözle baktığıyla ilişkilidir. Bizler baktığımız yerdeki her detayı görmek zorundayız. Brezilya’nın ilk uçağını üreten mühendis o uçağı insanlara ve topluma fayda sağlaması için üretti. Sonra uçağın devletlerce savaşta kullanıldığını görünce intihar etti. Yanlış bir şey yapılıyorsa bunun tartışılması gerekiyor. Bir mühendis nasıl ki kendisi için en iyisini istiyorsa topluma da en iyisini vermek zorundadır” dedi.  Konuşmaların ardından Başkan Ünal, Güvenç’e teşekkür plaketi takdim etti. Etkinlik çerçevesinde daha sonra ‘Nanoteknoloji ve uygulama alanları konusunda Yasemin Çelik bir sunum yaparken, Fatih Taşlı da Toplum konusunu ele aldı.
  
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ukab UKABE 4 yıl önce

Neyin kafası bu arkadaş,laiklik ol.azsa mühendislik olmazmış!,bu sizin laiklik darbeci Evren in tarif ettiği laiklik ols gerek,hatırlayalım neyd tarif "Türkiye de laikliğin ölçüsü RAKI ve leblebidir" yasa demek oluyor ki bu tarife haiz LAİK mühendisler ne kadar mühendislik harikası eserler yapabilir,vay be ne mühendislere kaldık,kardeşim siz işinizi yapın aklinizca siyasi mesajlar vermekten vaz geçin,

banner877

banner1259