banner1552
banner1560
banner639
banner1544

Meslek Odalarına Darbe

Eskişehir Akademik Odalar Birliği basın açıklaması düzenledi.

Meslek Odalarına Darbe

Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Eskişehir BARO Başkanı Av. Rıza Öztekin, torba yasalarla meslek odalarına yönelik çok olumsuz düzenlemeler getirildiğini belirtti.

Eskişehir Akademik Odalar Birliği basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Eskişehir BARO Başkanı Av. Rıza Öztekin, TMMOB Şube Başkanı Hakan Ünal, Mimarlar Odası  Şube Başkanı Canan Oytan, ESMMOB  Şube Başkanı İlker Özokcu, Tabip Odası Şube Başkanı Bülent Nazım Yılmaz, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat katıldı.

UYGUNLUĞUNU MÜDÜRLÜK DENETLEYECEK

9 Aralık tarihinde TBMM'ne sunulan "İş Sağlığı ve Güvenliği ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 52’inci maddesine değinen Av. Rıza Öztekin, “ Bu madde ile Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), SMMMO ve YMMOB, Eczacılar Odası Birliği (EOB) gibi meslek örgütlerinin Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen bütün yönetmelikleri Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından, yani aslında Resmi Gazete’nin Müdürü tarafından başka kriterlerin yanında ‘hükümet programına uygunluk’ açısından da denetlenecek, uygun görülmezse iade edilip yayınlanmayacaktır” ifadelerini kullandı.

ANAYASA’DA YETKİ VERİLİYOR

Anayasal bir kuruluş olan meslek odaları ve üst birliklerine bizzat Anayasa'da ayrıntılı olarak düzenlenen görevlerini yapabilmeleri için Anayasa’nın 124’üncü maddesine göre yönetmelik çıkarma yetkisi verildiğini dile getiren Başkan Öztekin,  “Kuruluş kanunlarında da yönetmelik çıkarma yetkisi ayrıca düzenlenmiştir. Meslek Odaları Üst Birlikleri’nin çıkarttığı yönetmeliklerde ilgili bakanlığın görüşü alınsa da nihai olarak üst birliğin yaptığı düzenlemenin bu aşamada denetlenmesi ve değiştirilmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

KAMU YARARI YOK

İmar Kanunu ile ilgili bir başka Torba Yasa’da da TMMOB'nin birçok yetkisinin elinden alındığını, TMMOB'nin kuruluş kanunu sil baştan değiştirildiğini söyleyen Başkan Öztekin, şunları kaydetti: “Her ilde meslek odası kurulması, bir çok yönetmeliğin ilgili Bakanlık onayına bağlı kılınması gibi köklü değişikliklerin tek hedefi tüm ülkeyi rant alanına çevirmenin önünde en büyük engel olarak gördükleri meslek örgütlerini yok etmektir. İktidarın ‘kamu yararı’ diye bir kavramı yoktur. Daha çok ‘kamudan/halktan nasıl yarar elde edilir’ düşüncesi hakimdir. Kamu yararını, halkın çıkarlarını koruyan meslek örgütleri bu yüzden hedeftedir.”

ANAYASAYA AYKIRI

 Her iki torba yasadaki meslek örgütlerini ilgilendiren düzenlemelerin, Anayasadaki 135. ve 124. maddelerine aykırı olduğunu belirten Av. Öztekin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Meslek odalarının çıkarttığı yönetmeliklerinin denetlenmesi, iade edilmesi mümkün değildir. Çünkü Anayasa’nın 125’inci maddesine göre zaten tüm idari işlemler yargı denetimine açıktır. Resmi Gazete’nin müdürüne adeta yargısal denetim yetkisi verilmektedir. Hükümet programına uygunluk açısından denetlemek ise meslek odalarını iktidarın vesayeti altına almaktır.”

 

 Öztekin, Eskişehir Akademik Odalar Birliği olarak hukuka, akla, bilime ve kamu yararına aykırı olan hiçbir düzenlemeyi kabul etmediklerini dile getirerek, bu düzenlemelerin yasalaşmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Haber: Şenay Yıldırım

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1554

banner1557

banner1555

banner877

banner1553

banner1556

banner1558

banner1559