banner639

REKREASYONDA YENİ GELİŞMELER

Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ''Rekreasyonda Yeni Gelişmeler'' adlı panele ev sahipliği yaptı. Panel, 20 Mayıs Salı günü Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

REKREASYONDA YENİ GELİŞMELER
 Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ''Rekreasyonda Yeni Gelişmeler'' adlı panele ev sahipliği yaptı. Panel, 20 Mayıs Salı günü Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Panelin konuşmacıları Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Teknolojisi Yüksek Okulu Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkan Tütüncü, Rekreasyon Derneği Onursal Başkanı Hümanizm Doktoru Güngör Arıbal, Rekreasyon Derneği Edirne Temsilcisi ve aynı zamanda Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Kodaman ve Rekreasyon Derneği Başkanı Stilist Ressam Canan Doğruer oldu. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Yılmaz, Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği öğretim üyesi ve Rekreasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kerem Yıldırım Şimşek ve çok sayıda öğrenci de panele katılanlar arasındaydı.

İlk konuşmacı olarak panelin konusuna değinen Prof. Dr. Özkan Tütüncü, ''Rekreasyonda Yeni Gelişmeler'' adlı sunumunu slayt gösterişi şeklinde sunarken; sonrasında panelin moderatörlüğünü üstlendi. Daha sonra söz alan Canan Doğruer, Rekreasyon Derneğinin tarihçesinden ve amaçlarından şu şekilde bahsetti: ''Rekreasyon Derneği olarak Eskişehir'e gelişimizin iki amacı vardı. İlki, 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenecek olan 3. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi öncesi faaliyet alanımızla ilgiliydi. İkincisi ise 19 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde hazırlamış olduğumuz, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 'Genç Bakış' isimli karma sergimizi açmaktır. Bu yıl 55. yılını kutlayan derneğimiz, 1959 yılında Lerzan Bengisu tarafından kurulmuştur. 1958 yılında Lerzan Bengisu eşiyle beraber Amerika'da gördüğü Rekreasyon Derneğini incelemiş, amaçlarını ve faaliyetlerini öğrendikten sonra aynı modeli Türkiye'de uygulamak istemiştir. O dönemde derneğin adı ''Rekreasyon Cemiyeti'' olmuştur ve sergi, resim, heykel, şiir dinletileri gibi etkinlikler düzenlemişlerdir. Derneğin tüzüğünde yazılı olan kuruluş amacı; üyelerin kendi meslekleri dışında, boş vakitlerini değerlendirmek üzere güzel sanatların çeşitli bölümleriyle ilgili çalışmalar yaparak yeteneklerini ortaya çıkarmak, sportif ve doğaya dönük faaliyetlerde bulunmaktır. ''

Doğruer'in ardından Rekreasyon Derneği Edirne Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Kodaman “Terapatik Rekreasyon ve Sanat Eğitimi” konulu sunumunu yaptı. Kodaman, ''Terapatik rekreasyonun anlamı; hastalık, engel veya sosyal durumla ilgili bireylerin tekrar sağlığına kavuşmasına veya rahatlamasına imkân veren eğitimlerdir. Terapatik Rekreasyon çok derin ve çok fazla çeşidi olan bir kavramdır. Ben bu nedenle yalnızca sanat üzerine olan kısmıyla ilgili çalışmalar yaptım.'' dedi.

Son konuşmacı olarak katılan Rekreasyon Derneği Onursal Başkanı Güngör Arıbal ise rekreasyonla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı: ''Öğrencilik zamanlarımda bana 'Rekreasyon nedir?' diye çok soran olurdu. Hatta rekreasyon ile rehabilitasyonu birbirine karıştıran veya oradan benzerlik kuranlar olurdu. Bir gün kendi kendime, o soru sorulduğunda 'yaşama sevinci' yanıtını verme kararı aldım. Çünkü rekreasyon yaşama sevincidir. Şimdi ise 'rekreasyon nedir' diye sorulduğu zaman şu cevabı veriyorum; rekreasyon, anne karnından ölüme kadar insanın ihtiyacı olan inancı, insanca yaşamayı içeren, bedensel, ruhsal rahatlama ve tazelik sağlayan, ırk, din gibi ayrımlar olmaksızın insanları ortak bir noktada buluşturabilen bir faaliyetler zinciridir.'' Panelin son olarak Güngör Arıbal'ın ''Rekreasyon Kurumları ve İş Olanakları'' adlı sunumunun slaytlar eşliğinde gösterilmesiyle bitti.

Panelin ardından Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı ve aynı zamanda panelin organizatörü olan Yrd. Doç. Dr. Kerem Yıldırım Şimşek tarafından katılımcalara teşekkür belgesi verildi.

KAYNAK: ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ

Mehmet Ekrem Ceylan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259