banner639
banner1544

Salgında işçiler sefalete mahkum edildi!

Salgın tüm dünyaya işçi sınıfının önemini bir kere daha hatırlattı, ancak bu dönemde en önemli hak kayıplarını da; yaşam zincirinin en önemli parçalarından biri olan işçiler, emekçiler yaşadı.

Salgında işçiler sefalete mahkum edildi!

Salgın tüm dünyaya işçi sınıfının önemini bir kere daha hatırlattı, ancak bu dönemde en önemli hak kayıplarını da; yaşam zincirinin en önemli parçalarından biri olan işçiler, emekçiler yaşadı. Eskişehir şubesinde 1600 üyesi bulunan DİSK/Genel-İş'in Eskişehir Şube Başkanı Günay Ayaz ile buluştuk ve pandemi sürecinin işçi ve emekçiler üzerindeki etkilerini konuştuk ve yerelde nasıl çalışmalar yürüttüklerini dinledik.

Pandemi sürecinde işçiler nasıl hak kayıplarına uğradı, bu dönemde hangi desteklerden mahrum kaldılar?

Pandemi süreci; ülkemizi ve dünyayı yöneten Kapitalist sistemin adeta iflası oldu, ülkemizde iktidarlar halkları ve emekçileri koruyucu politikalar üretmediler bu yetmezmiş gibi yaşanan ekonomik krizi ve Pandemin faturasını halka işçilere çıkarttılar. Enflasyon arttı, ücretler eridi, binlerce işçi işten atıldı, ücretsiz izinle işçiler sefalet ücretine mahkûm edildi, sendikal haklar engellendi  ama işverenlere işçiler için oluşturulan işsizlik fonunu destekler sonuna kadar açıldı. Yıllarca bordosunu almadan vergi ve SGK'sını peşin yatıran işçi ve emekçiler bu süreçte hükümetin açıkladığı hiçbir paketten yararlanamadı, buna karşın sermayedarlar korundu desteklendi.

Salgın tüm dünyaya işçi sınıfının önemini bir kere daha hatırlattı, yaşam zincirinin en önemli parçalarından biri olan işçiler, emekçiler için bu dönemde nasıl fayda yaratılabilir?

Pandemi sürecinde herkes evde kalırken işçiler çalışmaya mecbur edildi bu da üretimin içinde işçi sınıfını toplumun en önemli gücü olduğunu bir daha gösterdi. Bu süreç bize; örgütlü bir işçi sınıfı olursa bu güç daha fazla haklar kazanılacağını gösterdi

Sizin üyeleriniz adına iktidardan talepleriniz nelerdir?

Fabrika ve belediye işçilerinin bir an önce aşılanması, ücretsiz izin uygulamasının kaldırılmasını ve bütün işçilere ücretli izin ve gelir desteği verilmesini istiyoruz. İşsizlik fonundan işsiz ve işçiler dışında kimseye destek verilmesin, fondaki engelleyici maddeler kaldırılsın. İşçilerin sendikalılaşması önündeki engelleyici maddeler kaldırılsın.

Mevcut pek çok sorun içinde, böyle bir ortamda işçi sınıf mücadelesini nasıl büyüteceksiniz?

Daha fazla örgütlenme çalışması yapacağız ve her alanda işçilerin taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz.

Bize DİSK Genel İş'in bu dönemde nasıl çalışmalar yürüttüğünü anlatır mısınız?

İşyerlerinde sürekli üyelerimizle bir araya geldik sorunları çözümü konusunda işveren tarafına gerekli uyarıları yaptık.

Üyelerinizin sizden en önemli beklentileri nelerdir?

Üyelerimizin ekonomik kayıpları Pandemi sürecinde arttı, en çok beklediğimiz; ücretlerin iyileşmesi ve sosyal hakların büyümesi bu konuda toplu sözleşme sürecinde gerekli çalışmaları yaptık önümüzdeki TİS (Toplu İş Sözleşmesi) dönemlerinde çalışmalarımız devam edecek.

"Belediye şirket işçilerinin ikramiyeleri verilmiyor, sahte kadro olayı var,  işçilerin çalışma hakkı gasp ediliyor" diyorsunuz, nedir yaşanan sorunlar sizin talepleriniz nelerdir?

2018 yılında iktidar "Taşeron sistemi bitti herkes kadrolu oldu" dedi. Kamu kurumlarındaki işçiler kurum bünyesine alınırken 400 bin belediye işçisi, belediye şirketlerine alındı, birinci haksızlık burada oldu, belediye şirketleri kamu şirketi görülmedi. Kamu kurumunda olan işçilere 4D kadrosu tanınırken belediye işçisi, şirket işçisi oldu. Kamu kurumlarında çalışan işçilere tediye ikramiyesi (52 günlük ikramiye) verilirken belediye şirketlerine verilmedi. Sahte kadro dediğimiz bu durumda; güvence yok ve eşit haklar yok. Ayrıca belediye şirket işçilerini emekliye zorunlu olarak çıkartıyorlar. Anayasal hak olan çalışma hakları gasp ediliyor ayrım yapılarak. Önümüzdeki süreçte sendika olarak bu konularla ilgili etkili bir eylemlilik sürecine başlayacağız.

Yerelde belediyelerde örgütlenmede durum nedir? Sendikanızın üye sayısını yeterli buluyor musunuz?

Sendika olarak Eskişehir şubemizde 1600 üyemiz var. Tepebaşı Belediyesi şirket işçileri ve Han Belediyesi'nde, ayrıca Kütahya’da 3 belde belediyesinde örgütlüyüz.

Önümüzdeki süreçte Eskişehir Büyükşehir belediyesinde işçilerin talebiyle örgütlenme sürecimiz olacaktır. Bu dönemde tek talebimiz işveren konumunda bulunan amir ve yetkililerin tarafsız olmasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1546