banner639
banner1451

ŞİDDETİN MEŞRULAŞTIRILMASI, GERÇEKLERİN ÇARPITILMASI KABUL EDİLEMEZ

ŞİDDETİN MEŞRULAŞTIRILMASI, GERÇEKLERİN ÇARPITILMASI KABUL EDİLEMEZ

Sağlık Meslek Emek Örgütleri Eskişehir'de meydana gelen saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı; "
Geçtiğimiz gün İlimizde Kırmızı Toprak Aile Sağlığı Merkezin’ de sağlık emekçilerine şiddet olayı yaşanmış hekim ve hemşire arkadaşlarımıza fiili saldırı gerçekleşmişti. Olay basına yansımış ve görüntüleri tüm televizyon kanallarınca yayınlanmış görev başında olan sağlık çalışanlarına yapılan saldırının boyutu tüm açıklığı ile hepimiz tarafından izlenmişti. 
 Öncelikle bu saldırıyı bir kez daha kınıyor, lanetliyoruz.
Saldırıya maruz kalan arkadaşlarımız derhal konuyu adli ve idari mercilere taşımış gerekli şikâyetlerde bulunmuştur. Tam da salgın günlerinde büyük bir özveriyle çalışan sağlık emekçilerinin hekimlerin desteklenmesi gereken bu günlerde böyle bir saldırının yaşanması büyük bir infiale yol açmıştır. Üstelik şiddet uygulayanın ilimizdeki üniversitelerden birinde görev yapan bir akademisyen! oluşu olayın vahametini daha da arttırmıştır.
Ancak dün akşam saatlerinde bir sendika başkanının basına düşen açıklamaları kanımızı dondurmuştur. Baştan sona çarpıtma ve doğru olmayan bilgilerle dolu olan beyanatları açıkça şiddeti meşrulaştırmaya çalışmış şiddeti savunmuş ve doğrusu bize göre suç işlemiştir. Olayı başka mecralara çekerek hiç olmayan bir şeyi olmuş gibi göstererek, insanların dini duygularını kullanmaya çalışarak haksız bir beyanat vermiştir. Hekim arkadaşımız mesleki bilgi ve yasaların kendisine verdiği haklara dayanarak gereğini yapmış başvuran kişilere nasıl bir yol izleneceğini uygun bir dil ve usulünce anlatmıştır. Bir vatandaşa hangi raporun kim tarafından ne şekilde verilebileceği yasalarla belirlenmiştir. Burada talep edilen rapor için özellikle avukatlık mesleğine adım atacak kişilerde akli melekelerin yerinde olduğu tespiti mevzuatta açıkça tanımlanmıştır. Aile hekimi meslektaşımız da rutin uygulama gereği kişiyi psikiyatri polikliniğine yönlendirmiştir. Kimse hekimlere zorla hukuk dışı bir şey yaptırmaya kalkışamaz. Hekimler aldığı eğitim bilgi ve tecrübelerine dayanarak ve ettikleri Hipokrat yeminine göre görevlerini icra ederler. O günkü olayda aynısı yapılmıştır. Dolayısı ile bu beyanatlar niyetinin ne olduğunu anlayamadığımız ama şiddeti onaylayan açıklamalardır.
Değerli Basın Emekçileri
Salgınla büyük bir özveriyle mücadele eden tüm sağlık emekçileri bu çarpıtmalara, fütursuz açıklamalara karşı büyük bir infial içindedir. Şiddetin meşrulaştırılması, sağlık emekçilerinin hedef gösterilmesi kabul edilemez. Bu beyanat derhal geri çekilmeli, kamuoyundan ve hekimlerden özür dilenmelidir. Kırmızı Toprak ASM de şiddete uğrayan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu faillerin kim olursa olsun en ağır cezaya çaptırılmalarını istiyoruz. Saygılarımızla.
ESKİŞEHİR SAĞLIK MESLEK EMEK ÖRGÜTLERİ KOORDİNASYONU
Eskişehir Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası -SES
Eskişehir-Bilecik Tabip Odası 
Eskişehir-Bilecik Diş Hekimleri Odası 
Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası 
Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1466