banner1243
banner1249
banner1251

Teferruatla uğraşmanın zamanı değildir

Odunpazarı Belediyesi’nin destekleriyle, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen “Kırım için ortak akıl çalıştayı” yapılan Serbest Kürsü ve sonuç bildirgesi ile sona erdi.

 Teferruatla uğraşmanın zamanı değildir

 Odunpazarı Belediyesi’nin destekleriyle, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen “Kırım için ortak akıl çalıştayı” yapılan Serbest Kürsü ve sonuç bildirgesi ile sona erdi.

Çalıştaya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği Başkanı Evren Olcay ve Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt katıldı. Yapılan “Ortak Akıl Çalıştayı” nın Kırım Tatarlarının milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edildiği programda söz alan katılımcılar somut işbirliği projelerinin hazırlanması, geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılması üzerinde durulması gerektiğini belirttiler.

Esas olan Kırım sorunudur

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt çalıştayda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: ” Kırım konusuyla ilgilenen, bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünen ve bu çalıştayın yapılmasında emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bu çalıştayda şu görülmüştür. Teferruatla uğraşmanın zamanı değildir. Esas olan Kırım sorunudur. Kırım sorununa da Türkiye’de sahip çıkması gerekenler bizleriz. Hangi siyasi görüşte olursak olalım Kırım’daki bir insanımızın burnunun kanaması bizi incitir. Burada herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için küçük tartışmalarımızı bir tarafa bırakmayı becerebilmeliyiz ve bugün onu gösterdiniz; teşekkür ediyorum.”

Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a lületaşından anı objesi hediye etmesiyle program son buldu.

 

            Ortak Akıl Çalıştayı Sonuç Bildirgesi aşağıda belirtilmiştir:

 

1 – Kırım Tatarları’nın Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Aktivistleri Kırım’dan uzak tutacak tüm kısıtlama, karar ve uygulamalara derhal son verilmelidir.

 

2 – Kurultaya ve Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım Tatarları’nın tek ve yegâne temsil organı olup bunun dışında hiç bir oluşum kabul edilemez.

 

3 – Kırım’da İnsan Hakları ve Uluslar arası hukuka aykırı uygulamalar ile basın, yayın ve haberleşme hürriyetinin önündeki engellemeler kaldırılmalıdır.

 

4 – Rusya işgali ile birlikte Kırım Tatarları’nın vatan Kırım’da yaşama, ibadet ve eğitim hürriyetlerini kısıtlayan tehdit, darp, insan kaçırma ve cinayetlere son verilmelidir.

 

5 – Türkiye ve Rusya arasında bu yılsonunda yapılacak olan “ Üst düzey İşbirliği Konseyi”nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarları’nın yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.

 

6 – Kırım’ın işgaline karşı uygulanan kısıtlamaların bazı Türk şirketleri tarafından çeşitli yollarla delindiği görülmektedir. Bunu engelleyici tedbirler için resmi girişimlerde bulunulmalıdır.

 

7 – Her yıl yapılan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde tüm dünyada, Kırım’da insan hakları ihlal edilen Kırım Tatarları’nın korunması için KTMM’nin karar alması beklenmektedir.

 

8 – Kırım’daki Kırım Tatar varlığı her zamankinden daha ciddi tehdit altındadır. Türkiye ve Türkiye dışındaki Kırım Tatarları’nın iş birliğini geliştirici somut çalışmaları başlatmaları gereklidir.

 

9 – Kırım’ın işgalini kabul edilen kuruluşlarla ve işgalcilerle işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar kınanmaktadır.

 

 

 

Esgazete

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1255

banner1234

banner877

banner995

banner1247

banner1259