banner1272
banner639

TMMOB BU ÜLKENİN VİCDANIR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ ile ilgili açıklama yaparak 19 Eylül’ün TMMOB’nin tarihi açısından önemli bir gün olduğu vurgulandı.

 TMMOB BU ÜLKENİN VİCDANIR

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ ile ilgili açıklama yaparak 19 Eylül’ün TMMOB’nin tarihi açısından önemli bir gün olduğu vurgulandı. 
Koordinasyon kurulu sekreteri Neşet Aykanat, yaptığı açıklamada, 35 yıl önce 19 Eylül 1979’da TMMOB’nin çağrısıyla mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve demokratik talepleri için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.  
Aykanat, “Mimar, mühendis ve şehir plancılarının tarihe not düştükleri o büyük günün mücadele ve dayanışma ile özdeşleşmiş anlamını bugünün mücadelesi üzeriden geleceğe taşımak için 19 Eylül’ü ‘TMMOB Mühendis,Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ olarak kutluyoruz. 35 yıl sonra TMMOB Türkiye’nin her yerinden sesleniyor: Selam olsun Teoman Öztürk’e ve arkadaşlarına. Selam olsun 19 Eylül’ü yaratanlara. Selam olsun bugün de 19 Eylül anlayışının sürdürücülerine” dedi. 
TMMOB içinde yeralan meslek odaları temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan sekreter Neşet Aykanat, iş cinayetlerini, bu cinayetlerin temel nedeni olan azami kar güdüsü ve esnek, taşeron çalıştırma sistemini, düşünce, toplanma, örgütlenme, basın özgürlükleri ve barajsız siyaset yapma hakkını engelleyen bütün anti demokratik uygulamaları, Kürt sorununda oyalamacı taktikleri ‘stratejik bir politika’ imiş gibi sunan siyasi iktidarı, işçilere, köylülere, öğrencilere, kadınlara, çocuklara, bütün halka yönelik tomalı-gazlı-coplu-mermili devlet terörünü, Yargı hukuksuzluklarını, cezaevi zulümlerini, kadınlar üzerinde estirilen terörü, kadın cinayetlerini, ‘Çocuk gelin’ rezaletini, çocuk işçi sömürüsünü, eğitimi tamamen gericileştiren, piyasa açan uygulamaları ret ettiklerini ilan etti. 
TMMOB’nin emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, barışın, adaletin yani insandan yana olan her fikrin ve fiilin içinde olduğunu vurgulayan Koordinasyon Kurulu sekreteri Neşet Aykanat şunları söyledi: 
“Bir TMMOB; bu ülkenin vicdanıdır. Bu ülkenin, bu ülke insanının TMMOB’ye ihtiyacı var. Bu ülkenin kulakların sağır edildiği, gözlerine mil çekildiği, konuşanın dilinin kesildiği bu döneminde görebilen gözlere, duyabilen kulaklara, daha da önemlisi konuşabilen ağızlara ihtiyacı var. Asla ‘padişahım çok yaşa’ demeyen aksine ‘Kral çıplak’ diyenlere ihtiyacı var. 
Gelecek güzel günler için masmavi gökyüzü altında birikmiş kara bulutların dağılması için, gökyüzünün ve yeryüzünün bütün renklerinin özgürlüğü için, bilim ve teknolojinin halkımızın hizmetine sunulması mesleğimizin tüm güzelliklerinin hayatı yaşanabilir kılması için, gericiliğe ve karanlığa arşı aydınlığın yaratılması için emperyalizme, kapitalizme ve neo liberal politikalara karşı insanca bir yaşam, özgür, demokratik, eşit ve bağımsız bir Türkiye için, TMMOB onurlu yürüyüşüne dik duruşuna devam edecektir.”
 

Şaban Bağcı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259