banner639

Türk Metal üyesinin, işyerine verdiği yılların karşılığını istiyoruz

Türk Metal Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir, gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısı yaparak MESS ile yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesi hazırladıkları sözleşme taslağı hakkında bilgi verdi.

Türk Metal üyesinin, işyerine verdiği yılların karşılığını istiyoruz

Türk Metal Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir, gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısı yaparak MESS ile yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesi hazırladıkları sözleşme taslağı hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de ilk kez taslağı hazırlamadan önce sendika üyelerinin tamamını içeren iki anket yaptıklarını belirten Demir, “Biri profesyonel bir anket şirketi tarafından, diğeri de sendika genel merkezimiz tarafından, iki anket sonuçları değerlendirerek taslak ortaya çıktı. Daha sonra sendika dergisinin eki olarak ‘Vardiya’ yı çıkararak tüm işçilere dağıttık” dedi.

2017 MESS taslağında ilk altı ay için yüzde 38,28 oranında zam istediklerini vurgulayan  Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Orhan Demir, taslakla ilgili şunları söyledi:

“Mevcut ortalama saatlik ücret yüzde 10,11, istediğimiz çekme oranı yüzde 6,60, çekme sonrası ortalama ücret yüzde 10,78, yeni ortalamaya seyyanen artış 1,75 lira, seyyanenen zamdan sonraki ortalama ücret 12,53, her yıla kıdam zammı (MESS Kıdem ortalaması 9,66) 0,15 lira, ortalama ücret talebimiz yüzde 13,98’dir.

Çekme ile yıllar içinde oluşan ücret dengesizliklerini gidermek, seyyanen zamla üretim ve kar rekorları kıran Türk Metal üyesinin hakkını almak, kıdem zammı ile işyerine verdiğimiz yılların karşılığını istiyoruz.

Yeni idari taleplerimizin de şunlar:  Tamamlayıcı sağlık sigortası. Halen bazı işyerlerinde görüşmeler yoluyla elde ettiğimiz bu haktan sözleşmeye yazarak tüm üyelerimizin yararlanmasını amaçlıyoruz.  Böylece üyemiz, sağlık gibi önemli bir konuda , cebinden tek kuruş çıkmadan en az 400-500 liralık bir hizmetten yararlanmış olacak. Banka promosyonu. Kıdem tazminatımız kırmızı çizgimizdir. Onun için, kıdem tazminatımızın 30 gün olarak kalmasını güvence altına almak istiyoruz. Kıdem tazminatının güvencesiyiz. Sözleşmeye Pazar tatil günüdür yazdırmak istiyoruz. Küresel rekabetin kızışmasıyla, fiyat avatanjı kazanmak isteyen işyerleri, işçiler maliyetlerini minimuma düşürmeye çalışıyor. Bazı işyerleri bunu verimlilik artışı ile sağlarken, diğerleri ‘daha az zamanda daha çok iş yaptırarak’ bütün yükü işçiye yüklüyor. Üyelerimiz için sürdürülebilir olmayan bu yolun derhal terkedilerek, soruna kalıcı ve akılcı bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Angajmanda söz sahibi olacağız.  Ulusal ve dini bayramlar özel anlam taşıyan günlerdir. Bu yüzden tüm ulusun bir araya geldiği ulusal bayramlarda, tüm büyük ailenin bir araya geldiği dini bayramlahrda çalışmanın da bir maliyeti olmalı. Bu günlerde yaptığımız mesailerde yüzde 200 istiyoruz. Bayramlarda ve tatillerde çalışana 4 yevmiye.  Kayınvalide ve kayınbaba vefatında izin.  Yüzde 15 postabaşı ve yüzde 10 bakım ve teknik personel tazminatı istiyoruz.”

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Orhan Demir, bu sözleşmenin çetin geçeceğini belirterek taslağın hayata geçirilmesi için sendika ve işçiler olarak her türlü demokratik haklarını kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yücel 2 yıl önce

Türk Metal Sendikamızın ve işçi arkadaşlarımızında isteklerini anket aracılığı belirttiği taslağımız çok harika oldu.
Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Başkanımıza ve güçlü Sendikamıza sonuna kadar güveniyoruz.
Herzaman yanlarındayız ve Türk Metal Sendikasının üyesi olamaktan gurur duyuyoruz...

Avatar
erol 2 yıl önce

Ürettik kazandırdık kazanacağız

Avatar
Gürkan 2 yıl önce

Emeğimizi istiyoruz

Avatar
Ferdi güder 2 yıl önce

Tek yumruguz herzaman yanındayız başkanımmm

Avatar
Semih 2 yıl önce

Türk Metale Destegimiz Sonsuz Başkanımızın Arkasındayız daima.. Çok güzel bir taslak olmuş Teşekkürler

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Allahın izniyle kazanma sırası bizde

Avatar
Bülent 2 yıl önce

Herzaman heryerde Türk metal başkanımıza ve sendikamıza sonuna kadar güveniyoruz taslağımızda süper Allah'ın izniyle herşey çok güzel olacak

Avatar
Serdar yener 2 yıl önce

Gümbür gümbür geliyoruz

banner877

banner1259