banner1563
banner639
banner1544

Türkiye Kent Konseyleri Platformu genel kuruluna Kurt katıldı

Buca Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde 25-26 Haziran tarihlerinde İzmir’de yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformu 19. Genel Kurul Toplantısına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt katıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu genel kuruluna Kurt katıldı
 Buca Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde 25-26 Haziran tarihlerinde İzmir’de  yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformu 19. Genel Kurul Toplantısına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt katıldı.
Panele konuşmacı olarak katılan Odunpazarı Belediye  Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı ilçesinin ve projeler hakkında bilgiler verdi.
Toplantının ardından sonuç bildirgesi hazırlandı. Genel Kurul sonuç bildirgesinde aşağıdaki maddelerin yer alması kararlaştırılmıştır:
 
“Madde 1: Ülkemizin her köşesinde yaşayan yurttaşlarımızın bir bütün olarak, din, dil, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin çatışmadan uzak,“Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi içinde, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayalı, terör, şiddet ve baskıdan uzak ve hak ihlallerinin olmadığı bir ortamda yaşam hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın korunması devletin görevidir.
Madde 2: Anayasamızın 56. Maddesi “çevreyi geliştirmek çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek” konusunda devlete ve vatandaşlara ödevler yüklemektedir. Bu bağlamda, Türkiye Kent Konseyleri Platformu ülkemizin her yerinde tarihi, kültürel, doğal ve çevresel varlık ve değerlerimizin talan edilmesine karşıdır ve bundan sonra da yaşam ve çevre hakları konusunda Anayasamızın verdiği hakların takipçisi olacaktır.
Türkiye Kent Konseyleri Platformu doğal ve kültürel varlıklarımızı ortadan kaldıran, riskler yaratan HES,RES,TERMİK ve NÜKLEER santraller ile maden arama faaliyetlerine karşıdır. Doğanın talanı ve yağma edilmesinin önünü açan 6719 sayılı yasanın bu hükümlerden arındırılmasını talep eder. Gelecek nesillerin yaşam hakkını savunmak Platform’un sorumluluğudur.
Madde 3: Anayasamızın 28. ve 29. Maddeleri ile “basın özgürlüğü ve haber alma hakkı” güvence altına alınmıştır. Türkiye Kent Konseyleri Platformu, haber verme görevini üstlenen gazetecilerin, yazarların ve aydınların hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadan özgürlüklerinin kısıtlanmasına ve hukuki dayanağı olmadan basın kurumlarına kayyum atanmasına her zaman karşıdır.
Madde 4: Türkiye Kent Konseyleri Platformu yerel yönetimlere kayyum atanmasına karşıdır.
Madde 5: Türkiye Kent Konseyleri Platformu katılımcılık ilkesini önemser ve bu ilkenin bütün Kent Konseyleri tarafından hayata geçirilmesini destekler.”
Toplantıya  Kurt’un yanısıra,  Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı Hasan Atak ve Odunpazarı Kent Konseyi Genel Sekreteri İsmail Kumru’ da katıldı.
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877