banner639

Ülke hala darbe yasaları ile yönetiliyor

12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, 12 Eylül`ün üzerinden 39 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz hala darbe yasalarıyla yönetildiğini söyledi.

Ülke hala darbe yasaları ile yönetiliyor

12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, 12 Eylül`ün üzerinden 39 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz hala darbe yasalarıyla yönetildiğini söyledi.

12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 39 yıl geçtiğini anımsatan Yurtman, “Devletin idari organlarının, darbecilerin gölgesinde yapılandırıldığı, yaklaşık dokuz yıl süren bu dönemde; partiler feshedilmiş, birçok siyasi parti lideri gözaltına alınmış ve yargılanmıştır. Sendikalar yıllarca baskı altında tutulmuş, üye ve yöneticileri sürgün edilmiş, görevlerinden olmuşlardır.

12 Eylül 1980 ve sonrasında yaşanan acılar, aradan geçen zamana rağmen hala sürmektedir. Darbenin izlerinin silinmesi konusunda sarf edilen sözler yerine getirilmediği gibi 12 Eylül zihniyetinden beslenen AKP iktidarı, tek adam rejimini inşa etmiştir” dedi.

15 Temmuz darbe süreci fırsata çevrilerek OHAL uygulaması başlatıldığını ve bu kapsamda çok sayıda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldığını hatırlatan Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman’ın açıklaması şöyle:

“100 binin üzerinde kamu çalışanı işten çıkarılmıştır.

Temel hak ve özgürlükler rafa kaldırılmış, yandaş medya dışında kalan basın yayın organları ya kapatılmış ya da iyice baskı altına alınmış, onlarca basın emekçisi, aydın tutuklanmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımı terör propagandası kapsamına alınarak binlerce dava açılmıştır. Sosyal medya paylaşımları dahi bahane edilmiştir. Üniversiteler 12 Eylül’de bile karşılaşılmayan bir saldırıya uğramış, binlerce akademisyenin görevine son verilmiştir.

12 Eylül`ün hedeflediği ‘tek tip insan’ oluşturma girişimleri, bizzat AKP iktidarı eliyle, özellikle eğitim politikaları üzerinden adım adım hayata geçirilmektedir.

Bugün AKP iktidarının özlemini çektiği ve hedef olarak ortaya koyduğu biat eden ‘kindar ve dindar’ gençlik projesi, 12 Eylül darbesinin bir sonucudur. Bu proje 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasası ve müfredat değişikliği ile de hayata geçirilmiştir. Birçok okul, imam hatip okullarına dönüştürülerek, tekrar mektep-medrese ikilemi yaratılmıştır.  Böylece Öğretim Birliği Yasası rafa kaldırılarak, Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmaya hız verilmiştir.

12 Eylül`ün üzerinden 39 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz hala darbe yasalarıyla yönetilmekte, Anayasa’dan çalışma yasalarına kadar birçok alanda 12 Eylül’ün antidemokratik hükümleri bugün de varlığını ve etkisini sürdürmektedir. Temel hak ve özgürlüklerden düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, siyasi partiler yasasından, seçim yasalarına kadar 12 Eylül zihniyeti egemenliğini her alanda sürdürmektedir.

Demokrasi ve hukuk dışı arayışların hiçbir dönem çözüm olamayacağı inancındayız. Türkiye’nin demokratikleşmesi için, 12 Eylül faşist yönetiminin oluşmasına neden olan zihniyetle ve o zihniyetin yarattığı düzenden bugün beslenenlerle mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259