banner639

 Hayal kırıklıkları çok arzu edilen hayallerin gerçekleşememesi sonucu, her insanın hayatı boyunca sayısız kere  deneyimlediği durumlardır. Ne acıdır ki; hayal kırıklıklarınız, elinizden gelenlerin, hayatın gerçeklerinden öte gidemiyor oluşunu buruklukla öğrendiğiniz anlardır.

Heyecanla kurduğunuz hayallerin yıkılışının kazandırdığı çok şey olduğu gibi kaybettirdikleri de çoktur.  İlk önce güven kaybettirir. Kendinize, insanlara olan güveninizi kaybedersiniz. Sonra umudunuz kaybolur. Çaresizce dünyanızı küçültürsünüz. Uzunca bir süre gülen yüzler, verilen sözler ve etrafınızda bulunan insanlar samimiyetsiz gelir.

Peki ya, hayal kırılınca kalp durur mu?  Elbette o da kırılır, paramparça oluverir hem de üstelik çoğu zaman kırılan yeri  ne alçıya almak mümkün olur,  ne de onarmak.

Kim ne derse desin, insanı durduk yerde bir kaç yaş birden büyüten durumlardır hayal kırıklıkları... Kaç yaşında olursanız  olun, kırgınlıklarınızla beraber acı çektikçe yol alıp ilerlersiniz. Her karşılaştığınız acıdan sonra akılca biraz daha olgunlaşıp büyürsünüz.

Peki, kimler hayal kırıklığı yaşadı? Ya da hayatı boyunca hiç hayal kırıklığı yaşamayan kimse var mıdır acaba? Hiç sanmıyorum.

Çok kişide olduğu gibi ilk hayalinizin kırılışı çocukluğunuzda alınsın istediğiniz oyuncağın alınmayışıyla başlar. Sonrasında duymayı çok istediğiniz aferinleri duyamıyor oluşunuzla, beklediğiniz özürlerin gelmeyişiyle devam eder. Yaşınız ilerledikçe bazen çok özlediğiniz halde özlenmemiş olduğunuzu farkedişinizle karşınıza çıkar. Bazen de bir zamanlar sımsıkı sarıldığınız, birlikte kahkahalar atıp güldüğünüz,  her şeyinizi  paylaştığınız insanlarla artık bunları yapamıyor oluşunuz olur. Bazen ise hayatınızdan bir şekilde giden ve asla gelmeyecek olanı beyhude yere beklediğinizi farkettiğiniz an olur.

Elbette herkesin her yaşta hayallerinin kırılışı farklı tezahür eder. Çocukken çok istediğiniz oyuncağın alınmayışı hayallerinizin kırılışı için yeterliyken ergenliğinizde bu hoşlandığınız kızın veya erkeğin yüz vermeyişi, olgunluk döneminizde ise yaşadığınız derin bir aşk acısı, kariyeriniz ile ilgili beklentilerinizin karşılanmayışı ya da dost bildiklerinizden yediğiniz kazıklar olur. Unutmamanız gereken tek şey umutsuzluğa kapılmayışınız olsun. Aşk acısı çekiyorsanız neden bir başkası gelip yine kalbinizi fethetmesin ki,  ya da beklediğiniz  terfi  yerine karşınıza çok daha kıymetli bir iş teklifi çıkmasın!

Düşünüyorum da son zamanlardaki en büyük hayal kırıklıklarımız, kendimiz için iyi ve güzel olan ne varsa bunları herkes için istediğimiz halde, bunun bizden başka kimsenin umurunda olmadığını hissettiğimiz anlar olabilir. Ya da her Allahın günü  umutsuzca dayatılan mutlu yarınlar, adil  toplum safsatasına şahit olmak ve tüm bu çelişkilerin içinde bizi huzura erdirecek hiç bir ilacın olmadığını anlamak olabilir belki de...

Umutsuz olmamalı... Umutsuz...!

''Beni hayal kırıklığına uğratan, kendimden başkası değil,'' demiş ya Kafka, belki de hayallerinizi ulaşılamayacak kadar yüksek tutan kendinizden başkası değildir, kim bilir?

İnsanoğlu'nun yaşamak için hayal kurması gerektiğinin benimsetilmiş olması ne kadar da acı değil mi? Yine de hayal kırıklığına uğramanız için hayalci olmanız ya da bolca hayal kurmanız gerekmez. Ne yaparsanız yapın bir şekilde hayal kırıklığına uğrarsınız. Her yaşadığınız kırgınlıkla da  etrafınıza karşı daha güvensiz ve katı bir hale gelirsiniz.

Günün birinde başınıza gelen  tüm o hayal kırıklıklarından sonra, hayal kurmanın aslında saçma sapan bir şey olduğunu anlarsınız ve 'hayal kurmak boşuna umutlanmaktan başka bir şey değilmiş şu dünyada' deyip kalakalırsınız. En sonunda mı? En sonunda, ya hayal kurmaktan vazgeçer ya da kendinize göre kırılamayacak çapta  hayaller kurmayı öğrenirsiniz.

Sokrates'in dediği gibi; 'büyük hayallerin kırıklıkları da büyük olur...'

Öyleyse  abartmadan hayal kurmalı...!

Hayal kırıklığı bünyeye zararlıdır efendim...!

Sevgiyle kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
izzet 1 ay önce

Çok teşekkürler..

Avatar
Neslihan Güngör Özdemir 1 ay önce

Yine çok güzel bir yazı, hayal kırıklıkları... Gerçekten bunu yaşamın her alanında yaşıyoruz.. Aslında hayal kurmak insana güç veren bir şeyken bunun aksi bir üzüntü ve hayal kırıklığı ile geri dönmesi ne acı..bir terazinin iki ucu gibi..bence yaşamın bize öğretileri, dünyadaki insanoğlunun zihniyetinin sonucu olduğu için, ne zaman ki insanlar daha iyi olacak, dünya da güzelleşecek ve biz hayal kırıklığı ile hayal kurma arasındaki o terazide çok fazla sarsıntılar yaşayamayacağı, ümit ediyorum.. O zamana kadar hayallerimizi dengede tutabilmek, içten yaşadığımız sarsıntıları önlemek adına iyi olacaktır..

Avatar
Neslihan Güngör Özdemir 1 ay önce

Yine çok güzel bir yazı, hayal kırıklıkları... Gerçekten bunu yaşamın her alanında yaşıyoruz.. Aslında hayal kurmak insana güç veren bir şeyken bunun aksi bir üzüntü ve hayal kırıklığı ile geri dönmesi ne acı..bir terazinin iki ucu gibi..bence yaşamın bize öğretileri, dünyadaki insanoğlunun zihniyetinin sonucu olduğu için, ne zaman ki insanlar daha iyi olacak, dünya da güzelleşecek ve biz hayal kırıklığı ile hayal kurma arasındaki o terazide çok fazla sarsıntılar yaşayamayacağız, ümit ediyorum.. O zamana kadar hayallerimizi dengede tutabilmek, içten yaşadığımız sarsıntıları önlemek adına iyi olacaktır..

Avatar
Ertan Rifat TELHAN 1 ay önce

Karmaşık bir konu gibi duruyor ama Kafka doğru söylüyor. Hayal kırıklığımızın sebebi kendimiz. Herşey güzel giderken yaptığınız bir hata hayal kırıklığınıza yol açar. Burada kimseyi suçlamadan kendimize dönüp bakmalıyız. O zaman belki hayal kırıklığınızı tamir edebilir ileriye umutla tekrar bakabiliriz.

Avatar
CENGİZ ÜÇOK 1 ay önce

Hayal kurmak güzeldir, tabi kendimizi kurduğumuz hayallere kaptırmadığımız sürece. Dengeyi sağlayamazsak iki dünyaya da ait olmadığımızı hissederiz derken hayallerimizin sonu bizi depresyona götürür. '' İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar" ancak bütün hayaller gerçekleşebilme ihtimalleri doğrultusunda değerlendirilirse güzel olur diye düşünüyorum. Kaleminize sağlık Nalan Hanım

Avatar
Sibel Karaca 1 ay önce

Her istenilenin gerçekleştirilemediği gerçek dünyada istekleri tatmin için gidilebilecek en masum en zararsız ve en güzel yoldur hayal kurmak, bunun hayal kırıklığı da olacaktır tabi. Yazınız her zaman olduğu gibi çok güzel. Teşekkürler Nalan Hanım

Avatar
murat 1 ay önce

Hayalin gerçekleşse bile, o hayali kurarken ki mutluluğa asla erişemezsin.. hep bişeyler eksik kalır nedense..hep hayalin kırılır nedense..

Avatar
Rıza Ay 1 ay önce

Hayal kırıklığı yaşamadım, hayal kırıklığı hatadır diyen birinin yaşamını ve insanlığını masaya yatırması gereklidir.Hayalsiz insan, hayal kırıklığı barındırmayan yaşam ÖLÜDÜR...Elinize dağlık Nalan hanım.

banner877