Hürriyet Sağlık-Sen sağlık çalışanlarının hakkı olanları elde edebilmesi adına 19 Ağustos 2022 Cuma günü acil servisler, ameliyathaneler, yoğun bakımlar ve diyaliz üniteleri istisna olmak üzere tüm Türkiye’de iş bırakacak.

 Hürriyet Sağlık Sen Eskişehir İl Temsilcisi  Hasan Karabulut  yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; “Sağlık Bakanının günlerdir öve öve bitiremediği ve beklentileri yüksek tuttuğu ek ödeme yönetmeliği tam anlamıyla büyük bir fiyaskoya dönüşmüş ve adeta dağ fare bile doğuramadı dedirtti. İşte bu yüzden Hürriyet Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ortak sesi olmak ve sağlık çalışanlarımızın hakkı olanları elde edebilmesi adına 19 Ağustos 2022 Cuma günü acil servisler, ameliyathaneler, yoğun bakımlar ve diyaliz üniteleri istisna olmak üzere tüm Türkiye’de iş bırakıyoruz.

Yine Fiyasko, Yine Hüsran

12.08.2022 tarih ve 31921 sayılı resmi gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği maalesef sağlık çalışanlarının neredeyse tamamına yakını için tam bir hayal kırıklığına sebep olmuş ve büyük bir hüsrana sebep olmuştur. Bakanlık bu yönetmelikle hekim dışı sağlık çalışanlarının tamamını yok hükmünde sayarak alışagelmiş klasik doktor bakanlığı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bugüne kadar nasıl ki çok çetin koşullarda görev yapan hekimlerimizin hak ettiğini alması gerektiğini sonuna kadar savunduysak bugün de sağlık işinin bir ekip olduğunu, birinin diğerinden ayrılmaz bir bütünün parçası olduğu gerçeği ile tüm hekim dışı branşların da hak ettiği maddi haklarının verilmesi için gereken mücadeleyi vermekteyiz.

Sağlık Bakanlığı hakkaniyet, adalet, eşitlik, çalışma barışı ve mutlu çalışan gibi kavramları rafa kaldırmış çalışma barışını bozacak ve beklentilerden uzak bir yönetmelik hayata geçirmiştir.

Böl, parçala, yönet taktiği ile her geçen gün sağlık çalışanlarını birbirine düşman edercesine ayrıştırmaya devam etmektedir.

YÖK Nerede?

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve sonu hayal kırıklığı olan yönetmeliğin bir benzerinin de üniversite hastaneleri için Yüksek Öğretim Kurulu tarafından hazırlanması gerekirken halen YÖK’den bu konuda bir adım atılmamış olması da akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur. YÖK bu yönetmeliği çıkarmak için daha neyi beklemektedir? Personele daha fazla ücreti nasıl vermemenin çıkış yollarını mı aramaktadır yoksa buradan bazı branşlara nasıl daha fazla pay alırızın hesabını mı yapmaktadır?

Biz Tek Kalem Maaş Tek Ödeme Dedikçe Sağlık Bakanlığı Her Geçen Gün Sadaka Verir Gibi Ufak Ufak Ek Ödemeler İcat Etmektedir.

Sağlık bakanlığına karşı dur demesi gereken yetkili sendika ve küçük ortağının sosyal medyadan yönetmeliğin gözden geçirilmesi çağrısından başka yapabilecek bir şeylerinin kalmaması son derece trajikomik ve sağlık çalışanı ile alay etmekten başka bir şey değildir.  Üyelerini hak arama sürecine dahil edemeyen, talimat almadan alanlara inemeyen, sağlık çalışanları için yapılan düzenlemelerin hiç birine müdahil olmak bir yana söz konusu düzenlemelerden haberdar dahi edilmeyen sözde yetkili sendika ve onun küçük ortağı sağlık çalışanlarının bu duruma düşmesinde en büyük vebalin sahibidir.

 

Aile Hekimleri ve ASM Çalışanları Üvey Evlat Değildir.

Treptow-Köpenick’ten Tepebaşı’na Ziyaret Treptow-Köpenick’ten Tepebaşı’na Ziyaret

Bu ucube yönetmelik ile yalnızca 2. ve 3. Basamak sağlık kuruluşlarına yönelik düzenlemeler yapılmış ve ne yazık ki Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanları unutulmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Sağlığı Merkezleri sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak görülmediği algısı ortaya çıkmıştır. Aile Sağlığı merkezi çalışanları adeta üvey evlat muamelesi görmüştür.

Mücadelemiz Her Koşul Altında Sağlık Çalışanları Hakkı Olanı Alana Dek Sürecek

Adil bir düzenleme olmadığı her halinden belli olan bu yönetmelik sadece çalışma barışını bozmaya hizmet edecektir. Aldığı ücretle geçim sıkıntısı çeken, her geçen gün alım gücü azalarak gelecek kaygısı yaşayan hizmetli, memur ve teknik ve sağlık sınıfında bulunan çalışanları görmezden gelen bu anlayışı reddediyoruz. Bu sebeple Hürriyet Sağlık Sen olarak Tüm Türkiye ‘de 19.08.2022 tarihinde 1 gün iş bırakıyoruz.”