Tepebaşı Belediyesi tarafından Çifteler Köy Enstitüsü mezunu İlyas Küçükcan’ın adını taşıyan kütüphane, Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıl dönümünde Batıkent’te açıldı.

Tepebaşı Belediyesi, Çifteler Köy Enstitüsü mezunu İlyas Küçükcan’ın adını taşıyan ve onun bağışladığı kitapların yer aldığı kütüphaneyi, Köy Enstitüleri’nin 82. kuruluş yıl dönümünde düzenlenen tören ile Batıkent Mahallesi’ndeki Hasan Âli Yücel Belde Evi binasında yer alan Deneyimli Kafe’de hizmete açtı.

8 farklı kategoride 743 kitabın bulunduğu kütüphanenin açılış törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eğitimci-Yazar İlyas Küçükcan, Gazeteci-Yazar Deniz Zeyrek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve parti sözcüsü Yıldırım Kaya, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, CHP eski Milletvekili Mustafa Gazalcı, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Tepebaşı Belediyesi Meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

“Birikimimi insanların hizmetine sunmaya karar verdim”

Törenin açılışında ilk olarak konuşan Eğitimci-Yazar İlyas Küçükcan, Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusumuza hedef gösterdiği çağdaş uygarlık yolunun önemli aşamalarından birisi olan Köy Enstitülerinin kuruluşunun 82’nci yıl dönümünde böyle güzel bir açılışta bir araya gelmenin kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi.

Kendisine bu fırsatı vermesinden dolayı Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a teşekkürlerini ileten Küçükcan, “Düşünsel birikimimi oluşturan kitapları, ömrümün bu aşamasında daha fazla hapsetmenin doğru bir karar olmadığını düşündüm. Sonra bu birikimimi insanların hizmetine sunmaya karar verdim. Bu noktada da ilk aklıma gelen değerli dostum, değerli insan Ahmet Ataç oldu. Duygularımı kendisine açtım. Her zamanki gibi meseleye özenle yaklaştı. Evime kadar geldi ve kütüphanemi inceledi. Ardından başkanımız, “Hocam bunu biz ilk fırsatta uygun bir yere taşıyalım” dedi. Ekibinden arkadaşlar, burayı ve birkaç noktayı gösterdiler ama burada çok saygın bir isimle karşılaştım. Bugünümü borçlu olduğum Hasan Âli Yücel ismiyle karşılaşınca kütüphanemin sergilenmesi yer kesinlikle burası dedim. Birikimimin burada insanlarla buluşmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçen başta Ahmet Ataç olmak üzere bütün ekibine çok teşekkür ediyorum. Diliyorum kütüphanedeki eserlerden çocuklarımızdan büyüklerimize kadar herkes yararlanır” dedi.

“Tepebaşı Belediyesi olarak Köy Enstitüsü mantığıyla çalışıyoruz”

Ardından bir konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İlyas Küçükcan’ın bugüne kadar ki birikimlerinin yer aldığı çok değerli bir kütüphanenin kent halkına kazandırıldığına dikkat çekti. Başkan Ataç, “İlyas hoca ile dostluğumuz yaklaşık 30 yıla dayanıyor. Kendisini çok değerli, entelektüel, eğitimci, bilim insanı olarak nitelendirmişimdir. Her zaman kendisine saygıyla yaklaşmışımdır. İlyas hocamın kütüphanesi de çok değerli. Çok emek çekmiş. Dosyaları var, gazete kupürleri var ve önemli yerlerin altını çizdiği kitapları var. Ben diliyorum ki bu bölgede yaşayan insanlarımızın kitapları, dosyaları okuyup ne kadar emek çekildiğini görmelerini isterim. İlyas hoca ile daha öncelerde de çok işler yaptık. Kendisinin hazırladığı kitapların basım işlerini severek üstlendik, ücretsiz dağıttık. İş Bankası’nın bastığı çok değerli bir kitabı vardı onu da basmak isterdik ama İş Bankası’nın basması da ayrı bir onur bence. O konuda hocamı kutluyorum. Tepebaşı Belediyesi olarak biz Köy Enstitüsü mantığıyla çalışıyoruz. Çocuklar için Şirintepe Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, belde evleri, deneyimli kafeler, İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası, Mustafa Kemal Atatürk Spor Tesisleri Su Sporları Merkezi, Yunus Emre Spor Tesisleri gibi birçok tesis açtık. Hizmeti orada yaşayan mahallelinin ayağına götürüyoruz. Burada yaşayan insanlarımızın da böyle bir kütüphaneye ihtiyacı vardı. Böyle bir günü bize yaşattığı için hocama teşekkür ediyorum. Herkesin ayağınıza sağlık, bize gurur ve onur verdiniz. Kütüphanenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Değerli projeleri yerinde görmekten dolayı çok mutlu oldum”

Doğa ile tarihin bir arada görsel şöleni Doğa ile tarihin bir arada görsel şöleni

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise, “Benim Eskişehir’e ilk gelişim. Burada böyle değerli insanlarla bir arada olmaktan ve değerli projeleri yerinde görmekten dolayı çok mutlu oldum. Açılışı gerçekleştirilen kütüphane de gerçekten çok değerli. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Köy Enstitülerinin ilk temellerin atıldığı yer Eskişehir’dir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve parti sözcüsü Yıldırım Kaya da, Köy Enstitülerinin ilk temellerinin Eskişehir’de atıldığını hatırlattı. Kaya, “Genel başkanımıza; laik eğitim mücadelesinin, eğitim devrimlerinin sekteye uğratıldığını, eğitim devrimlerini yok etmek için bir mücadelenin başladığını, bunun karşısında cumhuriyetin temellerinin eğitim devrimiyle atıldığı bilinci ile yeniden ayağa kalkmamız gerekir, öncelikle Köy Enstitülerini yeniden toplumun bilincine çıkartalım. Bunun için de Eskişehir’den başlayalım demiştim. Ben Eskişehir’de Hasan Âli Yücel Belde Evi’nde İlyas hocamızın kütüphanesinin bugün açılacağını bilmiyordum ama şunu biliyordum. 1937 yılında Çifteler Köy Enstitüsünün, Köy Enstitüsü Kanunu yokken köy öğretmeni yetiştirmek üzere ilk temellerin atıldığı yerin Eskişehir olduğunu biliyordum. Dedim ki Eskişehir’de bir vaha yaratıldı, yerel yönetimlerde deneyimler var, Köy Enstitülerinde ilk çivi Çifteler’de olmuş oradan başlayalım dedim ama tesadüfe bakın Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç da bunu görmüş Hasan Âli Yücel’in ve onun düşüncesinin ölmediğini, ölmeyeceğini bize bu adımla göstermiş. Ben bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Tepebaşı Belediye Başkanımız toprağı havalandırmış ve toprağa suyu dökmüş”

Köy Enstitülerinin 21’inci yüzyılın dünyasında yeniden bir ufukla yolumuzu aydınlatacağını anlatan Kaya, şöyle konuştu:

“Yok etmeye çalıştıkları Köy Enstitüleri bilincini, yıkmaya çalıştıkları binaları yeniden ayağa kaldırmak için bir yürüyüş başlattık. İlk tohum Çifteler’de atılmış. Biz, toprağı havalandırmaya ve tohuma su vermeye geldik. Ancak gördük ki Tepebaşı Belediye Başkanımız toprağı havalandırmış ve toprağa suyu dökmüş. Biz de ibriğin bir ucundan tutup tohuma su vereceğiz. O tohum meyve veren ağaca dönüşecek. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu kütüphane, çocuklarımıza yol gösterecek. Yolumuz açık, yolumuz aydınlık. Karanlığa karşı özgür ve demokratik bir Türkiye’yi sizlerin bu çabalarıyla yaratacağız. Hiç kimse karamsarlığa kapılmasın, hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Çifteler Köy Enstitüsünden mezun olan İlyas hocamın gözü arkada kalmasın. Köy Enstitüleri, 21’inci yüzyılın dünyasında yeniden bir ufukla yolumuzu aydınlatacak.”

Konuşmaların ardından Başkan Ataç, İlyas Küçükcan’a teşekkür belgesi takdim etti. İlyas Küçükcan Kütüphanesi’nin açılış kurdelesinin kesilmesi ve kütüphanenin gezilmesiyle tören sona erdi.