Sendikalı oldukları gerekçesiyle Yasin Çakır Un Fabrikası’ndan atılan 23 işçiyle dayanışma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, 6 Kasım Pazar günü Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak olan etkinliğe herkesi davet etti.

Dünya gönüllüler günü kutlandı Dünya gönüllüler günü kutlandı

DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, Yasin Çakır Un Fabrikası’ndan atılan işçilerle dayanışmak için 6 Kasım Pazar günü saat 19.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliğe herkesi davet etti. Eskişehir kamuoyunun ve emek, demokrasi güçlerinin işçilere destek olmasını talep eden Ayaz, 23 işçinin yaklaşan kış mevsimi öncesinde tazminatsız bir şekilde işten atıldığını ifade etti.

TAZMİNATSIZ İŞTEN ATILDILAR

Ayaz, “Yaklaşık 19 gündür Yasin Çakır Un Fabrikası’nda çalışan işçi arkadaşlarımız fabrikanın önünde direnişteler. Bu direnişin amacı işlerine geri dönmek, sendikalı çalışmak ve işverenin toplu sözleşme masasına oturmasını sağlamak. Bundan 19 gün önce işçiler tazminatsız bir şekilde işten atıldılar. Suçları neydi? Herhangi bir suçları yoktu. Tek suçları anayasal hakları olan sendikaya üye olmak ve sendikal haklarını kullanmaktı. Ne yazık ki işveren bu süreçte işçilerin bu anayasal haklarına tahammül göstermeden onları tazminatsız şekilde işten attı bu kışa girdiğimiz süreçte. İşçi arkadaşlarımızın fabrika önünde direnişleri devam ediyor. İşe dönmek istiyorlar. Yasin Çakır Un Fabrikası Eskişehir’in 100 yıllık fabrikalarından biri. Toplumda çok sayıda kuruma destek olan, yardım eden bir yapıya sahip ama ne yazık ki şu andaki farikanın yöneticileri işçilerin haklarını aramasına tahammül göstermediler. Şu anda fabrikadaki işçileri işten attılar. Bizler işverenin bu katı tutumundan vazgeçmesini ve bir an önce işçilerin işlerine geri dönmesini istiyoruz. İşçiler tazminatsız bir şekilde işten atıldılar ve işsizlik sigortasından da yararlanamıyorlar. Herkesi etkinliğe dayanışmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.