banner639

Kadınlarda idrar kaçırma

Dünyada iki yüz milyon insanı etkileyen idrar kaçırma sorunu kişinin kontrolü dışında, ani ve istemsiz olarak idrarını tutamaması (kaçırma) durumudur.

 Kadınlarda idrar kaçırma

 Dünyada iki yüz milyon insanı etkileyen idrar kaçırma sorunu kişinin kontrolü dışında, ani ve istemsiz olarak idrarını tutamaması (kaçırma) durumudur. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Seçgin, doğru tanı ve tedavi ile hayat kalitesi ve psikolojisini bozan bu sorunun düzeltilebileceğini belirterek açıklamada bulundu.

 

İdrar kaçırma durumu pek çok kadında utanç ve sıkıntı yaratır. Sosyal ve hijyenik sorunlara neden olabilir. İdrar kaçırma, osteoporoz (kemik hastalığı), KOAH, felç gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek psikolojik ve müdahale gerektiren sorunlara yol açmaktadır. Erkeklerde çeşitli tip ve nedenlere bağlı olarak görülse de kadınlarda daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur.

 

Genç kadınlarda %20-%30 oranında rastlanırken bu sorun yaş ilerledikçe hemen hemen yarıdan fazlasında karşımıza çıkmaktadır. İdrar kaçırma enfeksiyon tedavisi ve hemen doğum sonrasında gelişen ve nadiren düzelenlerin dışında kronik ve ilerleyicidir.

 

Kadınlarda 4 farklı tip idrar kaçırma vardır.

 

Stres Tipi İdrar Kaçırma

 

Ani hareketlerle, örneğin gülerken, öksürürken, hapşırırken, yürürken, egzersiz yaparken vb. istemsiz idrar kaçırmalardır. Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık görülen nedenidir. İki temel nedeni vardı. Birincisi ve en sık görüleni mesane ve idrar kanalını destekleyen kaslardaki zayıflıktır. Alt idrar yolları tabanında yer alan kasların zafiyeti olduğunda karın iç basıncını arttıracak durumlar (egzersiz, öksürme vb.) üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden olur. Yaş, çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurmak, sigara içmek, şişmanlık, ailesel yatkınlık ve menepoz risk faktörleri olarak sayılabilir.

Stres tipi idrar kaçırmanın bir diğer nedeni de idrar tutma-boşaltma kontrolünü sağlayan iç ’’sfinkter’’ kaslarının yetersizliğidir. Sfinker kasları mesane dolarken üretrayı kapalı tutar, işeme eylemi sırasında gevşeyerek idrar yapmaya izin verir. Sfinker yetmezliği varlığında kaslar görevlerini yapamadıkları için çeşitli hareketler sırasında (öksürme, egzersiz vb.) idrar kaçırılır.

 

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

 

Ani, acil ve şiddetli bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma problemleri bu tipe girer. Bazı nörolojik (beyinsel-sinirsel), hormonal hastalıklar da bu tip idrar kaçırmaya neden olabilir.

 

Karışık Tipi İdrar Kaçırma

 

Stres ve sıkışma tiplerindeki idrar kaçırmaların bir arada olduğu durumdur.

 

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

 

Mesaneye kapasitesinin üzerinde idrar dolduğunda idrarın taşma biçiminde dışarı sızmasıdır.

 

Hastalığı tanıma ve teşhiste; fizik muayenenin yanı sıra idrar tetkiki, idrar kesesinin hacim basınç tetkiki, radyolojik tetkik, sinir iletilerinin ölçümü, sistoskopi gibi yöntemlerin birkaçı ya da tamamı kullanılabilir. Hastalık tanındıktan sonra altta yatan nedene bağlı olarak; doktorunuzun uygun gördüğü ilaç tedavisi uygulanabilir ya da pelvik taban ve mesane egzersizleri, davranış tedavileri ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Bu tedavilerde hastalık türünüze göre tek tek kullanıldığı gibi birden fazla yöntem de uygulamak gerekebilir.

Esgazete

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner944

banner1002

banner877

banner995