Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan,  Bursa’da yaşanan haremlik selamlık uygulama sonrası yaşananlarla ilgili şu açıklamayı  yaptı;

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan,  Bursa’da yaşanan haremlik selamlık uygulama sonrası yaşananlarla ilgili şu açıklamayı  yaptı; “Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürünün, okulda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için öğretmenlere yazı göndermesinin ardından açığa alınmıştı. Ancak, siyasi iktidara yakınlıklarıyla bilinen Eğitim Bir Sen  Bursa şubesi başta olmak üzere, çeşitli cemaatlerin bu okul müdürüne destek açıklamaları yapmalarının ardından okul müdürü görevine iade edildi.

Yaşanan bu durum sadece bir okul Müdürlüğü tartışması değildir. Eğitim sistemimizin bir bütün olarak tarikatların, cemaatlerin ve bunlara destek veren “eğitim” sendikalarının nasıl kontrolüne geçtiğini gözler önüne sermiştir. Öyle ki, hukuka uygun hareket etmek zorunda olan bir okul yöneticisi aleni biçimde hukuka, çocuk haklarına, anayasanın en temel hükümlerine, laik ve bilimsel eğitime meydan okuması göz göre göre ödüllendirilmiştir.

Hâlbuki ortada ağır bir suç bulunmaktadır. Ancak, her zulmün, her eşitsizliğin ve her haksızlığın karşısında dini kendisine kalkan etmeyi alışkanlık edinenler, bırakalım suçlarıyla yüzleşmeyi, her defasında daha cüretkâr eylem ve uygulamalara imza atmaktadır.

Bir garip özel büro eğitimcileri Bir garip özel büro eğitimcileri

Bunun adı açık ve nettir! Türkiye’de bu okul müdürü ve onun gibi cüretkâr yöneticiler, cemaat ve tarikatlar ile onlara destek veren tüm örgütler, laik ve bilimsel eğitimi un ufak etmeye çalışmakta, dolayısıyla da açıkça anayasal suç işlemektedir.

Eğitim Sen olarak, devletin tüm imkânlarını ellerinde tutan ve güçlünün yasasını hukuk sanan herkese bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz! Hepinizi tek tek, isim isim, örgütsel hafızamıza kazıyor, er ya da geç hukuk önünde hesap vereceğiniz günleri getireceğimizi bilmenizi istiyoruz!

Unutmayın ki, çocuklarımızı iğrenç fantezilerinizin nesnesi yapmanızı ve her çocuğun haklarıyla var olduğu gerçeğini yok saymanızı engellemek için tüm örgütlü gücümüzü seferber etmekten vazgeçmeyeceğiz!”

Eskişehir başta olmak üzere bu tür okul müdürlerine  karşı Türkiye’nin dört yanında okul okul, sınıf sınıf tüm eğitim sistemini mercek altında tutmaktaki kararlığımızı ve çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmemekteki irademizi göreceksiniz!

Bu ülkede yaşayan herkesin eşit değerde olduğu hakikatini sizlere öğreteceğiz!”